Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » "Megtudnátok" járvány van...

"Megtudnátok" járvány van Magyarországon?

Figyelt kérdés

Valamelyik nap megszámoltam: tíz olyan kérdésből, ami úgy kezdődik, hogy "Meg tudnátok mondani, hogy...", nyolc kérdező egybeírja, három pedig a "Meg e tudnátok" fordulatot használja.

Hogy a helyesírás általában véve siralmas, azt ezen az oldalon nem kell bizonygatni, de ez a szarvashiba egyre jobban terjed.

Egymást utánozzák a kérdezők, vagy mi?



#helyesírás #igekötő #mondatszerkesztés.
2014. nov. 2. 07:25
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
0%

Azt egybeírjuk, de sebaj.


Ha az igekötő közvetlenül az ige előtt áll, egybeírjuk, pl. megkínálta.

2014. nov. 2. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
100%

Az én véleményemet ismered, Juli, nem ismétlem magam. :)


.......


1-eske, bukta. A "meg tudnátok mondani" szerkezetben az igekötő NEM a "tudnátok" igéhez tartozik. Az utóbbi ékelődik be az igekötő és az igéje közé ("megmondani"). Ezért pedig MIND A HÁROM SZÓT KÜLÖNÍRJUK.

2014. nov. 2. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 A kérdező kommentje:

Hát pontosan erről van szó!

Az első hozzászóló válasza világosan mutatja, hogy mennyire elterjedt ez a hiba a köztudatban. (De sebaj, egyeske, ugye?)


Bertám, természetesen ismerem a hozzáállásodat, de azért köszönöm, hogy válaszoltál! :)

2014. nov. 2. 08:58
 4/19 anonim ***** válasza:
92%

Az első demonstrálja legjobban, mekkorát bukott a magyar oktatási rendszer. Ez aztán tényleg a no comment kategória, hogy még meg is magyarázza a hülyeséget.


Amúgy igen, sajnos itt a fórumozók nagy része egész egyszerűen analfabéta. :(

"megtudnátok", "nemtudom", "tudnák"... és társai. Elkeserítő és szánalmas.

2014. nov. 2. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
54%

Juli, hadd szurkálódjak én is kicsit: Matekkal hogy állsz? :D

G.

2014. nov. 2. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
100%
Van még számomra irritáló, terjedő, vagy rosszul tudott szó: mennyek, menyek a menjek helyett, monnyak, monyak a mondjak helyett, 5 hós baba az öt hónapos helyett, a pöri, sali, sapi, meki, göri, gyümi, uzsi, vacsi, vok, sztem és így tovább, a j és ly használatáról nem is beszélve. Ha ezt valaki szóvá teszi, azt válaszolják, hogy nem ez volt a kérdés. Sajnos satnyul az anyanyelvünk!
2014. nov. 2. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:

@ Geniuseus:


Elsőre én is úgy gondoltam, hogy 8 + 3 az nem 10 (még most is :D).

De tudod, két halmaznak lehetnek közös elemei. :P

A halmazokkal hogy állsz? :P

2014. nov. 2. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
25%

Itt bizony van is azoknak a halmazoknak közös elemük, ugyanis a legtöbben egyáltalán semmit sem tudnak helyesen leírni, nem egy hibájuk van csak!


Amúgy számomra a "vacsi, "sali", suli" és társai más kategória (köznyelvben is használt, igazából aranyos rövidítések), mint a "vok", "mek" és hasonlók, amik simán abból adódnak, hogy az illető lusta (vagy nem is tud) helyesen írni.

2014. nov. 2. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 A kérdező kommentje:

"Juli, [...] Matekkal hogy állsz?"


Be kell valljam: sehogy.

Kitűnő érettségimet egy (kegyelem)kettes rontotta el.

Sürgősen le is mondtam arról, hogy atomfizikus vagy csillagász legyek, és inkább a latin-magyar szakon "jeleskedtem". (De ez már olyan rég volt, hogy talán igaz se volt...)

És miután ilyen töredelmes vallomást tettem, magyarázd el, kedves Géniusz: hogy jön a csizma az asztalra?

Sokszor olvasom (irígykedve) a matematikai kérdéseket és válaszokat, de (érthetően) tartózkodom a hozzászólástól. (Látom, hogy pl. Berta ott is erős, nem csak itt, jó neki!)

Ezt a kérdést is - mint láthatod -, a "helyesírás" kategóriába írtam, úgyhogy nem nagyon értem a kérdésedet! :-(

2014. nov. 2. 10:34
 10/19 A kérdező kommentje:
*Geniuseus.
2014. nov. 2. 10:37
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!