Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Melyik a helyes: mégegy vagy...

Melyik a helyes: mégegy vagy még egy? Mégegyszer vagy még egyszer?

Figyelt kérdés
2009. jún. 22. 21:05
1 2 3 4
 1/31 anonim ***** válasza:
90%
Még egy, még egyszer.
2009. jún. 22. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/31 anonim ***** válasza:
51%

Még egy.

Még egyszer és mégegyszer. --> mindkettő helyes

2009. jún. 22. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/31 anonim ***** válasza:
64%

A Microsoft Office Word 2007 (12.0.6504.5000)SP2 MSO (12.0.6425.1000) verziójú program helyesírás ellenőrzője szerint külön kellene írni mindegyiket.

Bár nem vagyok nyelvész és lehet hogy tévedek, de én is inkább külön írnám.

2009. jún. 22. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/31 anonim ***** válasza:
72%
Az első nem tudom, miért lett lepontozva. Még egy, illetve nyilvánvalóan képzővel ellátva is még egyszer. MTA Helyesírási szótár. Olyan szó nincs, hogy "mégegy", milyen szófaj lenne az, hallott valaki már ilyen számnévről? Ha meg egy szó képzőt kap, attól még nem írhatjuk másképp, mint képző nélkül. Másképp ejtjük, mint ahogy írjuk. Van ilyen.
2009. jún. 22. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/31 anonim ***** válasza:
74%
Az első kommentelőnek igaza van.Még egy és még egyszer.
2009. júl. 1. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/31 anonim válasza:
60%

Vak vezet világtalant.. Hiába, amióta netezek, egyre csak gyérül a helyesírásom. Mindkét alak helyes, csak mást jelent. Ezért akkor írod helytelenül ha nem aszerint írod le amit ki akarsz fejezni. Szóval:

- "mégegy": újabb (dolog)

"mégegyszer": újból, megint, ismét

- "még egy": még egy utolsó valamiből

"még egyszer": még egyszer igen, de többször ne

Remélem mindenkinek nyilvánvaló amit írtam, és nem akarjátok megmagyarázni, hogy ez csak szőrszálhasogatás.. Ha már magyarok vagyunk, tudjunk is magyarul! Persze senki sem tudhat mindent, éppen ezért tanulni sosem szégyen. Ebben a kérdésben sem az a rossz, hogy a kérdező valamit nem tudott, hanem az, hogy a válaszadók teljesen magabiztosan adtak hibás választ neki. Utána se néztek annak amit leírtak.

2010. febr. 24. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/31 anonim válasza:
48%
Ja és még a 100%-osan hasznosnak tűnő rossz válaszra: ez nem a "másképp írjuk, másképp ejtjük" esete, hanem a "két külön szó egybeírva egy harmadikat jelent" jelenség. Ilyen is van.
2010. febr. 24. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/31 anonim ***** válasza:
79%
Te éjjeli bagoly! Igen mókás, hogy te hivatkozol arra, hogy nem nézünk utána, miközben ezt nyilvánvalóan te nem tetted meg. A "még egyszer" minden körülmények között két szó! Lehet, hogy egy fogalom, "ismét" értelemben, de a magyar helyesírás jelenleg érvényes szabályzata szerint - amit nem te alakítasz ki, hanem a Tudományos Akadémia Nyelvtudományi Intézetének professzorai - akkor is külön írandó. Mint ahogy egy fogalom a nyitva tartás meg a légy szíves, de akkor is külön írjuk. Megnyugodhatsz: ha egy szókapcsolatot külön és egybe is lehet írni értelemtől függően, azt a helyesírási szabályzat szótára jelzi. (Például "mintegy, de: olyan, mint egy..." )Itt viszont nem, a Nyelvművelő kézikönyv ki is emeli az "ismét" értelmet, valamint az Értelmező kéziszótár is ezt a magyarázatot adja meg a kifejezést KÉT SZÓBA ÍRVA! (A Bódi Guszti lemezén meg néhány blogon kívül) sehol nem láthattad egybeírva azt a szókapcsolatot, semmilyen szótárban, semmilyen könyvben! Te nézz utána, mielőtt másokat kioktatsz és félrevezetsz!
2010. febr. 24. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/31 anonim válasza:
61%
köszönöm, hogy kijavítottál. egy kicsit visszanyertem a hitem az oldal hasznosságában (és úgy az emberekben). persze ettől még összességében nem sok minden változik. sajnos.
2010. febr. 28. 01:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/31 anonim ***** válasza:
71%

Na, ez a második kulturált problémarendezés 9 hónapja, amióta itt vagyok ezen az oldalon.

a vitapartner (Egyébként abban sincs semmi logika, hogy a kultúra hosszú ú, a kulturált, kulturális pedig rövid.)

2010. febr. 28. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!