Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A jösztök helytelen?

A jösztök helytelen?

Figyelt kérdés

Debrecenben élek,itt mindenki így (is) használja.Múltkor Pesten nagyon kinevettek.Azt mondták csak a jöttök a jó.Tájszólás?Számomra helyesnek tűnik.Te jössz,Ti jösztök

.

(Mondjuk pont ők mondják a folyamatos a Peti,az anya,a Ferijükkel...)


2012. júl. 9. 22:35
1 2 3 4
 11/32 anonim ***** válasza:
88%

Én is zalai vagyok, inkább olyan viccesen szoktuk néha mondani: jösztök?


De valóban nem jellemző, hogy ezen a részen használják.

2012. júl. 10. 01:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/32 Főzős Laci ***** válasza:
100%

Lajosmizsén ez:-Gyüttök?

Ott még egyéb tájnyelvi kifejezések is léteznek:álló(létra);bukor(bokor);gurungászik(gurul).

2012. júl. 10. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/32 anonim ***** válasza:
63%
Eszem ágában sem volt leszólni a dunántúliakat. Annyit írtam, hogy helytelenül beszélnek. Ott éltem én is.
2012. júl. 10. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/32 anonim ***** válasza:
#5-nél a pont, csak a sok tudatlan, egységsugarú, agymosott, mindenre egy darab szabályt ismerő nyelvtannáci lepontozta. Ez van.
2012. júl. 10. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/32 Andizsuzsi ***** válasza:
100%

"Eszem ágában sem volt leszólni a dunántúliakat. Annyit írtam, hogy helytelenül beszélnek. Ott éltem én is."


A dunántúliak egyáltalán nem beszélnek helytelenül.

Nagyon is helyesen használják még a tájnyelvi szavakat. A magyar nyelvnek pont ez adja meg a szépségét, hogy ezek a szavak még élnek. A jertek, jössztök nem helytelen alakok. Mifelénk a gyün (gyön), gyüttök, gyüjjetek alakok vannak még használatban.

2012. júl. 10. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/32 anonim ***** válasza:
49%

"#5-nél a pont, csak a sok tudatlan, egységsugarú, agymosott, mindenre egy darab szabályt ismerő nyelvtannáci lepontozta. Ez van."


Ez nem olyan biztos, nem kell mindjárt általánosítani!


Szerintem ők felpontozzák, amelyik választ hasznosnak ítélik, de lepontozni nem szoktak. Én is így vagyok vele. Elolvasom, ha nem értek vele egyet, akkor sem pontozom le.

Azért van ez az oldal, hogy mindenki elmondja a véleményét.

/Mielőtt valaki lehurrogna, én már kétszer is válaszoltam./

2012. júl. 10. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/32 anonim ***** válasza:
100%

16-os:


"A válasz 67%-ban hasznosnak tűnik."


Ez nem tűnik valami fergeteges felpontozásnak. Persze ettől még nem megyek a Dunának, ez itt nem népszerűségi verseny.


Mellesleg az olyan országokban, amelyekben nem csak egyetlen, hatalmas kulturális vízfej van, mint nálunk, fel sem merül olyan kérdés, vajon helyes-e egy tájnyelvi szó vagy ragozás. Nem is kell az USA-ig menni, itt van rögtön Ausztria. Ott semmi meglepő vagy szégyellnivaló nincs abban, ha valaki a saját tájnyelvét használja a televízióban, rádióban vagy bármilyen nyilvános rendezvényen. Ugyanez van Németországban és Svájcban is. Franciául nem tudok, de az is épp elég nagy nyelvterület és kulturálisan is többközpontú. Na és a Trianon előtti Magyarországon sem kellett szégyellnie magát annak, aki erdélyi vagy bármilyen tájszólást használt.


Azt már meg sem említem, mennyire gazdagítja a nyelvet (főleg az irodalmit) a tájszavak sokszínűsége.

2012. júl. 10. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/32 anonim ***** válasza:
74%

Kedves utolsó válaszoló!


Van nekünk olyan oldalunk, ahol a tájszavakat gyűjtöttük össze, amelyeket lakóhelyünkön használunk.

Ha van neked is olyan, ami itt még nem szerepel, örömmel vennénk, ha megosztanád velünk.


Ha érdekel, itt csemegézhetsz. És persze a többiek is, akik szintén szeretik a tájszavakat.


http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__helyesiras__317163..


Üdv: Ági

2012. júl. 10. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/32 anonim ***** válasza:
100%

Kedves Ági,


a kommentedben megadott linken az az oldal jön be, amelyen válaszolhatok erre az itteni kérdésre.


Én nem ismerek sok tájszót, mert gyerekkoromban a szüleim (tanárok) úgy neveltek, hogy a tájszólás és a tájszavak nem jók, kerülendők, mert a műveletlenség jelei. Ezért elég sokáig úgy gondolkodtam, mint azok, akik itt helytelennek vagy legalábbis kerülendőnek tartják a "jösztök" szót. Nagyjából egyetem alatt/után jöttem rá, hogy a dolog nem egészen így áll.


Most csak egy szó jut eszembe, amit a gyerekkori lakóhelyemen (Balaton déli part) használnak. A cirmos macskát ott úgy hívják, hogy "zerna".

2012. júl. 10. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/32 anonim ***** válasza:
De jó! Ezt még soha nem hallottam.
2012. júl. 11. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!