Weboldalunk cookie-kat használhat, hogy megjegyezze a belépési adatokat, egyedi beállításokat, továbbá statisztikai célokra és hogy a személyes érdeklődéshez igazítsa hirdetéseit. További információ
Főoldal Belépés/Regisztráció Egy véletlen kérdés Facebook

Kategória: Tudományok » Helyesírás

A kérdés

Röhej vagy röhely?

2010. okt. 17. 17:15  Privát üzenet  

A válaszok
1 2
röhej

A válasz 100%-ban hasznosnak tűnik. A válaszíró 77%-ban hasznos válaszokat ad.
# 1/13Időpont 2010. okt. 17. 17:21 Privát üzenet
most sírjak vagy röhögjek ... XDD ink röhögök ez RÖHEJ gecc.

A válasz 50%-ban hasznosnak tűnik. A válaszíró 32%-ban hasznos válaszokat ad.
# 2/13Időpont 2010. okt. 17. 17:22 Privát üzenet
Röhej, hogy ezt nem tudod.

A válasz 48%-ban hasznosnak tűnik. A válaszíró 72%-ban hasznos válaszokat ad.
# 3/13Időpont 2010. okt. 17. 17:47 Privát üzenet

Jó kérdés. Szerintem LY. Igéből képzett főnév, mint az uszály, tartály, akadály, stb.

Röhely. Lehet hogy nem helyes, de én akkor is így írom. Röhögjetek ki nyugodtan.

A válasz 10%-ban hasznosnak tűnik. A válaszíró 46%-ban hasznos válaszokat ad.
# 4/13Időpont 2014. nov. 19. 22:52 Privát üzenet

Röhej.

"röhög [1416 u.] Hangutánzó eredetű. Hangalakja eredetileg az állatok, elsősorban feltehetőleg a disznó hangját jelenítette meg. A szóvégi -g gyakorító igeképző. A röhej [1838] -ej névszóképzővel alakult, vö. dörej. Enyhén durva szavak."

Forrás: Zaicz Gábor - Etimológiai szótár (Tinta Könyvkiadó, Budapest, 2006, ISBN 963 7094 01 6; www.tankonyvtar.hu/en/tartalom/tinta/TAMOP-4_2_5-09_Etimologiai_szotar/Etimologiai_szotar.pdf )

A válasz 100%-ban hasznosnak tűnik. A válaszíró 90%-ban hasznos válaszokat ad.
# 5/13Időpont 2014. nov. 20. 02:15 Privát üzenet

Dörej, zörej, moraj, stb. hangutánzó szavak főnevesítései. Mint amikor egy barlangban leesik egy kőtömb, az dörren egyet. Annak az elhaló visszhangzását hívjuk dörejnek.

Moraj. Dugattyús motoros repülőgépek közelednek.

Zörej. Leesik egy halom evőeszköz.

...A röhely, melléknévből lett. (tévedtem, mégsem igéből mint az uszály)

Röhelyes melléknévvel illetünk olyan dolgokat, amin röhögnek az emberek. Vö lakályos, amiben szívesen laknának az emberek. (a lakáj viszont egy foglalkozás.)

És szerintem ennek a melléknévnek a főnevesítése a röhely (az -es melléknévképző eltávolításával).

Gondolom én, legalábbis.

A válasz 19%-ban hasznosnak tűnik. A válaszíró 46%-ban hasznos válaszokat ad.
# 6/13Időpont 2014. nov. 22. 05:34 Privát üzenet

"...A röhely, melléknévből lett."

Nem. A röhög igéből az -ej főnévképző hozzáadásával.

Nem mellesleg: [link]

"És szerintem ennek a melléknévnek a főnevesítése a röhely (az -es melléknévképző eltávolításával). "

Nem. A lak(ik) ige -ály főnévképzővel és -os melléknévképzővel ellátott változata.

Források:

[link]

[link]

[link]

Van lakájos is - mármint lakájjal rendelkező, lakájra jellemző - itt a lakáj szó kapott egy -os melléknévképzőt.

[link]

A válasz 100%-ban hasznosnak tűnik. A válaszíró 90%-ban hasznos válaszokat ad.
# 7/13Időpont 2014. nov. 22. 11:36 Privát üzenet
BringaManó nevű felhasználó válasza:

Kedves #6!

Miután valaki közvetlenül előtted (#5) leírta, hogy helyesen röhej, és az etimológiai szótárból is bemásolta a releváns részt, nem tudom mire vélni a hozzászólásod. (Mondhatnám, röhej...) „Write-only” üzemmód? (Vagy „write-onj”? Fene tudlya... :-)

A válasz 100%-ban hasznosnak tűnik. A válaszíró 78%-ban hasznos válaszokat ad.
# 8/13Időpont 2014. nov. 22. 11:46 Privát üzenet
BringaManó nevű felhasználó válasza:

"Nem. A lak(ik) ige -ály főnévképzővel és -os melléknévképzővel ellátott változata."

Hogyhogy "nem"? De hiszen ő sem írta az ellenkezőjét!...

Vö.: "lakályos, amiben szívesen laknának az emberek. (a lakáj viszont egy foglalkozás.)"

A válasz 100%-ban hasznosnak tűnik. A válaszíró 78%-ban hasznos válaszokat ad.
# 9/13Időpont 2014. nov. 22. 11:49 Privát üzenet

"Hogyhogy "nem"?"

Arra akartam utalni, hogy a lakik szóból is úgy lett lakályos, hogy hozzákerült a főnév és egy melléknévképző - mint a röh(ög) -> röhej -> röhejes esetében.

A válaszíró 90%-ban hasznos válaszokat ad.
# 10/13Időpont 2014. nov. 22. 12:03 Privát üzenet
1 2

Értesítsünk róla, ha új válasz érkezik? Válasz küldése

Kapcsolódó kérdések
Egy autókereskedésben lefoglalóztam egy autót. De nem kötöttük ki, hogy meddig tart a papírok elintézése, és már 6hete semmi válasz. Hogyan tudnám visszaszerezni a foglalót mert...
Normális az apple? Mit akar azzal a sz** iphone -nal elérni. Hogy vegyék is meg? (kész röhej)
Kész röhej. Ilyenért nem meri a barátnőm megszakítani velük a kapcsolatot. Mit tegyek?
Mit tegyek, ha akaratomtól függetlenül benne vagyok egy szerelmi háromszögben? Kész röhej, mit tegyek?
22 éves vagyok és a szüleim ellenzik a 25 éves barátommal való kapcsolatot. Szerintetek nem röhej?
Miért van az hogy az ennyi idős szűz lányokat szinte istenítik, büszkék rájuk. Stb de az ennyi idős szűz fiúkat lenézik emiatt és röhely sok ember szemében még ha nem is mondják ki?

Kérdések a Tudományok rovatbólKérdések a Helyesírás rovatból

Minden jog fenntartva © 2019, www.gyakorikerdesek.hu | GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | WebMinute Kft. | Kapcsolat: info (kukac) gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!