Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogyan írom római számokkal...

Hogyan írom római számokkal ezt a dátumot?

Figyelt kérdés

Egy tetoválást szeretnék csinálni, ami egy dátum lenne római számokkal, viszont mindenhol mindenki mást mon, hogy hogyan "szabad" írni, még a matektanár ismerőseim is eltérő választ adtak. A dátum ezek lennének: 1970. 11. 13 és 2000. 03. 31

Ha valaki ismeri a szabályokat, és van ideje segíteni azt nagyra értékelném.



2017. ápr. 1. 12:53
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
0%
MMLXX.XI.XIII. - MM.III.XXXI. -re tippelnék, de bizos létezik római szám generátor ami előállítja neked a dátumokat.
2017. ápr. 1. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
0%
Bocsi, az első dátum elején csak egy M-nek kell lennie.
2017. ápr. 1. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
95%

1970. 11. 13. --> MCMLXX.XI.XIII

2000. 03. 31. --> MM. III. XXXI.

2017. ápr. 1. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
Első keresési találat: [link]
2017. ápr. 1. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 Crisopher ***** válasza:
68%

Sajnos az eddigi hozzászólók nem vették figyelembe, hogy a rómaiak egészen máshogy számolták a dátumokat, mint mi. Itt nem a naptárra gondolok, hanem hogy a dátumfelírás módja volt más. Mi a dátumot úgy határozzuk meg, hogy az adott hónap hányadik napján vagyunk éppen.

A rómaiaknál voltak kitüntetett napok (nevezzük őket így). Mindössze három nap számított egy adott hónapban:

Kalends (ez 1.-jére esett).

Nones (ez 5-7-re esett a hónap hosszától függően).

Ides (ez 13-15-re esett, szintén a hónap hosszától függően). - Innen ered az idus szavunk, például március idusa.

A rómaiak nem egészen ezekkel a szavakkal fejezték ki (ezek angol kifejezések, de jó írás csak angolul van a témában), de ez nekünk nem lényeges.


A dátumot úgy számolták, hogy hány nap van még hátra a következő Kalends-ig, Nones-ig vagy Ides-ig. De ebbe beleszámolták a Kalends, Nones vagy Ides napját is. Na, ezt úgy kell elképzelni, hogy te azt mondanád, hogy 3 nap van idesig, a rómaiak ezt úgy mondták, hogy 4 nap idesig, hiszen a 4 az magának az idesnek a napja. Az angol ezt úgy nevezi, hogy inclusive counts.

Itt két dátum szerepelt: november 13 és március 31. (az évszámokra később visszatérek).


Most azt gondolnád, hogy november idusa az november 15, de nem. November a római korban 29 napos hónap volt, ezért november idusa valójában november 13.

[link]

Ehhez tehát nem kell számot írni, elég ha leírod, hogy Idus Novembris. Ezt lehet, hogy le lehet rövidíteni Id. Nov.-ra, de én nem találtam arra utalást, hogy lehetne rövidítve használni, úgyhogy én inkább kiírnám. Itt két dologra hívnám fel a figyelmedet, egyrészt nem kell számot írni, hiszen november idusáról beszélünk. Másrészt a hónapot nem kell római számmal leírni, ezt maguk a rómaiak se csinálták. Már csak azért se, mert egyes hónapok nevei számok, a november például a 9. hónapot jelentette (Julius Caesar naptárreformja után lett a 11. hónap, a januárt és februárt eredetileg nem ismerték).

Volt egy másik dátum is, méghozzá március 31. Itt se azt számolták, hogy hány nap telt el márciusból, hanem az a lényeg, hogy hány nap van április kaldeusáig. Mivel csak 1 nap van, de ugye inclusive counts-ot használnál, ezért úgy kéne felírnod, hogy II.... De ne így írd fel! Ezt ugyanis úgy kell felírni, hogy pridie Kalend Aprilis, ezt rövidítheted úgy, hogy prid. Kal. Apr.

[link]

Innentől már csak az évszámok maradtak. Ez nyugodtan írhatod római számmal, csak tedd mögéjük, hogy A.D. (anno domini). MM A.D. - ezt kb így fordítanád le: az úr 2000. esztendejében.

A teljes dátum elé lehetne a d betűket pakolni, de ezt te ne tedd, ez akkor kell, ha a nap és hónap együttes nevében (látható, hogy a római dátumírás szerint e kettő elválaszthatatlan), szám is szerepel.

A két dátum így néz ki tehát:


1970. november 13:

Idus Novembris MCMLXX A.D.


2000. március 31.

prid. Kal. Apr. MM A.D.


https://www.youtube.com/watch?v=N6dU98dXhkA

2017. ápr. 1. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 BringaManó ***** válasza:
66%

bocsánat a kérdésért, nem vagyok járatos tetkó témában...:

arab számmal gázos? a római szám az olyan műveltes dolog, már-már egy felsőbb intellektusú réteg "titkosírása"?...

vagy egyszerűen tetkónál ezt így szokás?...

(vö. https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__helyesiras__80842.. )

2017. ápr. 2. 05:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 Crisopher ***** válasza:
Fogalmam sincs mi baj volt a válaszommal, amikor több oldalról alátámasztottam. Nem azért néztem utána dolgoknak hogy aztán le legyen pontozva. Így segítsen az ember?
2017. ápr. 2. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 BringaManó ***** válasza:
93%

Tök érdekes volt, és alapos, tanultam belőle – de az értékelésnél az a kérdés, hogy a kedves kérdezőnek/látogatónak mennyire volt hasznos, és ezek szerint nekik nem annyira. :-)

(Pl. mert az volt a kérdés, hogy hogy írja fel római számokkal, erre megtudta, hogy hogyan ne írja fel római számokkal, és hogyan írja fel nem római számokkal. :-)


Ne bánkódj az értékelés miatt, nem kell azzal foglalkozni.

(De ha ez megoldhatatlan, akkor nyomtam egy zöldet, hogy kicsit szebb legyen a napod – meg hát végül is nekem hasznos volt, bár nekem nincs tetkóm. :-)

2017. ápr. 2. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
55%

Szia!


Mivel a kérdésed a helyesírás alkategóriában van, így pontos választ #5 adta. A római számok a latin nyelvhez tartoznak, így a latin nyelv szabályai vonatkoznak rá.

Amúgy meg hogyan írod le? Bal vagy jobb kézzel, ahogy neked könnyebb és jobb, illetve bármilyen íróeszközzel ;)

Ha viszont a kérdésed témáját vesszük alapul, hogy hogyan tetoválnák, akkor rossz kategóriába tetted fel kérdésed. (Szépség, divat -> Tetoválás lenne a te kérdésed helye.)

Persze, hogy te hogyan akarod látni a bőrödben, az már más kérdés. MCMLXX XI XIII és MM III XXXI elterjedtebb tetováltatás terén, akár pontokkal akár pontok nélkül. Ezt persze lehet cifrázni rengeted módon.

2017. ápr. 2. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%

Elmebetegek járnak ide pontozni.

Még egyet tennék hozzá: a kétezret már nem így írták. Azt úgy kell írni, hogy leosztod 2000-rel és föléhúzod. A maradékot leírod normálisan.

2017. ápr. 2. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!