Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogyan helyes? Meg kell...

Hogyan helyes? Meg kell csinálni, meg kell csináljam, azaz a kell után i ragozással van problémám, mert szerintem úgy helyes, hogy utáni főnévi igenevet haszálunk, más szerint viszont a másik is helyes.

Figyelt kérdés
2010. jan. 15. 09:33
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
kell.... vmit csinálni, ez a leggyakoribb, de meg kell tennem ezt érted, vagy meg kell írnom a leckét, még mindig jobb, mint meg kell írjam a leckét.( én is hallottam így, de bántja a fülemet)
2010. jan. 15. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
44%
Nagyon bonyolult: mindkettő helyes.
2010. jan. 15. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
2%
Ázze. Más a jelentése, ez bonyolult? Meg kell csinálni azt jelenti, hogy jó lenne, ha VALAKI megcsinálná. A meg kell csináljam azt jelenti, hogy konkrétan NEKEM kell megcsinálni.
2010. jan. 15. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:
nekem is bántja a fülemet a meg kell csináljam, a meg kell csinálnom még mindig jobb, de a meg kell csinálni vmit, az szerintem érthető rám is, másra is, talán ha csinálnom-ot használjuk, akkor hangsúlyozom, hogy én. De csináljam, az sztem sem helyes. további vélemények?
2010. jan. 15. 10:39
 5/13 anonim válasza:
a második nekem is bántja a fülemet én lehet hogy inkább igy mondanám (másodikat): meg kell hogy csináljam a ...
2010. jan. 15. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:

Én is úgy mondanám, hogy: meg kell, hogy csináljam.

Vagy úgy, hogy: meg kell csinálnom.

A "meg kell csináljam" nekem is furcsán hangzik. (Egyébként fogalmam sincs, hogy melyik a helyes.)

2010. jan. 15. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
100%
Meg kell csinálnom, talán jobb lenne...
2010. jan. 15. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
Szerintem valamilyen szótárban benne kell legyen, magyar helyesírás vagy nem tudom, pórbálgasd. de a meg kell csinálnom szerintem az a helyes.
2010. jan. 15. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
100%

Ha van tárgy (akár rejtett), akkor: kell + főnévi igenév ragozott KIJELENTŐ módú és TÁRGYAS ragozású alakja.

Csak a fiatalok kezdik elfelejteni a főnévi igenév ragozását.

Csinálni esetén:

csinálnom, csinálnod, csinálnia, csinálnunk, csinálnotok, csinálniuk.


Vagyis alapesetben

Valamit meg kell csinálnom.


A másik lehetőség, hogy a főnévi igenév ragozatlan marad, de ekkor általános jelentést fogalmaz meg a mondat. Például "meg kell csinálni" jelentése az, hogy úgy általában jó lenne ha valaki foglalkozna a dologgal. Ezt szokták névmásokkal módosítani (pl NEKEM meg kell csinálni), de ez félreérthető, mert az eredeti jelentése az, hogy SZÁMOMRA kell megcsinálni. Abszolút kerülendő, de beszélt nyelvben előfordul.


A kell + csinál másik alakja, ha mellékmondatba teszem, azaz "Kell, hogy ...". Ekkor ha van tárgy, akkor az IGE (és nem a főnévi igenév!!!) ragozott FELSZÓLÍTÓ módú és TÁRGYAS ragozású alakja.

Csinál esetén:

csináljam, csináljad/csináld, csinálja, csináljuk, csináljátok, csinálják.


Vagyis: Meg kell, hogy csináljam.


A "meg kell csináljam" ennek a mellékmondatnak egy rövidült, elvileg helytelen, de gyakorlatilag terjedő és lassan elfogadottá váló alakja. Én kerülném, de beszélt nyelvben szintén előfordul.

2010. jan. 15. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
:) mondtam én :) csinálnom :D Csak látszik, újságíró leszek, ha nagy leszek :D
2010. jan. 15. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!