Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A római betűknek van tört...

A római betűknek van tört alakjuk?

Figyelt kérdés

2012. okt. 3. 15:54
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Tört alakjuk csak számoknak lehet.
2012. okt. 3. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
hoppá félreírtam, számra gondoltam :D
2012. okt. 3. 16:06
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Egymás alá írod őket egy vonallal elválasztva. Nem használták, mert eleve dátumok jelölésére találták ki.
2012. okt. 3. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 lindmayer ***** válasza:
100%
pontosabban akkoriban nem is foglalkoztak igazán a nem egész számokkal
2012. okt. 3. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Nincs, ennyire behatóan nem foglalkoztak a matematikával. A nullára sincs jelölésük, akkoriban az is ismeretlen fogalom volt, még Gergely Pápa sem számolt nulladik évet a naptárreformjában.
2012. okt. 7. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim válasza:
Pont ezért nincs 0. év, és ezért Kr.u. 1 előtt Kr. e. 1 volt, nem pedig 0, és pont ezért Kr.e. 10 és Kr.u. 10 között 19 év telt el. Illetve 0. évszázad sincs, tehát pl. a Kr.e. 20. századtól a 20. századig 3800 év telt el. (mert ugye a Kr.e. 20. század Kr.e. 1900-ban fejeződött be, míg a 20. század 1900-ban kezdődött)
2012. okt. 7. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
természetesen van. régen nem papírra írtak, hanem kőbe vésték a szövegeket. és ha valamelyik vésését elszúrták, akkor lettek a tört, vagyis törött betűk.
2012. okt. 12. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 Senki Márk válasza:

Kicsit későn válaszolok szerintem, de azért leírom, amit tudok.

A római számok esetében tudni kell, hogy a fél és negyed fogalmát már akkor is ismerték, mivel egy almát vélhetően ők is fel tudtak vágni, így a kérdés jogos, de keveset beszélnek róla.

A latin nyelv normál esetben a számokat csaknem minden esetben betűkkel írja ki, azaz a számnév megnevezését leírja, ez a tört alakokra is igaz.

Számábrázolást csak ritkán alkalmaztak a Római Birodalomban, ez már főleg középkori fejlemény.

Az eredeti latinban csak dátumok írására, listák sorszámozására, valamint könyvelésnél használták, egyik esetben sem jellemző a tört számok használata.

Alkimisták, csillagászok ellenben már használták akkor is a következő formában (bár több eltérő forrás is létezik):

____

3/4 római számokkal: III IIII

azaz a tört rész külön csoportban szerepel, és egy fölé húzott vonallal jelölték.

A föléhúzásos jelölés a közelkeletről származik.

Így tudom.

Az alkimisták közvetlen arab közvetítéssel már korán átvették az indiai számokat (ma arab számoknak nevezzük a közvetítés miatt), eredetileg ott sem a mi törtalakunk szerepelt.

Ha rosszul írtam valamit, bátran javítsatok.

2012. okt. 30. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 Senki Márk válasza:
Kicsit megkésve korrigálom magam: a római négyes fölé ment volna a hosszú vonás, csak a sok szóköz nem jelent meg...
2013. jan. 16. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
nagyon köszi mindenkinek a választ.
2013. aug. 5. 06:23

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!