Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogyan írjuk, hogy "magyar?...

Hogyan írjuk, hogy "magyar? Nyelv? Tanár", ha magyart tanító tanárról beszélünk. És azt, hogy "kölyök? Német? Juhász"?

Figyelt kérdés
Az zavar benne, hogy a magyar nyelv külön, a nyelvtanár meg egyben van. Hasonló, csak épp a fordítottja a német juhászkutya után a "kölyök...német...juhász" írása. Ott meg a köyökkutya egyben lenne, a német juhász meg külön. Indoklás is érdekelne.

2016. ápr. 9. 16:19
1 2 3
 1/21 A kérdező kommentje:
Valamiféle gyakori kérdéses okosság lehet, hogy az összes kérdőjelem után space + nagybetű lett... :D
2016. ápr. 9. 16:31
 2/21 anonim ***** válasza:
0%

Nem értem a problémádat: magyar nyelvtanár = olyan nyelvtanár, aki magyar nyelvet tanít.


Vagy a ménet juhászkutya kölyök = itt a német juhászkutya kölyke, nem pedig egy német juhász "kutyakölyke" - ez ugyanis egész mást jelenten.

2016. ápr. 9. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 BringaManó ***** válasza:
71%

a második mozgó alapján magyarnyelv-tanár (vö. pl. [link] );

a [link] alapján kölyöknémetjuhász.

2016. ápr. 9. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim válasza:
0%

Magyar nyelvtanár, ugyanígy bármilyen nyelvvel: pl. német nyelvtanár. Kölyök német juhászkutya: [link] de röviden csak németjuhász (kölyök), és a kölyökkutya is természetesen egybeírandó. Csak mondatkezdésnél kezdjük nagybetűvel ezeket a szavakat, mivel nem tulajdonnevek. Sima, közneveket pedig a magyar nyelv szerint nem kezdjük naggyal.

Gondolom, most tanulod a nyelvünket. Sok sikert kívánok hozzá. Nagyon értékes tudás.

"Gondolatok a magyar nyelvről

Jacob Grimm ajánlotta a magyar nyelv tanulását mindazoknak, akik könnyen tanulható nyelveket akarnak tervezni.

George Bernard Shaw egy interjúban azt mondta, hogy miután évekig tanulmányozta a magyar nyelvet, az a benyomása támadt, hogy értékesebb lett volna az életműve, ha ez az anyanyelve lett volna. Ezen a különös, őserőben bővelkedő nyelven könnyebb kifejezni az apró különbségeket és az érzelmek titkos rezdüléseit.

A nyelvész N. Ebersberg szerint a magyar nyelv szerkezete olyan, mintha nyelvészprofesszorok alkották volna. Minden együtt van: szabályosság, költészet, tisztaság és harmónia.

A svéd Ove Berglund, orvos és fordító szerint a magyar nyelv az emberiség logikájának és kreativitásának csúcsterméke." Zene és annak szövegének hallgatása segíthet a nyelvtanulásban. https://www.youtube.com/watch?v=UWXgezrdX14, Aranyat érő videó: https://www.youtube.com/watch?v=QOqxIg21PTw

2016. ápr. 9. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 A kérdező kommentje:

Rögtön hárman háromféle választ adtatok, de utóbbi hangzik legmeggyőzőbben. A nagybetűs dolgot félreértetted, nem most tanulom a nyelvünket, egyszerűen a port.hu átszerkesztette azt, amit én leírtam, és ilyen bénán jelent meg...


Amit azért nem teljesen értek: Ha ugyebár a magyart mondjuk matematikára cseréljük, mindjárt egybeírandó. Ha magyartanár, akkor is. Ahogy a a kutyánál is azt mondod, a kölyök különírandó. Ez esetben hogyan elemezzük a mondatot? Pl. Kaptam egy kölyök német juhászkutyát. Állítmány: kaptam, alany: én, stb. stb. De mii a kölyök? Jelző? Lehet jelző főnév? Nem érzem át, miért írom külön, a kölyök német juhászkutyát, ha egybeírom a kölyöknémetjuhászt? Miért írom külön, hogy magyar nyelvtanár, ha egybeírom, hogy magyartanár? Mi más?


Az első válaszolóhoz: bár nem ez volt a kérdés, de ha a végére írom a kölyköt, miért ne írnám egybe a juhászkutyával? A kutyakölyök egy szó, nem? A juhászkutyakölyök miért is nem?

2016. ápr. 9. 18:38
 6/21 A kérdező kommentje:
* természetesen nem a port.hu szerkesztette át, hanem a gyakorikerdesek.hu mindegy :D lényegtelen.
2016. ápr. 9. 18:45
 7/21 A kérdező kommentje:
Úgy értem, minőségjelző nem hiszem, hogy lehet főnév. (mert birtokos jelző lehet)
2016. ápr. 9. 19:02
 8/21 BringaManó ***** válasza:
100%

"de utóbbi hangzik legmeggyőzőbben"

az biztos, hogy mindent megtett, hogy a teljesen fals (és a kölyök esetében irreleváns) válasza után nagy fellengzősen előadja a "bölcset"... hát akkor így jártunk.

2016. ápr. 9. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 A kérdező kommentje:

Nem, nem jártatok így, pont azért szedtem ízekre, mert nem kerek, amit ír! Mellesleg, amit te írsz, szerintem nem jó! Miért kéne kötőjel? Akkor már egybeírva: magyarnyelvtanár, nem? És továbbra is kérdés, hogy miért kell egybeírni?

A németjuhászos válaszban amúgy szintén egyetértettem volna már veled, ha nem olvasok ugyanabban a forrásban ugyanarra a kérdésre tök más választ: [link]

Most akkor melyik az igaz? Teljesen zavaros ez az egész. Tudom, a mai világban azon se szokás gondolkodni, hogy RTL klubon híradó alatt a feliratban egybeírjuk-e az igekötős igéket, már ott sem írják egybe...

2016. ápr. 9. 19:20
 10/21 BringaManó ***** válasza:
100%

most csak kutyafuttában (hogy stílszerű legyek :-)

az elsőre írtam, hogy második mozgó, de ezt persze nem kell mindenkinek értenie, erre gondoltam:

[link]

(hideg víz + csap -> hidegvíz-csap)


azért kell egybeírni, mert jelentéssűrítő (más szóval jelentéstömörítő) összetétel

'magyar nyelvre oktató tanár'

[link]


"ugyanabban a forrásban ugyanarra a kérdésre tök más választ"

az nem ugyanaz a kérdés, mert ott benne van a kutya (pontosabban a kiskutya), ezért a német juhász annak már csak a jelzője, ezzel szemben az eredeti kérdésedben a németjuhász "magához ragadta" az egész jelentést


van még kérdés? :-)

2016. ápr. 9. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!