Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Adna valaki logikus magyarázat...

Adna valaki logikus magyarázatot arra, hogy ha egy kifejezést (ami nem igekötős) egybe és külön is lehet írni, miért csak egyik-másik helyes 1-1 szövegkörnyezetben?

Figyelt kérdés
Egy ilyenre láttam egy sémát, amit egyéb szócska beiktatásával magyaráztak, de más szövegkörnyezetbe is beilleszthető volt az az egyéb szócska, és mégis a másik írásmód volt a helyes. Szóval ez így nekem nem logikus. Én nem tudok magolni, ha valamit nem értek, nem tudom megjegyezni. Nekem több ilyen kifejezés inkább külön írva lenne logikus.
2015. febr. 12. 14:15
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Nem világos, hogy mire gondolsz. Tudnál írni egy-két példamondatot?
2015. febr. 12. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Olyanra gondolsz, mint pl.

nagyszoba,

nagy szoba ?

2015. febr. 12. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
81%

Mert adott esetben egész mást jelenthet.


De ha konkrét példákat írsz, könnyebben ki lehet találni, hogy mire gondolsz.

2015. febr. 12. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Olyan kifejezéspárokra gondolok, hogy:

- mint ha / mintha (nekem ezeknél pl. az utóbbi olyan "náthás hangzású" - bocs, nem találtam jobb hasonlatot)

- nem csak / nemcsak


Most hirtelen ezek jutottak eszembe.

Jelent mást a kétféle írásmód? Ha nem, miért van kétféle? Ezek nem "szinonimák", vagy igen? De a szinonimák sem pontosan ugyanazt jelentik, tehát pl. egy kicsit más kép jelenik meg a fejünkben, ha azt mondjuk, hogy gyerkőc, megint kicsit más, ha azt mondjuk, hogy kölyök.


Az igekötőnél egyszerű a szabály, mert van egy sorrendi szabály plusz egy másik szó, ami a kettő közé ékelődhet. Nincs kivétel.

2015. febr. 13. 21:53
 5/7 BringaManó ***** válasza:

A konkrét esetekre:


nem csak/nemcsak:


lásd http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__helyesiras__656069..

(meglepő módon az első válaszban megmondták a tutit, de azért még a mai napig rugózunk rajta, mert azt sosem lehet megúszni, túl sok itt az okos ember :-)


–––


mintha/mint ha:


Ezek sem felcserélhetőek. Röviden azt mondanám gyakorlati tanácsként – talán neked ez jó lesz, ha tényleg nem magolós vagy, hanem "megértős" :-) –, hogy ha külön megfelelőnek ítéled (tehát érzed benne, hogy "van értelme" ott egy "ha" szócskának), akkor különírandó, de ha "annak úgy semmi értelme", akkor egybe. :-)

Nem tudom, segítettem-e ezzel – majd te megmondod. :-)


Egyébként mutatok linket is, pl.:

http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__helyesiras__612251..

vagy – az iméntibe is belinkelt – korábbi eszmecsere:

http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__helyesiras__538866..


(Ha kell, választok belőle neked konkrét kommenteket, amelyeket támogatok, de pl. a sajátjaimmal bizonyára egyetértek. :-)

2015. febr. 15. 00:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Nekem ez így továbbra sem tiszta, és kérlek, ne a szabálykönyvet másold be. Logikus magyarázatot szeretnék kapni. Jelent mást vagy nem jelent mást a két írásmód?
2015. febr. 16. 00:55
 7/7 BringaManó ***** válasza:

melyiket magyarázzam?

(az első kettő nem jelent mást, a második kettő igen)

2015. febr. 16. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!