Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Miért van szükség a j és ly...

Miért van szükség a j és ly megkülönböztetésére napjainkban?

Figyelt kérdés

Vegyünk egy egyszerű példát: külföldi vagy és szeretnéd megtanulni a magyar nyelvet.


Ez a nyelv nem éppen a könnyen tanulhatóak közé tartozik, de vegyük még hozzá a j és ly szabályt is. Azt a szabályt, amelyet még az anyanyelven beszélő emberek is gyakran elrontanak.


Miért van szükség erre napjainkban?


Lentebb indítottam egy szavazást a témában.



2022. okt. 6. 16:49
A kérdező szavazást indított:
Szükség van a j és ly megkülönböztetésére.
Napjainkban már nem lenne szükség erre.
42 szavazat
1 2 3 4
 1/33 anonim ***** válasza:
95%
Leginkább hagyomány és megszokás.
2022. okt. 6. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/33 UlfOrmson ***** válasza:
38%
Mert az ly nem egyenlő a j-vel. Még akkor sem, ha ma ugyanúgy ejtjük a kettőt
2022. okt. 6. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/33 Kólauborkával ***** válasza:
81%
Én még kiejtésben is hallom a különbséget az esetek nagy részében, nyílván vannak kivételek, mint a “folyjon” például, de az esetek többségében én hallásról tudom és nem memóriából, hogy mit kell írni
2022. okt. 6. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/33 anonim ***** válasza:
85%

A külföldiek általában az írással együtt tanulják a szavak kiejtését. Ők megjegyzik, hogy a j kiejtése j, az ly-é pedig j.

A legnagyobb nehézségük azoknak van, akik előbb beszélni tanulnak meg magyarul, aztán írni-olvasni. Mint a magyar kisgyerekek.

2022. okt. 6. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/33 anonim ***** válasza:
72%
Régen külön hagokat jelölt akét betű. Ma már semmi értelme.
2022. okt. 6. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/33 anonim ***** válasza:
82%
Véleményem szerint semmi szükség nem lenne megkülönböztetni a kettőt. Nem is értem, hogy miért alakult ez így? Aki tudja ossza meg velünk. Bár látom, hogy a szavazáskor sokan azt mondták, hogy szükség van rá. De miért, ha tök egyformán ejtjük ? Úgy tudom, hogy voltak már erre irányuló kísérletek , hogy szüntessük meg ezt a kettősséget, de valamiért elhalt a kezdeményezés.
2022. okt. 6. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/33 anonim ***** válasza:
36%
#5, milyen külön hang volt ?
2022. okt. 6. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/33 anonim ***** válasza:
77%

Lehet lepontozni, de véleményem szerint a nyelv egy érték, a magyarságunk egyik olyan értéke és emléke, amit őrizni kell, nem hátrahagyni. Sokan keseregnek, hogy nem igazán tudjuk, honnan jöttünk, kik is vagyunk, genetikai kutatásokat olvasunk és ékírással írjuk ki a városneveket, mert attól majd magyarabbak leszünk, de a saját élő nyelvünket lábbal tapossuk, mert "túl macerás". Ezek vagyunk mi, ne szépítsük.

:(

2022. okt. 6. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/33 anonim ***** válasza:
62%
Azt szoktam ilyenkor felhozni példának, hogy akkor a koronán is egyenesítsük már ki azt a keresztet, milyen csálé má'! :))
2022. okt. 6. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/33 anonim ***** válasza:
93%
Az ly egy,a szláv nyelvekben még ma is használatos nyelvtani kifejezés,a palatalizáció "maradványa".(jelentése:jésítés,amikor az eredeti mássalhangzót egy j hanggal ejtjük.) Ez a fogalom régen a magyar nyelvben is jelen volt.
2022. okt. 6. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!