Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ha a "meggy" két "gy", akkor...

Pro Patria kérdése:

Ha a "meggy" két "gy", akkor a "meggyel" vagyis "meggy-vel", ahol a "v" hasonul, miért nem három "gy", vagy esetleg lenne kötőjeles?

Figyelt kérdés
2010. okt. 7. 21:31
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
100%
Mert a magyar nyelv csak kettő hosszúsági fokot különböztet meg(az észt pl. hármat, van rövid, hosszú s nagyon hosszú), és ha belegondolsz, beszéd közben nincs különbség igazán, nem is lenne értelme igazán. Írásban sem lesz három, mert nincs rá szükség, ez az egyszerűsítés elve.
2010. okt. 7. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:
100%
Helyesírásunk negyedik alapelve az egyszerűsítés. Érettségi tétel. Tulajdonnevekre nem vonatkozik, azok ilyen esetben kötőjelesek.
2010. okt. 7. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 A kérdező kommentje:

Akkor az egyet miért nem írják dupla "gy"-vel?

Mindenki két gy-vel mondja

"Eggy, megérett a meggy"

És hülyeség például a: négyen, kettőn, egyen (mit egyen meg??)

Eddig azt hittem, hogy azért nem két "gy"-vel írják, mert toldalékolni nem lehetne csak így: eggy-gyel

Dehát ha a meggyet sem kötőjelezik, hanem "egyszerűsítik", mint mondod...

2010. okt. 7. 21:40
 4/23 anonim ***** válasza:
100%

Az "egy" szót 1 "gy"-vel írják, és azért hangzik kettőnek kimondva, mert próbáld meg kimondani eggyel :P

Négy -en, kettő -n, egy -en, hárm -on, nekem teljesen normálisnak tűnik, nem tudom, neked miért nem.


első

2010. okt. 7. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 A kérdező kommentje:

Azért, mert a magyar nyelv egyik szépsége, hogy kiejtés szerint ír. Vagyis, ha két gy-vel ejtjük az "egy"-et, akkor miért nem írjuk is annyival?

Eleve hülyén hangzik, hogy "egyen". Azért hangzik hülyén, mert olyan, mint az "egyél". "Eszik, egyél, egyen". Érted.

Ha két gy-vel lenne írva, nem lenne ez a "baki".

2010. okt. 7. 21:49
 6/23 anonim ***** válasza:
100%

Nem ez az egyetlen dolog a magyarban, amit máshogy írunk, mint ahogy ejtjük. Pl azt, hogy tízes senki nem hosszú í-vel ejti, ugyanígy a húszas. Nem kell mindenben okot keresni, csak.

2.

2010. okt. 7. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 anonim ***** válasza:
100%

Ez ilyen, egyik nyelv sem teljesen logikus, de ez a probléma szerintem nem valami nagy dolog. A magyar nyelv nem mindig ugyanúgy ír, létezik a kiejtés szerinti elv, az egyszerűsítés elve, a szóelemzés elve, valamint a hagyományőrzés elve; egyszer az egyik érvényesül, másszor a másik, meg persze egyszerre több is.


első

2010. okt. 7. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 A kérdező kommentje:
Szóval ez egy "hiba"?:) Igazából két gy-vel kellene írni, ugye?:) Nekem van igazam:):):)
2010. okt. 7. 21:58
 9/23 anonim ***** válasza:
100%
Nem hiba, hanem ez ilyen. Nem tudom, hogy az "egy" szó éppen milyen eredetű, de pl. a "négy" finnül "nejlä", a "három" "kolme", a kettő pedig "kaksi".
2010. okt. 7. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 anonim ***** válasza:
49%

"Az "egy" szót 1 "gy"-vel írják, és azért hangzik kettőnek kimondva, mert próbáld meg kimondani eggyel :P"


Valami itt nem stimmel! Eggyel előre lép. Ezt dupla gy-vel kell írni és mondani is! Ugyanis az a szó hogy "egyel" mást jelent!Semmi köze az egyhez!

2010. okt. 7. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!