Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A helyesírás szó honnan...

A helyesírás szó honnan származik?

Figyelt kérdés

A Magyar helyesírás honnan származik? És kinek a nevéhez fűződik? Kerestem tankönyvbe, interneten, de egyszerűen nem találok használható információt.

Egy bizonyos Fábián Pál nevű úriembert találtam, de nem vagyok benne biztos, hogy ez kell e.



2017. jan. 11. 16:52
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Arra gondolsz, hogy ez nem természetes módon keletkezett, hanem szóalkotás eredménye, mint a nyaktekerészeti mellfekvenc?
2017. jan. 11. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Nem nyelvújításra gondolok, hanem magára a kiindulási okra és a történetére. Például hogy kinek a nevéhez fűződik, mit használtak előtte, honnan származik.

Maga a kialakulási esemény érdekelne.

2017. jan. 11. 18:00
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Én sem nyelvújításra gondoltam, azt csak magyarázólag írtam. De még mindig nem tudom, mire vagy kíváncsi. A szó születésére, vagy a nyelv tudományos kutatásának a kezdetére? Csak szót írsz, az meg szerintem nem művi úton jött a világra, s alighanem fiatalabb lehet, mint a nyelvészet kezdete.
2017. jan. 11. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 BringaManó ***** válasza:

"A szó születésére, vagy a nyelv tudományos kutatásának a kezdetére?"


Egyértelműen az előbbi, olvastad a kérdést, nem?


Amúgy tudni nem tudom, én magamtól arra gondolnék, hogy lehet akár a német Rechtschreibung tükörfordítása is, és utána rákeresve ezen az oldalon is ezt írják:

[link]

(de ezt biztos te is megtaláltad)


Mindenesetre amióta szabályzat van, azóta már ez a szó volt a címében (nyilván már korábban is létezett), ld. a különböző kiadások címét itt:

[link]


(és egy címlap a kezdetekből:

[link] )

2017. jan. 11. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Látom, BuciMaci, hogy a szótár a német tükörfodítást írja eredetnek, de a valódi eredet a görög, és ez sok nyelvben meg is maradt.

Orto- helyes (előtag).

Graphosz - írás.

A szó tehát az ortográfia fordításából lett magyarosítva.

2017. jan. 17. 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 BringaManó ***** válasza:

Aha, vagy úgy! Persze, valóban, köszönöm a rávilágítást!


Hogy érted, hogy "a valódi eredet a görög"?:

mi (mondjuk a tudósaink) onnan "tükörfordítottuk" magunknak?,

vagy a "forrás" görög, de mi közvetítéssel kaptuk (akár pl. németből)?

2017. jan. 17. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

"Igazságod vagyon", rosszul és félreérthetően fejeztem ki magamat.

Úgy értettem, hogy az eredeti (ma ismert) forrás a görög. A magyar nyelvbe, mint annyi más szó, német tükörfordítással is kerülhetett.

De a régi szövegekben (majd keresek ilyesmit, biztos előfordul a magyar irodalomban) ugyanúgy megtalálható az ortográfia, mint pl. a grammatika (nyelvtan).

2017. jan. 17. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!