Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Milyen ragozású lehet az...

Milyen ragozású lehet az alany? Határozott (? ) = alanyi vagy lehet Határozatlan (? ) ami másszóval általános?

Figyelt kérdés

2013. jan. 29. 17:30
 1/6 GLadislaus ***** válasza:
Nem az alanynak, hanem az igének van alanyi és tárgyas ragozása, attól függően, hogy a tárgya határozott-e vagy határozatlan.
2013. jan. 29. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
akkor az igéé, lécci segíts!!!
2013. jan. 29. 17:33
 3/6 A kérdező kommentje:
Milyen ragozású lehet az ige???? Határozott (? ) = alanyi vagy lehet Határozatlan (? ) ami másszóval általános?
2013. jan. 29. 17:39
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Keversz két dolgot. Az IGÉNEK lehet ragozása, alanyi vagy tárgyas, ahogy fentebb írták.

Pl.: Vesz

veszem: tárgyas

veszek: alanyi



A mondatban az alanynak pedig négy típusa van, ebből hármat tanultok: határozott, határozatlan, általános (tehát az általános nem ugyanaz, mint a határozatlan). A negyedik a tapadásos-lappangónak nevezett fura nevű alanyfajta.


A határozottnál valami konkrét dolog az alany:


A könyv szép.

A kerítés eldőlt.

Okos vagyok. (Itt az alany az "ÉN", nincs kiírva, de az igeragozásból kiderül.)


(Persze nyilván nem csak kijelentő mondatokbak van alanya, hanem kérdő, felkiáltó vagy óhajtó mondatoknak is, így az alany ott is ugyanúgy értelmezendő:

Szép a künyv? A kerítés eldőlt! Bárcsak okos lennék!)


Általános:

A mondat MINDENRE, MINDENKIRE vagy BÁRMIRE ill. BÁRKIRE valamint SENKIRE/SEMMIRE vonatkozik (akkor is, ha nincs benne egyik szó sem ezek közül).


Illik tudni, hogy mi illik. (Mindenkinek illik tudnia.)

Evés előtt mossunk kezet! (Mindenki.)

Mindenkinek van egy álma.

Ezt a sütit bárki megsütheti.

Az ember azt se tudja, hova nézzen. (Nem egy konkrét emberről van szó, hanem valójában arról, hogy SENKI se tudja, hogy hova nézzen...)


Tehát ezek ilyen általános, közhelyszerű mondatok. (Ugyanúgy lehet kérdés, óhajtás vagy felkiáltás is: Bárcsak mindenki békében élne! Vajon rájött már erre a rejtélyre bárki a világon? Mindenki dögöljön meg!)


Határozatlan: A mondat valakire vagy valamire vonatkozik, de nem tudjuk, kire vagy mire.


Valaki megette az almámat.

Megették az almámat. (Ugyanaz a mondat, csak máshogy... az alany maradt határozatlan.)


A negyedik fajta alanyt most nem részletezném.

2013. jan. 29. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Ági

Valaki mondja már meg nekem, hogyha a tudomány és helyesírás kategóriában tesztek fel kérdéseket, miért nem tudtok figyelni a helyesírásra?

Legalább itt, ahol úgyis tudjátok, hogy kijavítjuk.


ami másszóval általános?


egyszóval

Én nagyon szeretek nyelveket tanulni, egyszóval imádom a nyelvtanulást.


Egy szóval sem válaszoltál nekem.


ami más szóval általános /külön kell írni/

Ez a sok írásjel sem kell, megértjük enélkül is a kérdésedet.

2013. febr. 3. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszi mindenkinek :) Amúgy meg jól sikerült a dogám :)
2013. febr. 3. 18:12

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!