Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Mikor használjuk, ill. mi a...

Mikor használjuk, ill. mi a különbség (ha van) az "őket" és az "azokat" névmások között?

Figyelt kérdés
Nekem az a tippem, hogy az egyiket személyekre, míg a másikat tárgyakra használjuk, de arra is gondoltam, hogy az alanyt és a tárgyat különböztetjük meg így.
2011. máj. 23. 19:05
 1/6 anonim ***** válasza:
75%

Emberre "ő"-vel, egyébre "az"-zal utalunk.

De még gyakran állatokra is "ő"-t használunk. Ez leginkább az érzelmi kapcsolatot fejezi ki. De emberre sosem illik azt mondani, hogy "az". (Max. úgy, hogy "az az ember".)

2011. máj. 23. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Nem ilyen egyszerű a helyzet. Elég sok esetben használunk mutató névmásokat személyre való utaláshoz:

Utalószók:

"... azt, akit ...", "...azokat, akiket ..."

Vagy az első hozzászóló által is említett helyzet:

"az az ember", "azok az emberek"

Sőt, szerintem ilyen szószerkezeteket gyakrabban használunk, mint az "ő" személyes névmást.

És ezek egyike sem illetlenség, pusztán csak ilyen a magyar nyelvtan :-)

2011. máj. 24. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Hogy lenne helyes a következő mondat: "Lássuk, milyen szempontok is vannak. Négy csoportba oszthatjuk őket."
2011. máj. 24. 13:09
 4/6 anonim ***** válasza:
Igen, az utolsó kommentben leírt két mondat így helyes!
2011. jún. 6. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Kedves Kérdező!

Bár régi a kérdésed, de mivel a kommentedre nincs még válasz, megpróbálom, hátha olvasod.:-)


"Lássuk, milyen szempontok is vannak. Négy csoportba oszthatjuk őket."

Szerintem ez jó így (is). Bár a szempontok nem személyek, de én nem érzem hibának az "őket" használatát.

Persze, lehet, hogy van olyan szabály, ami kimondja, hogy tilos így használni. Ez esetben a szabály érvényes, nem az én véleményem.:-)


A fordított esetet semmiképp nem támogatnám (Személyre használni az ő / ők helyett az az / azokat névmásokat).

Konkrét példán bemutatom.


Tanár kérdése: Ki hozta ezt a békát az osztályba?

Zsoltika válaszai:

1. "Danika." - Tökéletes.

2. Danikára mutatva: "Ő." - Szintén tökéletes.

3. Danikára mutatva: "Az a fiú." - Még egy jó megoldás.

4. Danikára mutatva: "Az." - Helytelen.


A mondatot egyébként én inkább így mondanám, hogy ne lehessen belekötni:

"Lássuk, milyen szempontok is vannak. Ezeket négy csoportba oszthatjuk."

2011. jún. 30. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

https://www.youtube.com/watch?v=0RBBAd9raqs

Most tettem fel én is hasonló kérdést, és tovább keresgélve meg is találtam egy ideillő magyaráztatot. Nekem nagyon hasznos volt, és meg is adja a választ.

2017. dec. 31. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!