Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Kérdő vagy kijelentő mondatkén...

Kérdő vagy kijelentő mondatként kell írni az alábbi mondatot?

Figyelt kérdés

"Ezúton érdeklődöm, hogy érvényes-e még az ajánlatuk, meddig tudják biztosítani a leírt árakat."


(A mondat első része alapján én pontot tennék a végére.)



2015. okt. 6. 10:08
 1/9 anonim ***** válasza:
0%
KÉRDŐ
2015. okt. 6. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm, de még bizonytalan vagyok. :)


Ha kérdőjelet tennék az nem olyan lenne, mintha a mondat első részére kérdeznék rá?

"Ezúton érdeklődöm?" (Nem más úton, ezúton?)


Nekem azért "esne jobban" a pont használata, mert szerintem a mondatom első része kijelentő.

Rossz a megközelítésem?

2015. okt. 6. 10:20
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Ez a mondat így rosszul van megfogalmazva, azért nem tudsz dönteni. Így olyan, mintha egybe írtál volna két külön mondatot.

Lehetséges "megoldások":

"Ezúton érdeklődöm, hogy érvényes-e még az ajánlatuk. Meddig tudják biztosítani a leírt árakat?"


"Ezúton érdeklődöm, érvényes-e még az ajánlatuk, és meddig tudják biztosítani az abban leírt árakat."

2015. okt. 6. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 2xSü ***** válasza:
100%

Érdemes helyesírási kérdés esetén kételkedni egy olyan válasz helyességében, amit csupa nagybetűvel írtak, egyetlen odavetett szóból áll, és még mondatvégi írásjel sincs a végén.


[link]


„243. Az alárendelő összetett mondatok végére olyan írásjelet kell tenni, amilyet a főmondat kíván: Szeretném tudni, mi a baja. Kértem, hogy azonnal menjen haza. (A főmondat kijelentő.) Érzed-e, mennyire szeretlek? Vajon megmondták már neki, hogy máskor jöjjön? Nem felejted el, amire megkértelek? (A főmondat kérdő.) Folytasd ott, ahol abbahagytad! Mondd meg neki, holnap indulhat! Figyeljétek, ki lesz az első! (A főmondat felszólító.)”


A mondatod alárendelő összetett mondat. Ezúton érdeklődsz. (Ez a főmondat.) Miről? Hogy érvényes-e még az ajánlatuk, valamint hogy meddig tudják biztosítani a leírt árakat. (Ezek mellékmondatok.)


Ha a mondatod végén kérdőjel lenne, annak a jelentése az lenne, hogy, valóban ezúton érdeklődsz-e az ajánlatukról, vagy valami egészen más úton érdeklődsz. (Ami elég hülye kérdés lenne, valljuk be.)

2015. okt. 6. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm! A második megoldás lett most nálam a befutó.
2015. okt. 6. 10:56
 6/9 A kérdező kommentje:
2xSü-nek is köszönöm a megerősítő válaszát és a linket.
2015. okt. 6. 11:01
 7/9 anonim ***** válasza:

2xSü levezetésével az a baj, hogy itt nem ilyen egyszerű, a második tagmondat megítélése lebeg. Vagyis lehet úgy tekinteni, hogy a “szeretnék érdeklődni” résznek csak az “érvényes-e” rész az alárendeltje, a “meddig tudják” pedig egy külön mondat, egyenrangú mellérendeltje a “szeretnék érdeklődni” résznek. Ilyenkor az utolsó (fő) tagmonadt határozza meg az írásjelet. Ez egy nagyon szerencsétlen összetétel lenne, de létezik félig kijelentő félig kérdő mondat amúgy. (Az én autóm fekete, de kit érdekel mindez? – Az első felét nem kérdezem, kijelentem.)

Te is ezt érzed, illetve Bontonton is ezért javasolta, hogy vagy egyértelműsítsd (kötőszóval) az utolsó tagmondat alárendelt jellegét, vagy szedd szét a mondatokat, ha azt akarod, hogy egyenrangúak legyenek.


A csupa nagybetűs odaköpött válaszokkal kapcsolatban: ez egy olyan tanács, amit minden témánál érdemes megfogadni, sokkal bölcsebb ember leszel, ha ezeket simán csak ignorálod.

2015. okt. 6. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 2xSü ***** válasza:
100%
Elvileg – pusztán a mondatszerkezet vizsgálva – lehet, hogy lebeg a mondat megítélése. De a tartalma szerintem azért alapvetően mégis az, hogy az illető érdeklődik. Az érdeklődést olyan információhiány okozza, ami kérdés formájában, jelen esetben két kérdés formájában fogalmazódik meg. Mindkét kérdés az illető érdeklődésének a tárgya. Így egyetlen mondatban megfogalmazva nekem mindkét kérdés a főmondat alárendeltjének tűnik.
2015. okt. 6. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Igazad van, hogy mindkét mondat az érdeklődéshez tartozik értelmileg. Csak míg az első érdeklődés egy eldöntendő kérdés, ami rádásul “ki van egyenesítve” egy -e kérdőszóval, addig a másik egy kifejtendő kérdés. Sehogyse bírom úgy olvasni és hangsúlyozni magamban, hogy valóban alárendeltnek érezzem, ne pedig egy mellérendelt, afféle utánvetett kérdésnek (holott én is látom, tudom, hogy alárendelt kéne hogy legyen). Más lenne a helyzet, ha a második mondat is valami eldöntendő lenne, pl.:


Ezúton érdeklődöm, hogy érvényes-e még az ajánlatuk, tudják-e még a jövő hétig biztosítani a leírt árakat.


Ekkor kötőszó nélkül is egyértelmű lenne a második kérdés alárendelt szerepe. Az és kötőszónak itt pont az a szerepe, hogy “lerántsa” a “meddig tudják” érdeklődést a másik mellé, ahol tutira alárendelt.

2015. okt. 6. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!