Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A "nemcsak ..., hanem ... is"...

A "nemcsak ..., hanem ... is" szerkezet használatáról: A fentiek szerint a "nemcsak" egybeírandó. De mi van, ha "hiányos"? Az alábbiak közül mely mondatok helyesek?

Figyelt kérdés

1. Nemcsak te, hanem én is.

2.a Nemcsak te, én is.

2.b Nem csak te, én is.

3.a Nemcsak te.

3.b Nem csak te.


Szerintem 1, 2.b, 3.b a helyes, de egyre elterjedtebb a 2.a és 3.a.


2008. márc. 4. 13:19
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

A nem tagadószó, a nemcsak kötöszó, a nem csak szókapcsolat pedig tagadja a "csak"-ot.

Ebből kifolyólag:

1. A "nemcsak te, hanem én is" esetében a nemcsak kötőszó, egybeírandó

2. "Nem csak te, én is" esetében a "csak"-ot tagadja, különírandó, nincs kötőszói funkciója, a nem tagadószóként jelenik meg.

3. "Nem csak te" esetében szintén nincs kötőszói funkciója, tagadószóként van jelen, ezért szintén különírandó.


Az általad felvetett 2/a és 3/a írásmód HELYTELEN.

2008. márc. 4. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
100%
igen, a 2.a és a 3.a nem helyes a magyar nyelvben, ezeket általában (mi) fiatalok használjuk szleng-ként, msn-en, sms-ben és minden helyen ahol karaktert próbálunk nyerni :D ilyen például a "nemvok itthon" - "nem vagyok itthon" és még sok sok hasonlót sorolhatnék :)
2008. márc. 5. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!