Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Tűzoltó testület vagy tűzoltót...

Tűzoltó testület vagy tűzoltótestület?

Figyelt kérdés
Az egyik weboldal a szabályzat 107/b pontjára hivatkozva állítja, hogy külön kell írni. De nem lehetséges, hogy mint jelöletlen birtokos jelzős alárendelő összetett szót (tűzoltóknak a testülete) egybe kell írni? Ráadásul még 6 szótag is, szóval szerintem indokolt az egybeírás.

2015. ápr. 18. 15:51
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Egybe - szerintem.
2015. ápr. 18. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%
Én is egybeírnám.
2015. ápr. 18. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

Első vagyok.

Meg szerintem a jelentése is megváltozik, ha külön hagyod, és emiatt is egybe kellene. De lehet, hogy rosszul gondolom.

2015. ápr. 18. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 BringaManó ***** válasza:
100%

nem 107/b, max a 112 miatt lehetne külön, de itt valóban nem melléknévi értelemben áll ('tüzet oltó testület'), hanem főnévként ('tűzoltókból álló testület'), tehát szerintem is egybeírandó (vö. tűzoltótömlő (OH.), amelyre még jobban rá lehetne fogni a 112-t (ez a "rendeeltetése"), de ez is egyben van.


tehát Bertával egyetértek,

a #3-ra pedig annyit mondanék, hogy nem attól más a jelentése, ha különírod, hanem fordítva: a jelentésétől függően döntsd el, hogy különírod-e... :-) de ez esetben nagyon erőltetettnek érezném, ha meg kéne magyaráznom, hogy különírva mi értelme tud lenni...

még valami más utótaggal talán... (pl. tűzoltó csapat: 'olyan csapat, amely a tüzet oltja, de nem feltétlenül áll tűzoltókból' – tudom, még ez is necces :-)

2015. ápr. 19. 06:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! Nagyon úgy néz ki, megnyerek egy fogadást az egyik barátommal szemben :) De még nyugodtan jöhetnek a egybeírás mellett és ellen érvelő kommentek is! :)
2015. ápr. 19. 08:54
 6/12 BringaManó ***** válasza:
100%

igen, szerintem megnyerted, még a 6 szótagos mondatodhoz annyit, hogy a szótagszámlálási szabály nem egybeírás/különírásra vonatkozik, hanem hogy az egybeíráson belül kell-e kötőjelet alkalmazni

(a kötőjelezés ugyanis az egybeírás speciális esete)

2015. ápr. 19. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

Kapsz még egy megerősítést.


A tűzoltó készülék kifejezést azért kell különírni, mert a tűzoltó összetett folyamatos melléknévi igenév.


A tűzoltótestületben viszont a tűzoltó főnév, hiszen – ahogy előttem is említették – nem tüzet oltó testületről van szó, hanem tűzoltókból álló testületről. Jelentéssűrítő vagy birtokos alárendelésű szóösszetétel (nézőpont kérdése: tűzoltók alkotta testület, illetve tűzoltók testülete).


Analógiaként felhozhatod ezt a példát: fékszerelő műhely külön, fékszerelőképzés egybe.

2015. ápr. 19. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
Jaj, Manó, köszi a korrekciót. :D
2015. ápr. 19. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Na, akkor már csak azt nem értem, hogy ha Google-n rákeresek erre a szókapcsolatra, minden egyes találatban külön van írva. De komolyan mindegyik. Zentai Tűzoltó Testület, Somorjai Önkéntes Tűzoltó Testület... Mindenki nem írhatja rosszul! De nem értem, milyen szabály alapján! Lehet, esetleg megint valami kivétel? Vagy rossz nyomon indultunk el? De a képviselő-testület pedig már kötőjeles (mivel 7 szótag), de ahogy BringaManó is említette, ez már az egybeírás egy fajtája. Szóval én már végképp elvesztem... :)
2015. ápr. 19. 19:48
 10/12 BringaManó ***** válasza:

"komolyan mindegyik"

érdekes, nálam van egy csomó egybeírt is:

[link]


egyébként meg azért írják külön, mert nem tudnak helyesen írni. ez persze még kevés, ettől még érezhetné, hogy ez "egy szó", az viszont félreviszi szegényt, hogy az ilyen intézménynevek (szervezetnevek, testületnevek stb.) esetén általában (illetve csak sokszor) külön van a vége "Valamilyen Egyesület", "Valamilyen Hatóság", "valamilyen bizottság" stb., és ezt egyszerűbb követni, mint megkérdezni valakit, aki ért ehhez...


kicsit ehhez kapcsolódik:

[link]

2015. ápr. 19. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!