Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Fizikálisan vagy fizikailag?...

Fizikálisan vagy fizikailag? Ha van akkor mi a különbség a kettő között, melyik helyes vagy szabályos, melyiket lehet tovább ragozni?

Figyelt kérdés
2008. júl. 14. 17:27
 1/7 anonim ***** válasza:
93%

a fizikálisan az egy élőlény állapotára, teljesítő- és tűrőképességére vonatkozik. A fizikumra utal, pl. "jó fizikumú, bírni fogja a megterhelést"


a fizikailag meg vonatkozhat bárminek bármilyen fizikai tulajdonságára.

2008. júl. 14. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm, ez logikusnak tűnik, bár nem tudom mi értelme van megkülönböztetni a két dolgot.


A fizikálisan egyszerűen bántja a fülemet...


De mindenképp köszönöm a választ.

2008. júl. 15. 01:50
 3/7 anonim válasza:
46%

A helyes kifejezés a fizikailag. A fizikálisan meg egy álltudományos, okoskodó kifejezés.


[link]

2016. aug. 9. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
20%

3-as válaszoló le merte írni 2016-ban, hogy "álltudományos", így két L-lel, meg hogy okoskodó a kifejezés (fizikális).


Nagy a baj, ha műveletlenül próbálunk véleményt alkotni, és nagyon nagy, ha még hangoztatjuk is a hülyeséget.


A "fizikailag" az a magyar forma. A "fizikálisan" pedig a latin eredetű forma magyar raggal (-an: módhatározó). Olyan, mint az "univerzálisan". A latin "physicalis" pontosan azt jelenti, amit a magyar "fizikális" szótő, ezt pedig helyesen ragozzuk módhatározóval "fizikálisan"-ra.


A használat oka pedig legfeljebb kezdetben néhány esetben lehetett okoskodó (de ha pl. orvosi használatból terjedt el, akkor egyáltalán nem, mivel az orvosi nyelv a latin), a meghonosodás már csak egyéni szokáson alapul, úgyhogy nyugodtan használhatod a "fizikálisan"-t, ha az jobban jön a nyelvedre. Vagy ellenkező esetben az "univerzálisan"-t se használjuk, mert az magyarul "egyetemlegesen".


"Univerzálisan-t mondtál? Megint okoskodsz…"

2018. aug. 24. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
2018. szept. 17. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim válasza:

2.

Az en fulemet is bantja. Azt hittem csak engem zavar.

3. Szerintem is okoskodo!

😖

jan. 16. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:
4. Te egy hulye vagy.
jan. 16. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!