Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Melyik a helyes?

Melyik a helyes?

Figyelt kérdés

A bíró és az ügyvéd egy pillanatra azt hitték, hogy...


vagy


A bíró és az ügyvéd egy pillanatra azt hitte, hogy...


2022. máj. 27. 06:10
 1/8 anonim ***** válasza:
71%
A második, többes szám.
2022. máj. 27. 07:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 BringaManó ***** válasza:
73%

#1: gratula, a második épp az egyes számú... :-D


a kérdésre: nincs "helyes", mert erre nincs előírás, nincs "helyesen beszélési szabályzat".


hogy hogyan szokták mondani? mindkétféleképpen szokták.

a hagyományosabb, szokásosabb megoldás a második (egyes szám), de gyakori a hasonló esetekben a többes számú forma is.


(nekem az egyes számú tetszik jobban, de az ízlésem már öreg és konzervatív :-) – ezzel szemben aki Bartos Erika-meséket hallgatva nő fel, annak már teljesen természetes lesz a többes...)

2022. máj. 27. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
:D kössz, ezt tényleg jól benéztem, bocsánat még korán volt.
2022. máj. 27. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 BringaManó ***** válasza:
58%
semmi gond, honnantudhatnád ;-D
2022. máj. 27. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
72%

Mindkettő helyes és használatos, nagyon pici és inkább elvi a különbség. Az elsőnél egy csoportként, együtt hivatkozunk rájuk, a másodiknál pedig külön-külön, két egyénként. Nem tudnék példát mondani, amikor van jelentősége, csak szemantikai nüansz. :)


Esetleg így már érdekesebb a kérdés:

A bíró és az ügyvéd egy pillanatra azt hitték.

A bíró és az ügyvéd is egy pillanatra azt hitte.

2022. máj. 27. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 BringaManó ***** válasza:
49%

"Az elsőnél egy csoportként, együtt hivatkozunk rájuk, a másodiknál pedig külön-külön, két egyénként."


Bevallom, én ilyet ezt egyáltalán nem érzek...

(De ha te is azt mondod, hogy "inkább elvi a különbség", és hogy nem tudnál példát mondani, akkor biztos, hogy ez egy valódi dolog?... Nem lehet, hogy csak úgy kitalálta valaki, hogy "legyen ez a különbség..." – függetlenül attól, hogy a gyakorlatban, a valódi nyelvhasználatban semmi ilyen különbségtétel nincsen?...)

2022. máj. 27. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

>"Nem lehet, hogy csak úgy kitalálta valaki, hogy "legyen ez a különbség"

Nem tudom, leírva ezt nem láttam még sehol, de számomra adja magát. Az általam írt két (picit módosított) példa rávilágít a különbség lényegére.

2022. máj. 28. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
köszi a válaszokat
2022. máj. 28. 17:50

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!