Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogy írjuk helyesen: Kama...

Hogy írjuk helyesen: Kama Szutra, Káma Szutra, Káma Szútra vagy esetleg a szutra kisbetű?

Figyelt kérdés

2009. márc. 15. 14:20
 1/6 A kérdező kommentje:
Vagy esetleg egybeírva? Láttam már mindenhogy.
2009. márc. 15. 14:21
 2/6 anonim ***** válasza:
Kamasutra
2009. márc. 15. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Káma-szútra


A Káma egy név, ezért kötőjellel.

2009. márc. 15. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

A mű címének pontos helyesírása vitatott. A káma önmagában érzéki gyönyört jelent szanszkritul, a szútra pedig vezérfonalat (és egyben a tudományos értekező próza egyik hagyományos szanszkrit műfaját). A cím tehát összetétel, ezen belül azonban kétféle alak lehetséges az értelmezésnek megfelelően: 1) ha a Kámában a megszemélyesített szerelemistenséget látjuk, a megfelelő írásmód a Káma-szútra (így szerepel például az OH.-ban, 883a); ha viszont köznévnek tekintjük a kámát („testi szerelem” jelentéssel), a megfelelő forma a Kámaszútra. Sejthetően angol mintára terjedt el egy az angol helyesírás körén kívül megokolhatatlan változat, a Káma-Szútra, mindkét címelem nagybetűsítésével.



Forrás: Wiki



Megjegyzésem: A nem latin írású nevek átírása mindig bonyolult kérdés, sok függ azon, hogy mely nyelven keresztül vesszük át. Ott van például Szun Ce, angolosan Sun Tzu, kínaiul nem tudom leírni.

2009. márc. 15. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Én a könyvben idézetek alatt így láttam: Káma Szútra
2009. nov. 20. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Előző: Azért, mert ma még olvasószerkesztőre se telik a kiadóknak, vagy ha igen, akkor nem ért hozzá. Szerintem egy könyv lábjegyzete és szótár közül még mindig érdemesebb a szótárnak hinni. (Az OH. nem más, mint az Osiris-féle Helyesírás ( [link] ), márpedig ebben elég pontosan megvan, hogy hogyan kell leírni.
2009. nov. 20. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!