Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hova irjam az aposztrofot...

Hova irjam az aposztrofot magyarban?

Figyelt kérdés
`70-es evek, vagy 70`-es evek? Melyik a helyes?
2013. márc. 11. 16:09
 1/8 anonim válasza:
100%
'70-es évek bár a kötőjelben nem vagyok biztos
2013. márc. 11. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
73%

Az aposztrófot (= hiányjelet) értelemszerűen mindig oda tesszük, ahonnan hiányzik valami. (Nem csak a magyar nyelvben.)


A kötőjelet pedig - szintén értelemszerűen - a számmal leírt szótő és a toldaléka közé.


Tehát: '70-es évek.

2013. márc. 11. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
koszi!
2013. márc. 11. 16:25
 4/8 GLadislaus ***** válasza:
64%

Véleményem szerint az aposztróf nem is feltétlen szükséges, ez inkább csak egyfajta divat.

Hiszen akkor sem használjuk, ha betűvel írjuk ki. Furcsán nézne ki, ha azt írnánk, hogy 'hetvenes évek.

Persze, ha már használjuk, akkor valóban az elejére kell.

2013. márc. 12. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Nemrég olvastam egy nyelvészeti cikket, amelyben a szerző az aposztrófok gyakori használatát ostorozta (hisz’, épp’ stb). Szerintem is felesleges a nagy részük, én speciel csak akkor használom az aposztrófot, ha mindenképp szükséges az értelmezéshez, pl. a majd szónál nem mindig egyértelmű, ha a majdnem szónak a rövidített formája.


Még egy dolog: a helyes aposztrófkarakter az alt+0146 kombinációra jön elő. A shift+1-es változatot nem használjuk a magyarban. (A Word automatikusan át is javítja.)

2013. márc. 19. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Nekem még mindig nem jön elő semmilyen karakter semmilyen kombinációra, pedig már annyit próbáltam... :(

És a Word sem javítja át sem az aposztrófot, sem a macskakörmöt. Lehet, hogy valamit át kellene állítanom a gépemen? :O

2013. márc. 19. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Berta, a num lock be van nyomva? Mert csak akkor működnek a numerikus billentyűzetes kódok!
2013. márc. 31. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Igen, mindig be van (hacsak véletlenül ki nem nyomom); szóval lehet, hogy amikor próbálgattam, akkor épp nem volt, de nem valószínű. Szóval bonyolult, mint mindig.

De épp ma oldódott meg valami csoda folytán a probléma, tessék néhány példa:

„és”

»még ez is«

°

Azért köszönöm szépen. :)

2013. márc. 31. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!