Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Mostanában, miért divat,...

Mostanában, miért divat, ilyen sok, vesszővel írni?

Figyelt kérdés
Igencsak, kíváncsi lennék, a válaszra!

2014. jún. 1. 18:44
1 2
 1/12 anonim válasza:
97%
Mert sok a hülye és nem voltak jelen nyelvtanórán.
2014. jún. 1. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim válasza:
97%
Biztos nem találják a szóközt.
2014. jún. 1. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
46%
Nem lehet mindenki tökéletes. Van, aki nem tud központozni. Másoknak egy olyan egyszerű feladat okoz gondot, mint eltalálni a megfelelő kategóriát. Ez ilyen.
2014. jún. 1. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Gondoltam, hogy lesz valaki, aki beleköt majd a kategóriába. "Szépség és DIVAT" - kérdésem: "Mostanában, miért DIVAT, blabla". Szóval szerintem rendben van a kategóriaválasztás.
2014. jún. 1. 19:21
 5/12 A kérdező kommentje:
Úgy imádom, mikor átrakják máshová a kérdésem, pedig direkt odaírtam, ahová. Köszi, hogy jelentettél!
2014. jún. 1. 19:35
 6/12 anonim ***** válasza:
100%
Én pont az ellenkezőjét vettem észre. Ezen az oldalon néha 10 soros szöveget is leírnak az emberek egyetlen egy vessző nélkül...
2014. jún. 1. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
83%

"Gondoltam, hogy lesz valaki, aki beleköt majd a kategóriába. "Szépség és DIVAT" - kérdésem: "Mostanában, miért DIVAT, blabla". Szóval szerintem rendben van a kategóriaválasztás."


Jah, akkor is rendben van, ha szerelem a motoromat, és ezért a szerelem-szex kategóriába írom ki a kérdésem, igaz? :) A divat kategória a divattal kapcsolatos kérdések gyűjtőhelye. Attól hogy te divatnak nevezel egy hülye szokást, még nem a divat kategóriába tartozik. Ennyi erővel bármilyen kérdést ki lehetne írni a divat kategóriába, még akár nyúltartással vagy az ősrobbanással kapcsolatos kérdést is, hiszen ma divat az ősrobbanásról beszélgetni, nem igaz? :) Remélem érthető ennyiből, hogy miért nem volt jó a kategóriaválasztás.


Egyébként nem tudom, merre divat elárasztani az írott szöveget felesleges vesszőkkel, én még nem sűrűn találkoztam vele. Vesszőhiánnyal, vagy a központozás teljes hiányával annál inkább, annak előfordulása lényegesen gyakoribb a neten.

2014. jún. 1. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem azok írnak így, akik hangsúlyozni is képtelenek. Olyan helyekre raknak vesszőt, ahol normális ember sosem tart szünetet a beszédben. Talán rémlik nekik valami a régmúlt nyelvtanórákról, de utánanézni már túl nagy erőfeszítés lenne. (De tényleg nem jobb az ellenkezője sem, amikor úgy tűnik, mintha a szöveg írójának billentyűzetéről eltűnt volna a vessző. Lehet, hogy ők arra alapoznak, hogy ha nem tesznek ki egyet sem, akkor egy sem lehet rossz helyen?)
2014. jún. 1. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%

Mert sokan csak melegedni jártak be nyelvtanórákra.

Az igénytelenebbek mellőznek mindennemű központozást, rosszabb esetben még a mondatvégi írásjeleket is; mások, akik azért próbálnának tanultabbnak látszani, azok próbálják vesszőkkel tagolni a mondataikat, csak ezt rendszerint hibásan teszik.

2014. jún. 1. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 2xSü ***** válasza:
100%

Szerintem ez afféle túlkompenzálás. Ugye sokan elhagyják a vesszőket, nem értik feltétlenül, hogy mikor és miért kell vesszőt rakni. Oké, írnak, feltesznek kérdést itt, írnak valamit más oldalakon, és jön a visszajelzés, hogy „használj vesszőket”, „nem ismered a vesszőt?”, stb…


Ezt sokan úgy próbálják kompenzálni – valódi tudás híján –, hogy elkezdik vesszővel telepakolni a mondatot. Ahol bizonytalanok, hogy kell-e vessző, ott inkább tesznek egyet, minthogy elhagyják, hiszen azért ugye már kaptak kritikát.


Sok ilyen túlkompenzálást látni. Pl. a nagybetűs írás is ide tartozik. Ha valaki mindig kisbetűvel ír, azt leszidják, így aztán elkezd nagybetűvel írni, akkor is, ha nem kell. Vagy tipikusan ilyen a -ba, -be, -ban, -ben kérdése. Valaki kiír több szövete, mondjuk, hogy „Láttátok a tévébe az ezt és ezt?”, erre jön a javítás: „TévéBEN! Nem tudsz helyesen írni?”. Erre az illető minden esetben a -ban, -bent használja, ha kell, ha nem: „Hogy tegyem be a memóriakártyát a telefonomban?”.


A hosszú magánhangzók is ezért szaporodnak el. Lásd: Hogy túdók regisztrální? Vagy ugyanez az ingadozás látható az igekötős igék esetén, amit hol ide, hol oda kompenzálnak: „Hogy tudom meg csinálni?”, illetve „Megkell írnom…”


Egyszerűen abból fakad a jelenség, hogy nincs valódi tudás a helyesírást illetően, és emiatt ha valaki javítani akar a helyesírásán, mert zavarja a sok kritika, akkor egyszerűen annyi történik, hogy egészen más hibákat követ el, de ugyanúgy helytelenül ír, csak immár a lónak az ő túlsó oldalán leledzik…


(Tehát szerintem tényleg nem divatról van szó, nem egymást utánozzák, bár ugye ha valaki rendszeresen lát egy hibát, akkor számára az lesz a természetes, és a ritkán látott helyes változat lesz a furcsa, szokatlan. De ettől még önmagában nem a divat miatt alakul ki a jelenség.)

2014. jún. 2. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!