Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Jösztök vagy jöttök?

Jösztök vagy jöttök?

Figyelt kérdés
Esztek vagy ettek? Isztok vagy ittok?
2010. márc. 10. 14:31
1 2 3 4 5 6
 21/59 anonim válasza:
66%

Egyes szám 2. személy: Te jösz

Többes szám 2. személy: Ti jösztök


vagy:

E/2: Ti jött (? A jött az múltidő)

T/2: Ti jöttök


-Te jösz hógolyózni?/-Ti jösztök hógolyózni?

-Te bejösz az órára?/-Ti bejösztök az órára?


Ezekszerint:

-Te jött hógolyózni?

-Te bejött órára?


Szerintem akármekkora "parasztság" a jösztök ezerszer helytállóbb mint a jöttök.

2011. jan. 19. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/59 anonim válasza:
56%

* E/2: Te jött (? A jött az múltidő)

Javítottam. Az előző voltam.

2011. jan. 19. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/59 anonim ***** válasza:
30%
És E/3.
2011. jan. 19. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/59 anonim ***** válasza:
48%

01-19 21:12


én jövök

te jössz

ő jön


mi jövünk

ti jöttök

ők jönnek


Jön a szótő, jöttök-nél az n hasonul, ha a "jösztök"-ös nyelvtani hülyeséget használnánk, akkor mi jöszünk, ők jösznek lenne, mivel ilyet nem mondunk, nem mondunk jösztök-et sem. Arról nem is beszélve, hogy a hivatalosan elfogadott a jöttök és a jösztök tájszólásként van elfogadva. Ettől függetlenül nem helyesírási hiba, csak nem kellene itt erőlködni...

2011. márc. 27. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/59 anonim válasza:

ÉN- Jövök

TE- Jö(ssz) Jö(tt)--Ez ha valakinek értelmes szó írjon!!!

Ő- Jön

Ti- Jö(sz)tök Jö(tt)ök

ŐK- Jönnek


De akkor még írhatnám az ezzel-evvel,azzal-avval párost is,vagy a nevek előtti a névelőt is pl.: a Dórihoz, a Kittivel......... minek oda az (a)????



UI.: igaz az esztek isztok példa is !!!

2011. máj. 24. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/59 anonim válasza:
89%

Üzenem a pestieknek és minden kételkedőnek az alábbiakat (ez alapján el lehet dönteni, hogy a fővárosban élők, vagy a vidéki emberek beszélnek szebben):

Ha jöttök lenne, akkor a logikus ragozás így nézne ki:

én jövök, te JÖTT, ő jön, mi jövünk, ti jöttök, ők jönnek


Ugyanis a ragozás a magyar nyelvben legtöbbször úgy épül fel, hogy az egyes- és a többesszámú alakok ragozása egyforma. (Ez esetben E/2 és T/2) Olyan szerintem, hogy "Jött holnap a buliba?" értelmetlen kérdés.


A helyes ragozás: én jövök, te jössz, ők jönnek, ti jösztök, ők jönnek, mi jövünk.


Ha ez nem tetszik, vizsgáljatok meg egy másik ragozást, mondjuk a "megy" igéét. Én megyek, te mész, ő megy, mi megyünk, ti mentek, ők mennek. (Itt sem egészen ti "meTTek", hanem ti meNTek... Tehát a leghelyesebb és a nyelvtanba legjobban illeszkedő ragozása a "jön" igének T/2-ben jöntök lenne.


Ha leparasztozzátok a vidékieket, íme egy adat: Magyarországon a legszebben Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében beszélnek az emberek... és itt bizony mindenki jösztöknek mondja a pesti jöttöket. És ez a megye bizony elég távol van a fővárostól.

Egyébként pedig, ha már itt tartunk: határozott névelő használata a személynevek előtt a legundorítóbb nyelvi sajátosság, amit az ország lakossága használ... és ki használja leginkább? Hát Budapest lakossága.


Üdvözlettel: a Géza, vagy a Jani, vagy a Julcsi, vagy az Elemér

2011. jún. 9. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/59 anonim válasza:
87%
Na ez jó válasz volt! :) Köszönjük a jösztök-et használók nevében! :)
2011. jún. 9. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/59 anonim ***** válasza:
70%

Úgy van, ez nekem is tetszett.


De a gond tényleg ott kezdődik, ha valaki képes ilyen miatt lenézni a másikat. Annyiféle tájszólásunk van az országban, hogy külön téma, amíg kibeszéljük, hogy kinél mit hogy mondanak (csoporttársak egyeteme, elég sok nem pesti van köztünk). És ez változatossá teszi a nyelvet, nem tudom, miért kéne ezeket kigyomlálni.

2011. jún. 9. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/59 anonim válasza:
66%
iszok, iszol, iszik, iszunk, isztok, ők fizetnek!
2011. jún. 29. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/59 anonim ***** válasza:
21%

A válasz megírásának időpontja: 06-09 09:01


1. Érdekes én is vidéki vagyok, nem pesti, mégis úgy mondom, hogy jöttök. Egyébként meg a szabolcsiakon és a borsodiakon kívűl senki sem jösztöközik.


2. "A válasz megírásának időpontja: 03-27 00:08" <-ebben a kommentben cáfoltam rá, arra amit leírtál...


3. Legszebben magyarul NEM Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében beszélnek, hanem Északnyugat-Dunántúlon (Rábaköz, Mihályi, Győr-Moson-Sopron megye)...


4. Te írtad:

"vizsgáljatok meg egy másik ragozást, mondjuk a "megy" igéét. Én megyek, te mész, ő megy, mi megyünk, ti mentek, ők mennek. (Itt sem egészen ti "meTTek", hanem ti meNTek..."

Igaz, hogy nem meTTek, de nem is meSZtek...


Szerintem nézz még utána kicsit a dolgoknak.

2011. júl. 4. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!