Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogyan írnátok le helyesen a...

Kromosome kérdése:

Hogyan írnátok le helyesen a következő szókapcsolato (ka) t: olvasott szöveg értés?

Figyelt kérdés
Napok óta ezen gondolkodom, és akárkit kérdeztem eddig, nem tudott egzakt választ adni - ami tulajdonképpen nem is meglepő! :) Nagyon sok helyen olvasom (de még hivatalos, oktatási anyagokban is!!), hogy a fent leírt szavakat eképp jegyzik le: olvasott szövegértés. Ez viszont szerintem helytelen. Az nyilvánvaló, hogy a "szövegértés" egy szó, DE! Ha elé teszek egy jelzőt vagy jelen esetben befejezett melléknévi igenevet, akkor az az utána lévő (összetett, azaz teljes) szóra fog vonatkozni, szóval gyakorlatilag egy szövegértésről van szó, ami "el van olvasva". Viszont nyilván nem erre utal cím, hanem az olvasott szöveg értésére. Szerintetek hogyan helyes?

2013. febr. 1. 19:38
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem a mozgószabály érvényes:


olvasottszöveg-értés

2013. febr. 1. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszod, én is ugyanerre tippeltem, de gondoltam megkérdezem, biztos vannak nálam okosabbak is ezen a téren! :) Hiába, ezért szeretem én a magyar nyelvet! :D
2013. febr. 1. 19:49
 3/5 anonim ***** válasza:

Akkor miért három szóba írod a „szókapcsolatokat” szót és toldalékait? Meg miért többes számban írod, ha csak egy szókapcsolatról van szó?


Amúgy 139. b). ( [link] )

2013. febr. 1. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Ezt a Gyakorikérdések tördelte így, eredendően így szerettem volna: szókapcsolato(ka)t, azaz szókapcsolatot/szókapcsolatokat - mivel attól függ, hogy honnan nézzük.
2013. febr. 1. 20:07
 5/5 HalkHogen ***** válasza:
90%
Abban az országban, ahol a nyelvvizsga-bizonyítványodra simán ráírják, hogy "nyelvvizsga bizonyítvány", én a legcifrább helyesírási hibákon se csodálkozom...
2013. febr. 2. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!