Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogy kell mondani (írni):...

Hogy kell mondani (írni): eszük ágában sincs, vagy esze águkban sincs?

Figyelt kérdés

2023. márc. 28. 10:21
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Eszük ágában sincs.
2023. márc. 28. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Vagy esze ágában sincs. Attól függ 1 személyről van szó, vagy többről.
2023. márc. 28. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 BringaManó ***** válasza:
75%

kelleni semmit sem kell (és ez nem helyesírási kérdés, de nem baj, csak a zárójeles rész miatt jelzem). :-)


szerintem úgy van értelme, hogy eszük ágában sincsen, én így szoktam mondani, és szerintem általában ez a megszokott, de akinek jobban esik máshogy mondani, mondja úgy... ez azt jelenti, hogy az ő nyelvérzéke számára ez már nem egy értelmezhető birtokos szerkezet, hanem egy fix "valami", aminek a végén a birtokos személyjel nem az eszére, hanem arra az illetőre vonatkozik, akinek az eszéről volt szó eredetileg...

biztos vannak még ilyenek, nekem most egy olyan jut eszembe, ami kicsit hasonló, legalábbis ebben birtokviszony van, és ebben is bizonytalanság van: "a bolondját járatja vele" – kinek a bolondja?...

"ők a bolondját járatják velünk", vagy "a bolondjukat járatják velünk", vagy "a bolondunkat járatják velünk"?...

"te a bolondját járatod velem" vagy, "a bolondomat járatod velem", vagy "a bolondodat járatod velem"?...

2023. márc. 28. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
70%

Számban és személyben egyeztetünk.

Ma már neves publicisták is elvétik, nem tudnak magyarul.

2023. márc. 28. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 BringaManó ***** válasza:
52%

Ez nem erről szól.

Nyilván tud egyeztetni magyarul, aki magyar nyelvű, de ha nem tudja, hogy mit kellene (ld. poszt), vagy hogy mihez (ld. kommentem), vagy máshogy tudja, mint te, akkor lehet, hogy nézeteltérés lesz köztetek. :-)


A sajtó megint más, ott lehetnek átfogalmazási bakik is, meg vannak változások is a nyelvben ("a gyárban dolgozó embereknek ebben a helyzetben nehéz a dolguk/dolga"). Konkrét példán lehetne eldönteni, hogy mi az oka annak, ha máshogy van, mint ahogy szerinted jó lenne. De nem az szokott lenni az oka, hogy "nem tudnak magyarul".

2023. márc. 28. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!