Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Nagyobb mennyiségek leírása...

Balasa Bence kérdése:

Nagyobb mennyiségek leírása esetén helyes a számokat és betűket egyszerre alkalmazni?

Figyelt kérdés

Történelmi írásokban sokszor látom, helyes így?


"Vereckénél Batu kán 120 ezer harcosával és 40 ezer fejszésével áttörte a kaput. Erre a megvadult tömeg az őrizet alá vett Kötönyt és embereit lemészárolta."


"Mohamed immár 10 ezer fős serege hazatért Mekkába."


"Több mint 80 ezer inka táborozott a közelben."



2022. jún. 6. 18:19
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Igen.
2022. jún. 6. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A nagy Levin ***** válasza:
100%
Persze, hogy helyes.
2022. jún. 6. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Miért ne lenne helyes?
2022. jún. 6. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
Én arra szoktam figyelni, hogy az összetartozó számokat egyféleképpen írjam, tehát mondjuk egy gazdasági cikkben ha szó volt 52 ezer munkanélküliről, akkor utána 10 ezret írjak, ne tízezret. (De ez persze már esztétikai-arculati kérdés, nem helyesírási.)
2022. jún. 6. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

3

Mert azt hittem, ennek is behatárolt szabálya van, de ezek szerint az íróra bízható, hogy hogyan akarja leírni.

2022. jún. 6. 22:12
 6/9 BringaManó ***** válasza:
100%

még a szabályzat is említi ezt a megoldást:

[link]

"S végül számjeggyel írhatjuk a háromjegyűnél nagyobb kerek számok előtagját, például: 107 ezer, 6 millió."

2022. jún. 7. 00:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
25%

Elvileg tudok magyarul, de amit írok, inkább csak okoskodás:

40 000 ezer, az nem 39 999 és nem 40 001. A 40 ezer, az csak annyit jelent, hogy közelítőleg ennyi. Ha a mondanivalóban szereplő szám szerepe nem az összegszerűség, akkor csak betűkkel írjuk: negyvenezer.

2022. jún. 7. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
17%
7. teljesen helytálló dolgokat ír.
2022. jún. 7. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 BringaManó ***** válasza:
100%

#7(, #8) ennek nincs köze a magyarul tudáshoz: helyesírásról beszélgetünk, az nem a nyelv.


lehet valami az okoskodásban, amit megfogalmaztál, bár ez inkább csak egy olyan "ökölszabály", amit egyesek használnak, mások nem... mert amúgy a (bárhogyan leírt) szám jelentése, pontossága a szövegkörnyezettől függ igazán: a kérdésbeli példák valóban "kábé" számok, de más szövegben lehetnek ugyanilyen formában pontos értékek is, pl.:

"Most úgy tűnik, hogy a BTC ismét nekirugaszkodik és megpróbálja átugrani az 50 ezres lélektani határt, majd a fölött is maradni."

"A tokiói tőzsdeindex 1,2 százalékos többlettel 11 958,32 ponton zárt, de ottani idő szerint délután a 12 ezres határ felett is járt."

"A tételes adó mértéke kedvező: havi 25, 50 vagy 75 ezer forint attól függően ..."

"A maximális 6 millió forint hitel igénylése, majd a 3 millió forint támogatás betörlesztése esetén tehát 3 millióval fog csökkenni a kedvezményes hitel összege. Ez esetben a kezdeti 58 ezer forintos törlesztőrészlet a továbbiakban 26 ezer forint lesz."

"Ez azt jelenti, hogy a szerdai adatokhoz képest közel 100 ezer ember, egészen pontosan 96 ezer ember kapta meg az oltást."*


[az más kérdés, hogy nyilván a 96 ezer sem volt "egészen pontos"... meg is néztem, és persze hogy nem: 96001 volt az... de van egy ilyen hülye szokás mostanában (persze főleg szóban), hogy az "egészen pontosan" teljesen elkopott, és már csak azt jelenti, hogy 'pontosabban', 'konkrétan', szinte töltelékszó...]


- - -


és hogy én is okoskodjak egy kicsit: :-)

az is "megtévesztő" lehet, hogy egyrészt ilyen formája a nagy kerek számoknak van (pl. X ezer, X millió), másrészt a nagy kerek számok (az írásmódtól függetlenül) nagyon sokszor körülbelüli értékek, és ritkább az, amikor valami tényleg pontosan annyi (én erre kerestem fent néhány példát). ebből aztán az jön ki, hogy még ha teljesen véletlenszerűen lenne alkalmazva ez vagy az az írásmód, "statisztikailag" akkor is azt látnánk, hogy ezek sokszor a körülbelüli értékek leírását jelölik, a pontos értékekét szinte sosem. (–> és az aztán lehet "öngerjesztő" folyamat is: ha azt látom, hogy a pontos értékeket "mindig" számmal írják (pl. 49754), a körülbelülieket pedig sokszor "50 ezer"-nek, akkor gondolhatom, hogy ez egy "kvázi szabály" vagy legalábbis szokás – amely ráadásul észszerűnek is tűnhet, talán szemre is tetszik –, és ezért lehet, hogy alkalmazkodom hozzá.)

2022. jún. 7. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!