Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Miért nincs a "javak" szónak...

Miért nincs a "javak" szónak egyes száma?

Figyelt kérdés
Közgében a "jószág" az egyes száma, de nyelvtanilag szerintem nincs neki. Például a "javakat" szónak mi a szótöve? Jav?
2008. febr. 10. 23:31
 1/8 anonim ***** válasza:
98%

Eredetileg a "jó" szó volt az egyes száma (akkor még nyilván mást is jelentett), de nyelvtörténetileg úgy alakult, hogy egyes szám nélkül maradt.


Van még pár hasonló többes számú szó, pl. ló -- lovak, kő -- kövek, tó -- tavak. Ezeknek a szavaknak a végén, az ó után talán a mai angol "w"-hez hasonló hang volt eredetileg csak szépen lekopott az egyes szám esetén.

2008. febr. 11. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim válasza:
100%
Miért? Angolban a goods szónak miért nincs egyes száma? :) Ez az érdekes a nyelvben. A kialakult szóhasználat. :)
2008. febr. 13. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim válasza:
100%
A "javak" szó egyes száma a "jószág". Nem vicc. Gazdaságtanból tanultuk anno.
2008. febr. 17. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

tokéletesen igaza van az elottem szolonak

joszág egyes számban és javak tobbesszámban. Mi is tanultuk!

2008. febr. 19. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

köszönöm, de már én is mondtam az elején, hogy közgében a jószág az egyes száma, viszont kétlem, hogy ez nyelvtanilag helyes lenne

szerintem az első válaszadónak igaza van

2008. febr. 20. 17:55
 6/8 anonim ***** válasza:
86%
A nyelv tele van ilyenekkel. Például van-e nektek hónotok? Nincsen? Akkor hogy kaptok valamit a hónotok alá? :-)
2008. ápr. 10. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim válasza:
0%
De van java
2009. máj. 16. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
91%
a hón a régies megnevezése a váll-nak
2010. jan. 23. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!