Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ha a "meggy" két "gy", akkor...

Pro Patria kérdése:

Ha a "meggy" két "gy", akkor a "meggyel" vagyis "meggy-vel", ahol a "v" hasonul, miért nem három "gy", vagy esetleg lenne kötőjeles?

Figyelt kérdés
2010. okt. 7. 21:31
1 2 3
 11/23 A kérdező kommentje:

Azért, mert az egy-vel = eggyel

De szerintem az egy-et két gy-vel kellene írni, mert úgy ejtjük...

2010. okt. 7. 22:17
 12/23 anonim ***** válasza:
100%
Utolsó: lehet, hogy nem azért, de én a sima "egy" szóra gondoltam, amihez ha "val, vel" toldalék kapcsolódik, a "v" hasonul a "gy"-het és "eggyel" lesz belőle.
2010. okt. 7. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 anonim ***** válasza:

Mindenkit felpontoztam. Tetszik a logikamenet. Engem ugyan nem érdekel a nyelv, de ez jó felvetés, és nem is igazán van rá magyarázat.

A kettő- kaksit, még megértettem :D de a „ "négy" finnül "nejlä", a "három" "kolme" ”-ban nem találok logikát a magyarral :D.

2010. okt. 7. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 anonim ***** válasza:
100%
Nem "nejlä", hanem "neljä", rosszul írhattam, a "kolme" pedig szerintem olyasmi lehet, mint amikor azt mondjuk, hogy "hárm(at)". De nem tudom, nem vagyok nyelvész :D
2010. okt. 7. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 anonim ***** válasza:
100%

"Azért, mert a magyar nyelv egyik szépsége, hogy kiejtés szerint ír."


Ebben csak az a kellemetlen, hogy a magyar NEM kiejtés szerint ír. A magyar helyesírásnak négy elve van, ezek egyike (nem eggyike) a kiejtés szerinti írás elve. Mellette van még olyan finomság, mint a szóelemzés elve (mondja, nem "monygya"), illetve a hagyomány elve (nem "fojó", hanem folyó), és a negyedik: az egyszerűsítés elve. Ezért írunk "tollal", és nem tolllal, csak a példa kedvéért.


Hát ezért nem "három gy", és nem is kötőjeles a "meggyel". Mert ez a szabály.

2010. okt. 7. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 anonim ***** válasza:
94%
Tudod, ez azért van, mert ez anyanyelv, nem pedig apanyelv. Ha apanyelv lenne, biztos teljesen logikus lenne... :)
2010. okt. 7. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 A kérdező kommentje:

Ez nagyon jó volt:D

De természetesen teljes mértékben elhatárolódom ettől a hímsoviniszta kijelentéstől!

2010. okt. 7. 23:32
 18/23 anonim ***** válasza:
És azért apanyelv az eszperantó, mert az bizony logikus, Zamenhof találta ki. :)
2010. okt. 8. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 anonim ***** válasza:
34%

Annyit tennék hozzá az eszmefuttatásokhoz, hogy az egyel és az eggyel szó teljesen mást jelent.


Egyel (ige): Kiegyeltem a répát, mert nagyon sűrű volt.

azaz egyel = ritkít


Eggyel (ragos számnév) : Eggyel több ötösöm van, mint tavaly.


Aztán meg üdvözlöm a magyartanárod, mert ha az én gyerekeimnek ilyen kérdésekre a választ mástól kellene hallaniuk, hát kiakadnék! Mi minden ilyen problémát megbeszélünk magyar órán!

2010. okt. 10. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 A kérdező kommentje:

Tulajdonképpen ez nem "probléma", csak egy ötlet.

Mert szerintem az "egy"-et két "gy"-vel mondjuk. És egyszerűen nem értettem, miért nem írjuk is annyival. Aztán arra gondoltam: "biztosan azért, mert akkor bajok lennének a toldalékoknál", de rájöttem, hogy a "meggy" is két "gy", és azt sem kötőjellel toldalékoljuk...


Egyébként mindig nagyon jó tanáraim voltak (nem minden tantárgyból, de magyarból igen)

:)

2010. okt. 10. 14:20
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!