Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogyan helyes? Eszek vagy...

Hogyan helyes? Eszek vagy eszem és a többi ikes igét?

Figyelt kérdés
2009. jún. 2. 10:14
1 2 3 4 5 6
 11/56 anonim ***** válasza:
91%

Már nem derül ki, hogy kik - és hányan - szóltak hozzá. Csak nyelvkönyv elővételét javasló barátunkhoz szólok: Légy szíves, add meg a szerző nevét és a beszerzés forrását. Ki van zárva, hogy egy nyelvkönyv, egyes szám első személyben megengedi a K igeragot. Ettől függetlenül kinevetlek. (Az összes többi "dolgodért", ami remélem jobbanm fáj, mint ha durva lennék!)

Egyébként orosz az anyanyelvem, 20 éves koromban kezdtem el magyarul tanulni, és az ikes igék használatát nagyon jól belénksúlykolták!

2009. jún. 3. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/56 anonim ***** válasza:
36%

Úgy látom, hogy el sem olvasod, hogy mások miket írnak neked...


Hogyan mondod egyes szám első személyben, jelen idő kijelentő módban pl. azt, hogy "születik"? Miért mondod így?

2009. jún. 3. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/56 anonim ***** válasza:
38%

További házi feladat neked:

- Döntöttem: (válik) a feleségemtől.

- Mindig igazad mondok, sosem (hazudik).

- Nem (belefolyik) ebbe a beszélghetésbe.

2009. jún. 3. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/56 anonim ***** válasza:
82%

Na nyelvészkém! Megadod végre annak a könnyvnek a címét, szerzőjének a nevét és a beszerzés forrását?

Cinikus, sőt pimasz 9:21-es hozzászólásodra: Te sem olvasod el a többiek hozzászólását!

Ami pedig a vizsgáztatást illeti: Bármily' meglepő, ennek az igének is M kell, hogy a ragja legyen kijelentő módban a születik igének, bármennyire is irritálja 'vájt' nyelvész füledet!

Csak ez ez ige a kért módban és személyben gyakorlatilag értelmezhetetlen, mert ilyen még Te - mint csodagyerek - sem mondhattál a születésed pillanatában. De hogy jelenidejű példát is mondjak, ami gyakorlatilag a jövőre utal: "Nem születem meg még egyszer." Talán a furcsa hangzása miatt nem használj ebben az alakjában.

A B tétel:

- Döntöttem: el fogok válni a feleségemtől. (Az úgyis egy hosszadalmas jogi folyamat.)

- Mindig igazat mondok, sosem szoktam hazudni

- Nem kívánok/szeretnék/akarok/fogok belefolyni ebbe a beszélgetésbe.

DE EBBE SEM!

Úgy szégyellem magamat (és nem magam, mert a visszaható névmást is tovább ragozzuk, ha az tárgy- azt utoljára József Attila engedhette meg magának "születésnapomra" című versében), hogy már megint igazam volt!

2009. jún. 3. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/56 anonim ***** válasza:
30%

Rossz válaszok. A kérdésekre válaszolj.


- Döntöttem: (válik) a feleségemtől.

- Mindig igazad mondok, sosem (hazudik).

- Nem (belefolyik) ebbe a beszélghetésbe.


Ne MAGYARÁZD a mondatokat, hanem tett kijelentő mód, jelen idő, egyes szám, első személybe az alakokat.


A "születem" alak pedig nagyon egyedi, a magyar anyanyelvűek 99,9%-a SOSEM mondja így.

2009. jún. 3. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/56 anonim ***** válasza:
17%

"Te sem olvasod el a többiek hozzászólását!"


De igen, nagyon is figyelmesen, minden felvetésedre válaszoltam, csak te nem mondtál semmilyen konkrétumot eddig.

2009. jún. 3. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/56 anonim ***** válasza:
76%

Nyelvészkém! Úgyis legyőzetlek! Meg "osztán" le is buktál! Két külön hozzászólásodban is elkövetted azt a súlyos hibát, hogy a tesz ige felszólító módja helyett azt írtad: TETT. Ejnye, ejnye! Ez nem lehetett elgépelés!

De Te akartad:

- Döntöttem: VÁLOM a feleségemtől.

- Mindig igazad mondok, sosem HAZUDOM).

- Nem FOLYOM - és akkor máár kerüljön bele egy BELE is - ebbe a beszélghetésbe.


"Ne MAGYARÁZD a mondatokat, hanem tett kijelentő mód, jelen idő, egyes szám, első személybe az alakokat."


Drága, tanult(?) Barátom, a Te érzékeny, vájt füled miatt tettem, hogy a kecske is jól lakjon és a káposzta is megmaradjon.


"A "születem" alak pedig nagyon egyedi, a magyar anyanyelvűek 99,9%-a SOSEM mondja így." ÉN MEG (Bár nekem még úgy tanították, hogy az ÉS mellett az Én sem szerencsés mondat kezdés - Na, ez az egyetlen, amibe bele tudnál kötni: Nem tudom eldönteni, hogy hatnál kevesebb szótagszáma ellenére egybe írhatom-e!)MONDOM!


DE JÓ, HOGY NEM A POLITIKAI PÁRTOKRÓL SZÓLÓ VITÁHOZ SZÓLTÁL HOZZÁ! Az milyen lenne!

Egyébként kiszálltam.

2009. jún. 3. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/56 anonim ***** válasza:
36%

"Nyelvészkém! Úgyis legyőzetlek!"


Miben?


"Meg "osztán" le is buktál! Két külön hozzászólásodban is elkövetted azt a súlyos hibát, hogy a tesz ige felszólító módja helyett azt írtad: TETT. Ejnye, ejnye! Ez nem lehetett elgépelés!"


Több hibát is vétettem, keresd meg őket, szimpla elírások, mert gyorsan írtam.


"- Döntöttem: VÁLOM a feleségemtől.

- Mindig igazad mondok, sosem HAZUDOM).

- Nem FOLYOM - és akkor máár kerüljön bele egy BELE is - ebbe a beszélghetésbe."


Látszik, hogy nem magyar az anyanyelved. Magyar anyanyelvű sosem mondaná így. De ha nekem nem hiszel, nézz utána nyugodtan.


"Egyébként kiszálltam."


Ez lyó. Inkább nézz utána, hogy milyen is a magyar igeragozás.

2009. jún. 3. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/56 anonim ***** válasza:
75%
Nyelvészkém! (Hogy orosz barátunkat idézzem.) Te nem csak .... vagy (bármi behelyettesíthető), hanem idegengyűlölő is , és az nagyon, de nagyon csúnya dolog. Tényleg, hol végeztél? Milyen szakon? Ugye Északon?
2009. jún. 3. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/56 anonim ***** válasza:
16%
Idegengyűlölő??? Magam is idegen vagyok fajilag.
2009. jún. 3. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!