Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Víziló toldalékolása?

Víziló toldalékolása?

Figyelt kérdés

[link]


A cikkben található "vizilóival", "vízilót", "vízilovát", "vízilovak" szavak mind helyesek? Ha a "vízilovát","vízilovak" helyes, akkor "vízilovaival" és "vízilovat" alakok kellenének. Ha az első kettő helyes, akkor viszont "vízilóját" és "vízilók".



2023. márc. 30. 11:18
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
94%

Véleményem szerint mindkét alak helyes. A „szó” szó példáját tudnám idehozni: önmagában általában „szavak” a többes számú alak, összetételként viszont már gyakori a „szók” is, pl. „névszók”, „határozószók” stb.


Hasonlóképp, olyat nem mondunk, hogy „lók” (noha elvileg nem helytelen), meg is akad a figyelmünk, ha ezt halljuk, összetételi tagként viszont már mindkét alak teljesen természetesen hangzik: „vízilók”, „vízilovak”.

2023. márc. 30. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
Vízilovaglás
2023. márc. 30. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
Szerintem a vizilókok és vizilovakok is helyesek.
2023. márc. 30. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 BringaManó ***** válasza:
62%

#1: "Véleményem szerint mindkét alak helyes."


No jó, de utána hoztál egy példát ("szó"), és írtál olyan összetételeket, amelyekben csak az egyik formát használjuk... („névszók”, „határozószók”)

Jobb lett volna a "jelszó", annak ingadozik a többese: jelszók / jelszavak. A tárgyragos formája viszont már sokkal kevésbé ingadozó: az inkább csak "jelszót" (ugye ritkán halunk olyat, hogy "jelszavat").

Ez a különbség egyúttal azt is mutatja, hogy a különféle toldalékok nem mindig működnek egyformán, ezt a kérdező figyelmébe is ajánlom, mert azt írta:

"Ha a "vízilovát","vízilovak" helyes, akkor "vízilovaival" és "vízilovat" alakok kellenének."

– hát nem feltétlenül igaz, hogy ha az egyik így, akkor ma másik is így...

Valószínűleg a cikkíró nyelvváltozatában hasonlóan "felemás" a helyzet a víziló-val: vízilót, vízilovát, de vízilovak. (A cikkben következetesen így van írva.)

Van még "vízilóival": ez egy harmadik toldalék, ha így mondja, legyen így...


Visszatérve az #1-re, egy másik példa: talán a "lé" egy olyan szó, illetve utótag, amely összetételi utótagként többesben és tárgyesetben egyaránt ingadozó:

levek és levet, de: szeretem az almalét/almalevet, vannak az asztalon almalék/almalevek, megitta az almaléjét/almalevét.

Legalábbis én úgy érzem, hogy mind a 2-2 forma használatban van (bár persze nem egyforma arányban).

2023. márc. 31. 01:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 BringaManó ***** válasza:
0%

#1: "olyat nem mondunk, hogy „lók” (noha elvileg nem helytelen)"


Ezt nem értem: ha nem mondunk olyat, akkor hogyhogy "nem helytelen"?

Mit jelent a "helyes/helytelen", ha nem azt, hogy magyarul "mondunk olyat/nem mondunk olyat"?... :-o

Ha nem mondunk olyat, akkor "helytelen" (már ha mindenképp ezt a nem igazán ide illő kifejezést szeretnénk használni).

2023. márc. 31. 01:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
Úgy értettem, nem tiltja semmilyen előírás a „lók” alakot.
2023. márc. 31. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

tó tók

ló lók

kő kők

só sók

fű fűk


Ezek mind jók, gyakrabban kéne használni ezeket :))

2023. márc. 31. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Majdnem elfelejtettem:


hó hók


:))

2023. márc. 31. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 BringaManó ***** válasza:
0%
Nincs előírás. Ez egy természetes nyelv. (Bocs, ha valakit sokkolt a "hír".)
2023. márc. 31. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 BringaManó ***** válasza:

A lók alakot az "tiltja", hogy ilyet magyar anyanyelvű ember nem mond, amikor magyarul beszél. :-)

Tudtommal legalábbis.

Ha valaki mégis, akkor kérem, tegye fel a kezét! :-)

2023. márc. 31. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!