Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ha az a szabály, hogy az...

Ha az a szabály, hogy az ünnepek nevét kis kezdőbetűvel kell kezdeni (pl. húsvét), miért írja mindenki naggyal?

Figyelt kérdés
Nekem soha eszembe se jutott a karácsonyt, húsvétot, születésnapot, névnapot nagy kezdőbetűvel írni (kivéve, ha mondatot kezdek vele). Miért csinálnak ebből egyesek rendszert, főleg a Facebookon? Persze amit meg nagy betűvel kellene tényleg írni, azt kicsivel írják. Ez olyan idegesítő. -.-

2015. ápr. 5. 12:14
 1/5 A kérdező kommentje:
Én most nem kötekedni akarok, csak én akkor is kisbetűvel kezdtem ezeket a szavakat, amikor még nem is ismertem ezt a szabályt. Hogy jut az embereknek eszébe, hogy naggyal kezdjék?
2015. ápr. 5. 12:16
 2/5 anonim ***** válasza:
Ezt tőlük kell kérdezni. Az általam megfigyelt legnagyobb "baki" a mondat közbeni "Én".
2015. ápr. 5. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Figyeld csak meg, mindjárt megérkeznek azok, akik szerint az angol szabályok hatására írják sokan nagybetűvel az ünnepek nevét. Pont azok a sokak, akik még a saját anyanyelvüket sem ismerik. Holott egyszerű a magyarázat, ugyanaz áll a háttérben, mint az összes többi tipikus hiba esetében: nincs igényük megtanulni a szabályt.
2015. ápr. 5. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
0%
Ti buták vagytok, de nem is kicsit, csak okosnak képzelitek magatokat. Azért írják nagy kezdőbetűvel, mert ÜNNEP! Tudjátok ti egyáltalán, hogy mi az az ünnep??? Mi az az ünnepélyes, ünnepélyesség, ünnepi hangulat? Szerintem gőzötök sincs róla.. Képtelenek vagytok átérezni az ünnep lényegét, és hogy az egy különleges nap. Azért írják nagy kezdőbetűvel, mert nem hétköznapi, nem hétköznap, hanem ünnep!!! Szeretik az ünnepet és becsülik, ezért tartják helyénvalónak, ha nagy kezdőbetűvel tisztelik meg. Mert azoknak a napoknak van egy külön nevük is, nem csak kedd, vagy péntek.. stb. Valamelyik a hét napjai közül, de van egy saját neve is, azaz NÉV, és a neveket szokás nagy kezdőbetűvel kezdeni érthető? Ha a magyar nyelvtan szerint kisbetűvel kell írni, akkor az a szabály rossz! A rossz szabályokhoz pedig nem kéne ragaszkodni - na persze azoknak akik erre eddig nem jöttek rá maguktól, lehet hiába magyarázom.. ehh. Persze az ünnepeink egy része nem is ünnep, inkább megemlékezés, nem csoda, ha a magyarok nem tudnak igazán ünnepelni. Én a Húsvétot, Halloweent, Karácsonyt, sőt a Szilvesztert és Újévet is ünneplem, és imádom. A többi valóban nem nagy eresztés, mint "ünnep". Az amerikai szokások terjedése pedig nem csoda, náluk senki sem tud jobban ünnepelni és ez nem (csak) pénz kérdés!
2015. ápr. 26. 03:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim válasza:

Nagyon szeretem, amikor azon vitatkoznak rengetegen, hogy a száraz szabályok, vagy a többség "szokása"!

Most hogy karácsony van nekem is felbukkant több ismerősöm figyelmeztetése/(okoskodása), hogy a karácsony bizony kis betűvel írandó, mert a szabályzat kimondja. Mégpedig a 145. pont.

Igen! A karácsony kis betű! Ugyanakkor kicsit beleásva magam a témába, már elég hamar, mivel magam is nagybetűvel használom jókívánságaimban, megtaláltam a 150. pontot, ami kiváló lehetőséget ad arra, hogy feleslegesen vitatkozzunk erről!

Én a kívánságaimban a karácsonyba azáltal, hogy nagybetűvel kezdem, érzésem szerint beleviszek mindenféle szeretetet, "kellemességet", áldottságot, a család jelentőségét, az együttlétet, mely által a karácsony Karácsony lesz. De mindenképp személyesebb.

Egy picit érdeklődve az iránt is, hogy pl. 100 évvel ezelőtt hogy írták például a képeslapokra, néhányat sikerült is találnom és eléggé régi szokás ez, ahhoz, hogy meglepő legyen, hogy még nem vált "szabállyá"!

A "Te", Neked" is nálam a tisztelet jele. Leszarom, hogy mi a szabálya, nálam a korrektség szinonimája!

A sorok közötti olvasás legjobb lehetősége!

Ha kisbetűvel kíván nekem valaki a boldog karácsonyt, arról tudom, hogy sietett, felületes, figyelmetlen, vagy kötelező, kelletlen gesztusként gondol rá! (vagy betartja a szabályokat persze) stb.


Ugyanakkor gondoljunk bele!

Ez a 145. pont túl általános, ahhoz, hogy a karácsony szabályszerű kötelező írásmódját is beleértsük.

Ezeket a szabályokat akkor hozták, amikor még csak annyit írtak az emberek egy nap alatt, amennyit ma az internet világában egy perc alatt . Sokkal több és színesebb lett ez a "világ".

2015. dec. 25. 03:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!