Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Egy sütemény (pl. torta...

Egy sütemény (pl. torta nevét) nagy kezdőbetűvel írjuk?

Figyelt kérdés

Pl. Dobos torta.

Tudom, hogy hülye kérdés, de egy versembe kéne és eléggé elgondolkodtatott ez a kérdés. Ugyanis a Dobos tortát Dobos Józsefről nevezték el, akinek a nevét azért nagy kezdőbetűvel írjuk.

Csak értelmes válaszokat kérnék!

Előre is köszönöm!



2016. okt. 31. 22:47
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Közneveket kis kezdőbetűvel írunk. Akkor is, ha mi magunk elképesztően nagy jelentőséget tulajdonítunk neki. Mondat elejét és tulajdonneveket viszont nagy kezdőbetűvel írunk. Akkor is, ha utáljuk az illetőt.
2016. okt. 31. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Tehát akkor köznév, köszönöm szépen!
2016. okt. 31. 22:51
 3/8 BringaManó ***** válasza:
62%

A dobostorta valóban kisbetűs, és egybeírandó.

(De vannak olyan, személyről elnevezett kaják is, amelyek (még) nem köznevesültek, ezeket nagybetűvel írjuk – és kötőjellel –, pl. Eszterházy-rostélyos.)

2016. okt. 31. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
54%

[link]



Az egyetlen helyes írásmódja a Dobos-torta. Ám figyelemre méltó a Wikipédia egyebekben is kétes értékű szócikke, melyben háromféle módon szerepel: dobostorta, Dobos tora, illetve Dobos-torta.

2016. okt. 31. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 BringaManó ***** válasza:
100%

Bocsánat, de az ún. helyesírási kérdésekben az "egyetlen helyes" hivatkozási alap A magyar helyesírás szabályai, főleg ha benne van az adott kifejezés, ez a szó pedig benne van: dobostorta.

(Ha nem lenne benne, akkor lehetne a szabályokból kitalálni, vagy egyéb szótárakban megkeresni.)


(Persze az általuk hivatkozott OH-ban is benne van. Mindjárt javaslom is nekik, hogy javítsák. Mármint nem az OH-t... :-)

2016. nov. 1. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
Szegény 3. válaszolót valaki jól lepontozta... A szabályzat (12. kiadás) 166. és 201. pontja foglalkozik ezzel a problémával. Az akadémiai bővített szótárban dobostorta a helyes írásmód, direkt megnéztem neked.
2016. nov. 1. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%
Ráadásul az 4. válaszíró linkje egy 2011-es problémafelvetés, s nem is a szabályzat. Nem szeretem, amikor valaki nagy hévvel pontoz le embereket... Engem is jól lepontoztak egy szakmailag kifogásolhatatlan válaszért korábban, mert valaki azt hitte, jobban tudja. Hirtelen "56%-os hasznosságú válaszokat" írtam emiatt az elkövetkezendőkben...
2016. nov. 1. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 BringaManó ***** válasza:
100%

ne engem sajnálj, "magatokat sirassátok" :-)

engem marhára nem izgat


egyébként nemcsak a 12. kiadásban, hanem az előző kettőben is dobostorta ('54, '84).

2016. nov. 1. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!