Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Mien-mijen/vok/muszály/szijja?...

Mien-mijen/vok/muszály/szijja? Csak szerintem a butaság netovábbja?

Figyelt kérdés

Őszintén, nagyon zavar, ha valakivel beszélek, és így ír. Nem az, amikor elüt egy betűt/vesszőt, vagy néha a j helyet ly csúszik be, mert ez bármikor előfordulhat.

De amikor egy ember folyamatosan így ír, nem tehetek róla, egyszerűen s*gg primitívnek gondolom. Úgy értem, értelmes ember nem ír úgy, hogy wok, meg cshőő meg ilyenek.

Én reagálom most ezt túl, vagy ez titeket is baromira idegesít?


2015. márc. 6. 11:48
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%

Teljesen egyetértek veled.

A másik, amikor a telefonra fogják, hogy miért nem írnak helyesen.

2015. márc. 6. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
50%

Akik régebben jártak iskolába, azok úgy tanulták, hogy csak azt az embert lehet komolyan venni, aki tud rendesen írni és beszélni. A XXI. században ez a gondolkodás már avíttnak tűnik; a gyerekek többsége manapság szinte semmi "értelmes" dolgot nem tanul, csak azért vannak az iskolában, hogy addig se otthon legyenek (óvoda 2.0), persze az értelmi szint növeléséhez az is kellene, hogy a gyereket minimálisan érdekelje az, hogy valamit megtanulhat a nagyvilágról (ez viszont neveltetés kérdése; ha a szülők nem foglalkoznak a gyerekkel, csak vesznek neki egy számítógépet, és ott rohasztják reggeltől estig, mivel addig sem kell vele foglalkozni (babysitter 2.0), akkor semmilyen, vagy csak torz értékrendet tanul otthon). Innentől kezdve az a követendő érték, amit a nagyok csinálnak, már pedig a nagyok csak azért is helytelenül és mindent lerövidítve írnak (a telefonra pedig nem lehet fogni, mert manapság az SMS nem csak 120 (most csak mondtam egy számot) karaktert tud feldolgozni (az viszont fogható a telefonra (de akkor is igénytelenség), ha valaki ékezet nélküli betűkkel ír).


Szóval a válasz az, hogy igen is, meg nem is; akik még kaptak normális nevelést, azok szerint jogos a felháborodásod, viszont a mai fiatalok többsége szerint pedig régimódi a gondolkodásmódod, és haladnod kellene a korral.

2015. márc. 6. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
Ma még talán többen értenek egyet veled, mint nem (én is), de nemsokára felnő ez a generáció, nekik is lesznek gyerekeik, mi pedig matuzsálemnek számítunk majd, és apránként kikopunk. Végül pedig maradnak a vokolók, cshőőőzők meg a mienezők.
2015. márc. 6. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:

Bár szerintem ez ebben a kérdéskörben nem olyan fontos, de hozzátenném, hogy én is "csak" 21 éves vagyok.

Mégis, az én generációm az, aki egy mondatot nem tud normálisan leírni, néha már én érzem magam hülyén, hogy képes vagyok és tudok helyesen írni..

2015. márc. 6. 16:00
 5/15 Vree ***** válasza:

Az előző generációkban is sok volt a rossz nyelvtanú kölyök, pont azért jár az ember iskolába, hogy ezt kiverjék belőle.


Előző generációnak mindig minden korban sír a szája, hogy mi lesz a jövőből. pl. itt van a polcomon Darvas Szilárd (20. század első fele) könyve, aki azon sopánkodik, hogy a "na bumm" kifejezés kezd meghonosodni, mikor az "annyi baj legyen" tökéletesen megfelelne. Vagy ott vannak azok a görög-római grafittik, amik szintén a "mai fiatalokat" szapulják.

Ennek nincs köze a témához, csak reagálni akartam, hogy "mai kor" "butítaná" az embereket, egy fenét.

Valamennyi szlenget el lehet nézni, tehát mondjuk a "vok" rövidítés szándékos karakterspórolás, amivel együtt kell tudnod élni.


Namost ha valaki nem tudja, hoy a milyent muszájt hogyan kell írni, az nyilván nem ez, és nyugodtan lenézheted érte.

2015. márc. 6. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 BringaManó ***** válasza:

Egy apróság: azt azért leszögezem, hogy a "nem úgy írja [ahogy kell]", az egyáltalán nem mindig jelenti azt, hogy nem is tudja, hogy hogy kell. (Pl. bizonyára egyikőtök sem gondolja, hogy aki vok-ot ír, az nem tudja, hogy helyesen vagyok.)

Sok más oka is lehet ennek (kezdve azon, hogy mondjuk "vicces" máshogy írni valamit, mint ahogy kéne – de hát mindegyikünk tollát elhagyta már fiatalkorunkban egy-egy direkt elkövetett "hüje"...).


A muszáj persze már lehet valódi hiba. (A mienről meg nemtom mit gondoljak... :-)

2015. márc. 6. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:

A "mien" gondolom abból jön, hogy ha a Siófokban nincs j vagy ly, akkor biztos ebbe sem kell. :))

A "muszály" meg valószínűleg az uszály, viszály szavak áthallása. Ez még talán elnézhető, de kétségtelenül helytelen.


Mondjuk ha a gyerekek többet olvasnának, tehát folyamatosan látnának érdemi írott szöveget (és nem csak a facebook kommenteket), akkor nem lenne ennyi hiba. Egyszerűen nem tudom másnak tulajdonítani a dolgot, mint hogy nem látták még leírva a "milyen" szót.


A primitívségről csak annyit, hogy mindig is sikk volt primitívnek lenni. Ez egy eszköze a fiatalságnak, hogy lázadjon, ellenálljon, megbotránkoztassa a felnőtteket. Ez egy formája a csak-azért-is dacnak. Egyszer majd ezt is kinövik, csak az a gond, hogy a halálfejes bőrkabát ledobható, a goth smink lemosható, de a nyelvi formák rögzülnek.

:(

2015. márc. 6. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 BringaManó ***** válasza:
Gondolom, régen is így volt ez, folyamatosan, mindmáig (nyilvánvalóan). Tudnál mondani olyasmiket, amik régen voltak az ifjúság szóhasználatában a mai wok/mien/cshhőő-nek megfelelő formák, és rögzültek, és amit így aztán most bánhatunk is nagyon?
2015. márc. 7. 02:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim válasza:

Szerintem ezt a fajta beszédet kinövik a gyerekek, kamaszok. Én például full értelmesnek tartom magam (értelmesebbnek az átlagnál) és mégis néha leírom az sms-ben: vok, fexem. Az egyszerűség kedvéért. De arra mindig vigyázok, hogy ne szokjak rá erre és rendes írásnál ne így használjam őket. Egyébként csillagos ötös voltam nyelvtanból majdnem végig, talán 1-2-szer becsúszott egy négyes.

A mostani kamaszok persze szerintem is szart se tanulnak az iskolában, vagy amit igen, az féligazság, félrevezetés például a magyarokról, hogy ne érezzék büszkének a múltunkat, de ebbe most nem akarok belemenni. Az okosabbja 30 éves korára utána fog nézni mindennek és addigra megtanul helyesen írni. A butábbja marad a bűvöletben. Őket fel kell ébreszteni.

2015. márc. 7. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:

"A mienről meg nemtom mit gondoljak"

Nemtom?

Roppant egyszerű: fogalma sincs, hogy j vagy ly - ezért aztán nem is fárasztja vele magát, hogy kitalálja, megtanulja vagy leírja.

A "nemtom" az egyszerű hanyagság - a vesszőhiány (a "mit" előtt) az pedig megint csak tudatlanság.

2015. márc. 9. 02:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!