Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A krumpli elfogadott szó?

A krumpli elfogadott szó?

Figyelt kérdés
Mert burgonya ként kell mondani szerintem.

2012. dec. 7. 16:28
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%
Elfogadott, normális szó. A burgonya csak kicsit flancosabb.
2012. dec. 7. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
100%

Én elfogadtam :D

Mindkettő helyes, a hivatalos megnevezése a burgonya, a köznapi neve a krumpli. De ugyanígy használatos a kolompér és a pityóka is megnevezésként.

2012. dec. 7. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
100%

Mivel már az összes ismert szinonimát kilőtték előttem, kénytelen vagyok egy kis etimológiát írni válaszként. :D


A krumpli szó a német Grumper, Gruntpirn, Krumpir szavakból ered, ami földi körtét (Grundbirne) jelent.


Itt egy cikk a burgonya szó eredetéről:


[link]


Ez pedig a krumpli szó eredetét és változatait részletezi:


[link]


Kérdező, a "ként" nem önálló szó, hanem képző; ezért - mint minden toldalék - a szótővel egybeírandó. Tehát: burgonyaként. :)


Üdv. :)

2012. dec. 7. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
100%

"Mivel már az összes ismert szinonimát kilőtték előttem,"


Bergenyeként is hallottam már.

2012. dec. 7. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 Zsolt75 válasza:
100%

Mindenképpen elfogadott.


MIért ne lenne az ? Sokkal jobb mint a celeb, pub, trandi ..és még sorolhatnám ezeket a gusztustalan idegen szavakat...

2012. dec. 7. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
100%
2012. dec. 7. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
100%

Csilla, nagyon rámkattantál mostanában... :D


Akkor legyen: "KÖZISMERT szinonima". :)


A Szinonimaszótárat pedig megnéztem a válasz írása előtt én is; a krumpli és a burgonya szóra is rákerestem. :)

2012. dec. 7. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2012. dec. 7. 18:42
 9/15 anonim ***** válasza:
100%

Magyarországon ismert szavak a burgonyára:

bandurka, bolyóka, csicsóka, földialma, grulya, gurulya, india, kartifli, kolompér, krumpér, krumpli, kukulyó, péra, piskó, pityere, pityóka, svábtök, tojórépa,


Erdélyben a burgonya/krumpli 30 rokon értelmű szavát ismerik, a következőket (zárójelben előfordulási/használati helyük): baraboj (Felsővisó) baraboly (Vice), bárabulya (Kolozsvár), bárabulé (Székelyudvarhely), bigyirkó (Székelyudvarhely), bogyó (Szilágysomlyó), bogyóka, bugyóka (Zsobok), bojóka (Marosvásárhely), csicsóka (Székelyudvarhely), csucsorka (Brassó), fészkes (ritkábban; Székelyudvarhely), földialma (Csíkszereda), földimagyaró (Szováta), földiparadicsom (Székelyudvarhely), gumó (Szászrégen, Székelyudvarhely, Szilágysomlyó), gumós (ritkább; Székelyudvarhely), indija (Marosdécse), kartifli (Brassó), kolompér (Tacs), kompér (Székelyudvarhely), Korompli (Kolozsvár), kölykes (ritka; Székelyudvarhely), krunpene (Kolozsvár), krumpér (Brassó), kutyatök (Brassó), picsóka (Csíkszereda, Marosvásárhely), pió (Magyarvalkó), pityirkó (Kolozsvár), svábtök (Brassó), tótrépa (Felsővisó).


[A szövegszerkesztőm is ismeri a fentiek közül a következőket:

csicsóka, földialma, kolompér, krumpli, pityere, pityóka, svábtök, tojórépa, csucsorka, földiparadicsom, kompér, kutyatök, svábtök, tótrépa szavakat, tehát eléggé ismert szavakról van/lehet szó.


(Az india, bogyó, gumó, gumós, kölykes és fészkes szavakat azért nem emelem ki, mert biztosan van más értelmük is.)]

2012. dec. 8. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
100%

capricorn:


Ezt hol találtad, mert nagyon szép összefoglaló?

2012. dec. 8. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!