Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Szeg vagy szög?

Szeg vagy szög?

Figyelt kérdés
2009. aug. 19. 20:58
1 2
 11/18 A kérdező kommentje:

Utolsó:igen jogos :D

de én arra a szegre/szögre gondoltam amit a falba verünk!x)


Ám lehet hogy valaki nagyon szépne akar beszélni és úgy mondja hogy:háromszeg!:D:D

2009. aug. 21. 09:20
 12/18 Salx Narval ***** válasza:
100%
Háromszeg! Ez tetszett.Én is szegelek és szögnek hívom.
2009. aug. 23. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:
100%
szög
2009. aug. 27. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim válasza:
68%
ez olyan, mint a felesleges meg a fölösleges.. tejfel/tejföl, fel/föl, fönt/fent.. szóval helyes mind2. Szögedies beszéd :) tájszólás
2009. szept. 1. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:

Hozd ide a derékszöget.

Verd be a szeget.

Kb. így, ilyen helyzetben használjuk a 2-őt.

2009. szept. 3. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:

A magyar szabványok (pl. MSZ 9017) a "szeg"-et használják, pl. huzalszeg, bognárfejű szeg, kárpitos szeg stb.

A köznyelvben pedig - többnyire - a szög kifejezés terjedt el, feltehetően a mekegés elkerülés miatt. Szerintem egyik sem hibás, vagy jó a másik rovására, a magyar nyelv színességét jellemzi inkább.

2010. aug. 17. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim válasza:

Az előzővel értek én is egyet, de szerintem a "szög" az akkir is egy tájszólás, és mivel a szabályok között ez így van lefektetve, ezért a szeg a hivatalos... tehát hivatalos papírokon, szövegekben, beszédekben ezt KELL használni. Innentől a hétköznapi nyelvben már csak egy kisebb hibának számít.

És itt jöhetnek még az -ik es igék. (Helyesen minden E/3. személyű igének E/1-ben m végződése van. Pl.:eszeM iszoM alszoM)

2016. febr. 18. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim válasza:
Boccs, E/3ban ik-re végződő igéknek
2016. febr. 18. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!