Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Röhej vagy röhely?

Röhej vagy röhely?

Figyelt kérdés
2010. okt. 17. 17:15
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
röhej
2010. okt. 17. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim válasza:
57%
most sírjak vagy röhögjek ... XDD ink röhögök ez RÖHEJ gecc.
2010. okt. 17. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
50%
Röhej, hogy ezt nem tudod.
2010. okt. 17. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
11%

Jó kérdés. Szerintem LY. Igéből képzett főnév, mint az uszály, tartály, akadály, stb.


Röhely. Lehet hogy nem helyes, de én akkor is így írom. Röhögjetek ki nyugodtan.

2014. nov. 19. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:

Röhej.


"röhög [1416 u.] Hangutánzó eredetű. Hangalakja eredetileg az állatok, elsősorban feltehetőleg a disznó hangját jelenítette meg. A szóvégi -g gyakorító igeképző. A röhej [1838] -ej névszóképzővel alakult, vö. dörej. Enyhén durva szavak."

Forrás: Zaicz Gábor - Etimológiai szótár (Tinta Könyvkiadó, Budapest, 2006, ISBN 963 7094 01 6; www.tankonyvtar.hu/en/tartalom/tinta/TAMOP-4_2_5-09_Etimologiai_szotar/Etimologiai_szotar.pdf )

2014. nov. 20. 02:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
17%

Dörej, zörej, moraj, stb. hangutánzó szavak főnevesítései. Mint amikor egy barlangban leesik egy kőtömb, az dörren egyet. Annak az elhaló visszhangzását hívjuk dörejnek.

Moraj. Dugattyús motoros repülőgépek közelednek.

Zörej. Leesik egy halom evőeszköz.


...A röhely, melléknévből lett. (tévedtem, mégsem igéből mint az uszály)

Röhelyes melléknévvel illetünk olyan dolgokat, amin röhögnek az emberek. Vö lakályos, amiben szívesen laknának az emberek. (a lakáj viszont egy foglalkozás.)

És szerintem ennek a melléknévnek a főnevesítése a röhely (az -es melléknévképző eltávolításával).


Gondolom én, legalábbis.

2014. nov. 22. 05:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
100%

"...A röhely, melléknévből lett."

Nem. A röhög igéből az -ej főnévképző hozzáadásával.

Nem mellesleg: [link]


"És szerintem ennek a melléknévnek a főnevesítése a röhely (az -es melléknévképző eltávolításával). "

Nem. A lak(ik) ige -ály főnévképzővel és -os melléknévképzővel ellátott változata.

Források:

[link]

[link]

[link]


Van lakájos is - mármint lakájjal rendelkező, lakájra jellemző - itt a lakáj szó kapott egy -os melléknévképzőt.

[link]

2014. nov. 22. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 BringaManó ***** válasza:
91%

Kedves #6!

Miután valaki közvetlenül előtted (#5) leírta, hogy helyesen röhej, és az etimológiai szótárból is bemásolta a releváns részt, nem tudom mire vélni a hozzászólásod. (Mondhatnám, röhej...) „Write-only” üzemmód? (Vagy „write-onj”? Fene tudlya... :-)

2014. nov. 22. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 BringaManó ***** válasza:

"Nem. A lak(ik) ige -ály főnévképzővel és -os melléknévképzővel ellátott változata."


Hogyhogy "nem"? De hiszen ő sem írta az ellenkezőjét!...

Vö.: "lakályos, amiben szívesen laknának az emberek. (a lakáj viszont egy foglalkozás.)"

2014. nov. 22. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

"Hogyhogy "nem"?"

Arra akartam utalni, hogy a lakik szóból is úgy lett lakályos, hogy hozzákerült a főnév és egy melléknévképző - mint a röh(ög) -> röhej -> röhejes esetében.

2014. nov. 22. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!