Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Nénje, bátya. Helyes így?

Nénje, bátya. Helyes így?

Figyelt kérdés

Kisebb vita alakult ki a közelmúltban arról, hogy az idősebb rokonok (általában nagynénik, nagybácsik) megszólítása leírva hogy helyes.

Nénje (nénnye)?

Bátya (báttya, bátyja)?


Elől, amit én gondolok helyesnek, utána zárójelben amilyen verziók még felmerültek. Mi a helyes?



2015. jún. 10. 09:34
1 2 3
 1/28 anonim ***** válasza:
76%
Nénje, bátyja. Szerintem.
2015. jún. 10. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/28 anonim ***** válasza:
52%
2015. jún. 10. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/28 A kérdező kommentje:

A bátyja szerintem akkor jó, ha azt mondjuk, hogy valakinek a bátyja. Pl. Kati Pisti húga, Pisti Kati bátyja.

De ha nem idősebb testvérről van szó, akkor szerintem bátya (Lajos bátya, Jóska bátya). Lásd még: Tamás bátya kunyhója.

2015. jún. 10. 10:23
 4/28 Shai-Hulud ***** válasza:
73%

Így van. :)

És éppen így vannak a "nénye" (egy n-nel), és a "nénje" szavak is.


A "bátya", "nénye" szavak alanyesetben vannak.

A "bátyja", "nénje" viszont birtokos esetben vannak.

2015. jún. 10. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/28 anonim ***** válasza:
100%
Azért annyival kiegészíteném az előző választ, hogy a "nénye" szó nagyon ritka. (A helyesiras.mta.hu nem is ismeri, amitől persze még létezhet valamelyik tájnyelvben.) Inkább a "néne" alak volt használatos régebben (is), lásd pl. az Öreg néne őzikéje című örökzöldet. :)
2015. jún. 10. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/28 BringaManó ***** válasza:
54%
BW, ez nem "kiegészítés", hanem a nyö betűs marhaság helyre tétele, és köszönjük :-)
2015. jún. 10. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/28 BringaManó ***** válasza:
55%
vagy lehet, hogy helyretétele egyben, mert ez a spéci tal/tel végződés így működik, asszem :-)
2015. jún. 10. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/28 anonim ***** válasza:
100%
Hát elsőre nekem is abszolút marhaságnak tűnt, de a Google adott rá találatot, ha nem is sokat. Előfordul két helységnévben, ami jelen esetben irreleváns, meg olyan oldalakat is dobott ki, amiket nem vagyok hajlandó megnyitni, így nem tudom eldönteni, mik ezek... Tovább meg nem néztem, csak három oldalt. De tényleg úgy gondoltam, hogy a "nénye" esetleg tájszó lehet.
2015. jún. 10. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/28 BringaManó ***** válasza:
69%

meg az "alanyeset"/"birtokos eset"... ez is valami "tájnyelvtan" lehet... :->

„A birtokos szószerkezetekben a BIRTOKOSt jelölő névszó kapja meg a birtokos esetragot”

[link]

2015. jún. 10. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/28 Shai-Hulud ***** válasza:
100%

@BringaManó


Igen, mégpedig azt, hogy valakiNEK A bátyja, vagy nénje. :-)

Meg a helységNEK A kalapácsa.


Ha tovább olvasod a wikis bejegyzést, lejjebb találod:

"A magyar nyelvben a birtokos esetnek alakilag nincs saját jele (esetragja); a birtoklás kifejezésekor a birtokos személyjelet (pl. ‑m, ‑ja) kapcsoljuk a birtokot jelölő szóhoz. A birtokos vagy teljesen ragtalan, vagyis alanyesetű marad, vagy dativusba (‑nak/‑nek) kerül, például: Péter.0nom könyv.e = Péter.nekdat a könyv.e."

[link]

"A magyar sajátos módon nem a birtokoson, hanem a birtokon jelöli a birtoklás tényét: autóm, autód, autója." - kiegészítem: nénje, bátyja.

[link]


Pedro

2015. jún. 10. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!