Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Jösztök vagy jöttök?

Jösztök vagy jöttök?

Figyelt kérdés
Esztek vagy ettek? Isztok vagy ittok?
2010. márc. 10. 14:31
1 2 3 4 5 6
 41/59 anonim válasza:
Nekem is van olyan ismerősöm, aki olyan helyen lakik, ahol így mondja mindenki.:)
2013. dec. 29. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/59 anonim ***** válasza:
60%
Egyértelmű: JÖSZTÖK!!
2014. jan. 18. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/59 anonim ***** válasza:
37%
Egyik se, mer nem megyünk.
2014. jan. 18. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/59 anonim ***** válasza:
25%
A pestiek idiota hulyek.. ha mar ragozni se tudnak nem kellene leparasztozni a helyes valaszt hogy "josztok" amikor az a helyes. amugy a pestiek ciganyok, ha mi parasztok vagyunk..
2014. márc. 4. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/59 anonim ***** válasza:
84%

Borsodban mi a "jösztök"-öt használjuk. Nálunk a jöttök olyan szól, mint pl a szia helyett a cső. Ugyanazt jelenti, viszont bunkóbban.


Azoknak aki fikázzák a vidékieket: a fővárosi emberek 99%a egy "a" vagy "az"-t tesz a nevek elé. Kérdem én miért? Teljesen felesleges és nagyon zavaró.

Jön A Juli? Mi a francnak oda az "a"? Ezt csak kötekedésképpen, hiszen állandó jönnek a tájszólással (tisztelet a kivételnek), viszont a fővárosiaknak is van ilyen "tájszólásuk".

2014. máj. 18. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/59 anonim válasza:

Egyetértek az előzővel! borsodban szia helyett általábban "cső"-t használunk (sőt gyakran "csőcső"-t is) de ez semmivel sem bunkóbb mint a szia csak rövidebb köszönés.

Mondjuk a "csá" már azért egy kicsit bunkóbban hangzik mint ha valaki a "csáó"-t értette volna. de Borsodban azok a szavak helyett a "cső" vagy a "csőcső" vagy hivatalosan a sziát használjuk. de ami a "jösztök" szót illeti igenis helyes alak és semmivel sem jobb a "jöttök" csak azért mondják hogy hivatalos mert Bp-n is azt használják. de fordított helyzetben ez nemígy lenne.

2014. máj. 21. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/59 anonim válasza:

Na várjunk csak.. az előbb egy kicsit elírtam az elején hogy a "cső" semmivel sem bunkóbb mint a szia.

a "cső" egy kicsit azért bunkóbb de az is helyes fogjuk rá.

2014. máj. 21. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 48/59 anonim válasza:
50%
Szerintem is érdekes,hogy a pestiek azt hiszik,hogy BP. a világ közepe, ami pedig körülötte van az Mordor, ahol a parasztok élnek. Én akkor kezdenék el vitázni egy pestivel ,hogy jöttök-e vagy jösztök-e ,amikor ő tudja,hogy az "emiatt" nem "ezmiatt" vagy "ezzel,azzal" nem "evvel,avval" és utána talán elfogadnám, hogy én vagyok a nagy paraszt :)
2014. okt. 21. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 49/59 anonim válasza:
Meg még azok a hülye határozott névelők a személynevek elé. szánalom. Ilyet persze én még egyszer se olvastam egy könyvben sem, pedig a pestiek beszélnek így.
2014. okt. 21. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 50/59 anonim ***** válasza:

Elöljáróban:

1. Nem vagyok pesti.

2. Mindkét részről szánalmasnak tartom a másik fél szidalmazását, gúnyolását (pestiek kontra vidékiek).

3. A személynevek előtt én magam is elég gyakran használok névelőt, pedig tudom, hogy nem helyes, és másoktól hallva szörnyen is hangzik. :D


És akkor a reflexiók:


1. "ezzel, azzal" – "evvel,avval"


Kapaszkodj meg: MINDKETTŐ helyes.


2. "Ilyet persze én még egyszer se olvastam egy könyvben sem"


Akkor parancsolj, pótold:


Szabó Lőrinc: Esik a hó


Szárnya van, de nem madár,

repülőgép, amin jár,

szél röpíti, az a gépe,

így ül a ház tetejére.

Ház tetején sok a drót,

megnézi a rádiót,

belebúj a telefonba,

lisztet rendel a malomban.

Lisztjét szórja égre-földre,

fehér lesz a világ tőle,

lisztet prüszköl hegyre-völgyre,

fehér már a város tőle:

fehér már az utca

fehér már a muszka,

pepita a néger,

nincs Fekete Péter,

sehol

de sehol

nincs más

fekete,

csak a Bodri

kutyának

az orra

hegye-

de reggel az utca, a muszka, a néger,

a taxi, a Maxi, a Bodri, a Péter

és ráadásul a rádió

mind azt kiabálja, hogy esik a hó!


Weöres Sándor: Nagy a hó


Nagy a hó

igazán,

fut a sí

meg a szán,

hejhó!

Lecsuszik a Mari meg a Ferkó.


Weöres Sándor: Fiúk, lányok (2. versszak)


Varrogat a Teri, Bözsi,

jár a tű, a fonál.

Kicsi Laci nézegeti,

ide áll, oda áll.

Főzöget a Teri, Bözsi,

van ebéd, tele tál.

Kicsi Laci beleszagol,

ide áll, oda áll.


A paprikajancsi szerenádja c. vers mindhárom versszakának utolsó sorában "a Jancsi bohóc" szerepel.


...És még azt is "jó tudni", hogy a költői/írói szabadságra hivatkozva ezek a művészlelkek megengedhetik maguknak, hogy megszegjék a nyelvtani és helyesírási szabályokat. (Néhány esetben valós "felhatalmazásuk" is van rá, azaz az Akh. lehetővé teszi ezt.)

De egyrészt ezt sokan nem tudják, ezért etalonnak tekintik az irodalmi művek nyelvezetét, másrészt pedig ezek által is terjednek a helytelen formák.

2014. okt. 30. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!