Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Párbeszédek helyesírása -...

Párbeszédek helyesírása - tagolás, vesszők, stb?

Figyelt kérdés

Pl. egy ilyen, vagy ehhez hasonló mondat, hogyan néz ki helyesen? Esetleg így rendben van?

"- Igazán érdekes - mondta elmélázva -, de szerintem így semmiképp sem sikerülhet."


Az is érdekelne, ha kicsit több "összekötő mondat" (nem tudom, hogy nevezik ezeket) kerül a mondandók közé, akkor azokat új sorban kell kezdeni, vagy folytatólagosan lehet írni és utána még hozzáköthetem a következő megszólalását ugyanannak a szereplőnek? Vagy hogy van ez?

A tök egyszerű párbeszédek mennek, csak a kacifántosabbakat nem tudom, hogy hogyan kell helyesen tagolni, összekötni. :)


2012. júl. 20. 21:54
 1/3 2xSü ***** válasza:
94%

Majdnem rendben van. Annyi, hogy itt nem kötőjelet (-), hanem gondolatjelet(–) (en dash) (Alt+0150) kell használni. Ez hosszabb, mint a kötőjel. Ha olyan környezetben írsz, ahol nincs lehetőséged gondolatjelet tenni, akkor használható a kötőjel is, esetleg két kötőjel (--). Létezik még egy ennél is hosszabb kötőjel, ami olyan széles, mint az m betű (—) (em dash) (Alt+151), de ezt a magyar nyelvben nem szokás használni. [link]


– Igazán érdekes – mondta elmélázva.

-- Igazán érdekes -- mondta elmélázva.


Tehát:

– Igazán érdekes – mondta elmélázva –, de szerintem így semmiképp sem sikerülhet.


Ha a közbevetett mondatot úgy szúrod be, hogy az lezárja a gondolatot és egy új mondat kezdődik, akkor akár mondatvégi írásjel is lehet benne. Pl.:


– Ez igazán érdekesen hangzik – mondta elmélázva. – Jobban elgondolkodva viszont azt kell, hogy mondjam, hogy nem sikerülhet.


Itt a gondolatjel kb. az idézőjel szerepét tölti be. Ugyanúgy kell eljárni, mintha idézőjelet használnál.


Péter felállt: „Igazán érdekes” mondta elmélázva, „de szerintem így semmiképp nem sikerülhet.


Lásd: [link]


Több összekötő mondat beszúrása ilyen módon nem túl szerencsés. Itt inkább érdemes új bekezdést kezdeni, de ez nem feltétlenül szükséges. Például:


– Igazán érdekes – mondta elmélázva. Eszébe jutottak az eddigi tapasztalatai. Kicsit gondolkodott, majd újra megtörte a csendet. – Szerintem nem sikerülhet.


- Igazán érdekes – mondta elmélázva.

Eszébe jutottak az eddigi tapasztalatai. Kicsit gondolkodott, majd újra megtörte a csendet: (itt a pont is jó lehet a kettőspont helyett.)

- Szerintem nem sikerülhet.


De hozzá teszem én nem vagyok nyelvész. Én így láttam, így tudom, de akár tévedhetek is.

2012. júl. 21. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm a kimerítő választ. :)

A gondolatjelet tudom, de nem azonos op.rendszereken és programokban írok, szóval ezért általában hanyagolom.

2012. júl. 27. 13:29
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Úgy látom, nemcsak párbeszédről volt szó, hanem idézetekről is, úgyhogy hozzászólnék a témához.


Az egyik vezető hírportálnál dolgozom (azon kevesek egyikénél, ahol igényes szöveg megy ki, mert korrektorok olvassák a cikkeket - tehát nem az Index :->), és a következő formát használjuk:


„Aranyéremért indulok – mondta határozottan –, kirobbanó formában érzem magam.”


Tehát ha szó szerinti idézettel van dolgod, akkor alsó idézőjellel kezdünk (alt+0132), gondolatjel nincs, csak a közbevetés előtt és után, majd a mondat végén írásjel és záró idézőjel (alt+0148).


A másik változat:


„Aranyéremért indulok, meg kell lennie – mondta határozottan a verseny előtt. – Az utóbbi hetekben javult az időm, kirobbanó formában érzem magam.”

2012. júl. 29. 02:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!