Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogy írják helyesen, hogy...

U. Xorter kérdése:

Hogy írják helyesen, hogy leBScztem?

Figyelt kérdés

Mert biztos nem így. Esetleg kötőjellel?

Vagy azt, hogy NAV-ozhatnékom van? És azt, hogy valami elOKJsedett?



2022. júl. 25. 12:41
 1/10 anonim ***** válasza:
75%

BSc diplomát szereztem.


BSc fokozatot szereztem.

2022. júl. 25. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
De én nem azt akarom mondani.
2022. júl. 25. 12:46
 3/10 anonim válasza:
55%
ÖsszeBSc-ztem magam.
2022. júl. 25. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 BringaManó ***** válasza:
81%

a betűszókhoz nyilván kötőjellel kapcsolódnak ezek az előtagok (itt igekötők) és toldalékok:

le-BSc-ztem, NAV-ozhatnékom van, el-OKJ-sedett


vö. [link]

"A betűszókhoz a toldalékokat kötőjellel kapcsoljuk, például: a BKK-nál, a MÁV-ot, az ENSZ-szel; tbc-s, tv-zik (v. tévézik), DNS-sel. [...]"

és [link]

"A betűszókhoz és a tulajdonnévi szóösszevonásokhoz kötőjellel fűzzük az utótagot, például: MTI-hír, OTP-kölcsön, UEFA-torna, tv-közvetítés; TDK-dolgozat, URH-adás; [...]"

2022. júl. 25. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm, @BringaManó.
2022. júl. 25. 12:59
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

bennem felmerült egy másik kérdés: mennyire szabályos ejtés szerint kiírni?

csak mert sokan gyakran kiírnak bizonyos betűszavakat, pl. "kijutott a vébére", "esztékás szemüveg", stb. (a "tévé" szavunk is ilyen úton önállósodott)

mondjuk a "lebéescéztem" elég furán néz ki...

de a szabály szerinti "le-BSc-ztem" is...

2022. júl. 25. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

A linkről lemaradt a lényeg:

"A mozaikszókhoz a toldalékokat olyan formában fűzzük, amilyet kiejtett hangalakjuk kíván; tehát ennek alapján vesszük tekintetbe az illeszkedés és a hasonulás szabályait, továbbá kiírjuk az esetleges előhangzót"


Tehát kiejtés szerint írjuk, magát a rövidítést kötőjellel illesztve a szóba. Sajnos az igekötőket külön nem említi. (Az "előtag" itt nem az igekötőre vonatkozik, hanem a toldalék kötőhangra.) De mivel külön nincs kiemelve az igekötő, értelemszerűen az is kötőjellel kapcsolódik.

2022. júl. 26. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

És mi a helyzet, ha mozaikszó és az előtag (?) (meg-, el-, össze-, ki-,...) közé kerül valami, pl. egy "nem" vagy egy "is"? Valami ilyesmire gondolok:

[...] érvényben van a meg-nem-NAV-ozásáig.

vagy

[...] érvényben van a meg nem NAV-ozásáig.

Melyik a helyes?

Ugyanez is-sel: ki is BME-ztem mára magam vagy kötőjelekkel?

2022. júl. 26. 19:33
 9/10 anonim ***** válasza:

> meg nem NAV-ozásáig

Ugyanígy: el nem mondható, ki sem látszik, bele nem nézett, stb.

2022. júl. 27. 01:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 BringaManó ***** válasza:

#7: A kérdés a kötőjelezésre vonatkozott, és a "NAV-ozhatnékom van"-ból úgy tűnt, hogy az általad említett résszel nincs is gondja a kérdezőnek (hiszen nem azt írta, hogy "NAV-zhetnékem van" [enavézhetnekénem van]), ezért ezt a részt nem idéztem. Nem gondoltam a lényeghez tartozónak.


"az igekötőket külön nem említi"


Igen, de az igekötős igéket összetett szónak szoktuk tekinteni – épp ezért hivatkoztam a 289-re.

(Nem mindig minden szempontból összetétel: pl. szótagszámlálás szempontjából csak a többszótagúakat tekintjük összetételi tagnak – na de ez most nem tartozik ide.)


"(Az "előtag" itt nem az igekötőre vonatkozik, hanem a toldalék kötőhangra.)"


Öö... Mármint az általad írt idézetben? Abban nem "előtag" van, hanem "előhangzó".

Én is említettem az "előtag" szót, én viszont pontosan az igekötőket értettem alatta (ahogy jeleztem is).

A 289. szabálypont csak az összetételi utótagokról beszél, de értelemszerűen fordítva is ugyanaz a helyzet: ha összetételi előtaghoz kapcsolódik a betűszó, akkor is kötőjeles, az OH.-ban erre is vannak példák:

"Az összetételi utótag – ritkábban előtag – a kis- és nagybetűvel írt közszói betűszókhoz is kötőjellel kapcsolódik: DNS-mutáció, EKG-vizsgálat, PVC-borítás, tv-közvetítés, tbc-oltás, URH-adás; plazma-tv. Az efféle alakulatokhoz járuló újabb utótagot is kötőjellel kell kapcsolni: vírus-DNS-szintézis, plazma-tv-reklám."

2022. júl. 27. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!