Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Az üdvözölök és az üdvözlök...

Az üdvözölök és az üdvözlök szavak különböző jelentéssel bírnak, vagy egy szónak a különböző alakjai?

Figyelt kérdés
Tehát arra gondolok, hogy egy ismerősöm azt írta, hogy: "Mindenkit üdvözölök!", de nekem erről az üdvözlés főnév jutott eszembe, nem az üdvözlet. Én úgy írnám: "Mindenkit üdvözlök."
2017. máj. 20. 17:07
 1/5 anonim ***** válasza:
ugyanazt jelenti, de rövidebben jobban hangzik
2017. máj. 20. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Az ige: üdvözöl(-ni). A személyragos formákban ehhez képest itt-ott rövidül a szótő:


üdvöz*lök - üdvöz*löm

üdvöz*lesz - üdvöz*löd

üdvözöl - üdvöz*li

üdvöz*lünk - üdvözöljük

üdvözöltök - üdvöz*litek

üdvözölnek - üdvöz*lik

(+ üdvözöllek)


Konkrétan ott tűnik el az 'ö', ahol csak két mássalhangzó kerül így egymás mellé, és van még utána magánhangzó.

(Az üdvözlet a főnévi alak.)

2017. máj. 20. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 BringaManó ***** válasza:

ehhez a "táblázathoz" hozzászólnék, ha szabad:

E/2: nálam inkább üdvözÖLsz / üdvözlöd


"üdvözlet a főnévi alak": az üdvözlet is egy olyan főnév, amely az üdvözöl igéből van képezve, és az üdvözlés is ugyanilyen. (nem tudom, mi az a főnévi alak...)

akár "visszafelé" is lépkedhetnénk, és lebonthatnánk képzők – így lehetne belőle üdv... (ez is "főnévi alak"?...)


––


A kérdéshez:

„"Mindenkit üdvözölök!", de nekem erről az üdvözlés főnév jutott eszembe, nem az üdvözlet.”


Csodálkozom, hogy mi a gond, mert nekem az üdvözlés főnév teljesen jól passzol a "mindenkit üdvözölök"-höz...

Ha valaki azt mondja, hogy "Mindenkit üdvözölök!", az egy üdvözlés.


Vagyis az üdvözlés az nekem általában inkább magát a cselekvést, annak folyamatát jelenti, az üdvözlet pedig inkább maga a "dolog", az üdvözlésnek a "tartalma", vagy az eredménye, ha ez így érthető... (Bocsánat... egy nyelvész biztos sokkal szakszerűbben és érthetőben mondaná. :-)

Persze nem választható szét ez a két jelentés élesen, ennek megfelelően van sok eset, amikor csereszabatos a két forma.


Talán néhány hasonló párral tudnám legjobban érzékeltetni, hogy milyen különbségre gondolok:

szemlélés / szemlélet

ügyelés / ügyelet

szeretés / szeretet

tapasztalás / tapasztalat

gondolás / gondolat

köpés / köpet

szövés / szövet

tudás / tudat

tűnés / tünet

szűnés / szünet

cselekvés / cselekedet

vésés / véset

szavalás / szavalat

sőt:

nemzés / nemzet

csapás / csapat

adás / adat

...


ahogy látom, az -ás/-és sokszor "alkalmi" formának tűnik, az -et/-et végű viszont inkább amolyan "régi", szinte egy egész más szó, másik jelentéssel... szinte. :-)


(ás/és ügyben pedig kieg. olvasmány ez a blog volt régen, de hol van az már (itt van az még): [link] )


üdvözlés következik:

üdvözletem!

2017. máj. 21. 04:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

"E/2: nálam inkább üdvözÖLsz / üdvözlöd"

Igaz, bocsánat.


Egy érdekes alak:

üdvözülés

Merthogy valahol ebből származik a köszöntés jelentés.

Légy üdvözölve (üdvözülve), üdvözlégy (üdvözülj), vagyis légy áldott, kapj bűnbocsánatot, stb. Ez egyfajta jókívánság volt annak idején, köszönésképpen használták. Hogy ebből hogyan lett ige, az más kérdés.

:)

2017. máj. 21. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Bocsánat, kissé magára hagytam ezt a kérdést... köszönöm a hosszú, hasznos válaszokat! :)

Na ez az, utolsó, erre gondoltam! Nekem azért volt furcsa ez az alak, mert az üdvözÜlés jutott eszembe, nem pedig az üdvözÖlés. És ez megzavart. De ezek szerint van a két szónak köze egymáshoz. Köszi!

2017. szept. 1. 19:08

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!