Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A sajnálni igének mi a vonzata?

A sajnálni igének mi a vonzata?

Figyelt kérdés

Sajnálja, hogy, sajnálja, amiért...


Lehet, hogy nem vonzatnak hívják, de értitek.


2017. máj. 26. 11:32
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Ezek targyi es hatarozoi alarendelo mellekmondatok. Ketfele targya lehet az igenek, vagy azt tesszuk targyba aki (vagy ami) a sajnalatot kivaltja (sajnaltam Gezat, sajnaltam szegeny kiskutyat), vagy pedig a sajnalat okat (sajnaltam azt, hogy raleptem a labara). Utobbit okhatarozoba is tehetjuk, ha az elobbi mar targyban van. (Sajnaltam Gezat, amiert raleptem a labara.) Vagyis:


Sajnalja azt, hogy (targyi)

Sajnalta azt, aki (targyi)

Sajnalta ot, amiert (okhatarozo)


A targyas mutatoszot (= "azt") gyakran nem tesszuk ki: "sajnalom, hogy...".


De emellett nyilvan kaphat egy halom nem-specifikus hatarozoi alarendelest:


Sajnalta akkor, amikor (idohatarozo)

Sajnlata ott, ahol (helyhatarozo)

Stb.

2017. máj. 26. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm, akkor olyan nincs, hogy Sajnállak, hogy... (ez történt). Pedig sok találat van rá.
2017. máj. 26. 18:32
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Az azért, hogy az egy érdekes állat ebből a szempontból. Ugyanis ez egy létező formula, van olyan, hogy:

"Elmentem a boltba azért, hogy vegyek tejet." (Célhatározói alárendelés.)


Ennek a párja bizonyos szempontból az azért mett:

"ELmentem a boltba azért, mert elfogyott a tej." (okhatározói alárendelés.)


Namost az ok-és célhatározót az emberek jelentős hényada keveri, mondhatni billeg a használata. Általában is sok ember fejében a kettő össze van maszatolódva, nagyon sokan használják a "midnennek oka van" kifejezést olyan értelemben, hogy valójában azt értik alatta: "mindennek célja van". Az ok- és vélhatározói névutókat is gyakran keverik (végett/miatt). "Az áramszünet végett nem tudtam TV-t nézni." (Valójában: miatt.)


Természetesen a sajnál igének lehet okhatározós és célhatározós mellégkmondata, attól még, hogy nem lsitáztam külön.


A "mert" is okhatározói alárendelés (Sajánállak azért, mert...), csak egy másik szóval, ugye az okhtatározót említettem fentebb.


Elvileg lehet célhatprozója is, kicsit nyögvenyelős példával:


Azért sajnállak, hogy lásd, milyen jófej vagyok.


FIGYELEM! Itt nem tudjuk meg, hogy a fájós lábad vagy a halott kutyád miatt sajnállak, hanem azt tudjuk meg, hogy ezzel mi a CÉLOM. Vagyis ez egy célhatározói alárendelés.


Namost mint mondtam fentebb, ezt a kettőt nagyon sokan keverik, így aztán nagyon sokan használják úgy, hogy


Sajnállak, hogy fáj a lábad.


Ez van. A nyelv az embereket tükrözi, ha az emberek fejében az ok és a cél nem válik el, akkor a nyelvben sem fog. Bár nekem is hasogat tőle a fülem, de hát az érthetősget többnyire nem zavarja, sokan is használják, ergo a nyelv része.

2017. máj. 26. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 BringaManó ***** válasza:
#12-hez apróság: mutatószó helyett utalószót akartál írni, azt hiszem :-)
2017. máj. 26. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Azt igen, éreztem is hogy valami épp össze van keveredve valahol. Köszönöm.
2017. máj. 26. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 Vree ***** válasza:

Egen, általánosan elterjedt a "hogy" behelyettesítése az "amiért" értelemben is, pl:


Utálom őt, amiért mindig olyan undok.

Utálom őt, hogy mindig olyan undok.


annak ellenére, hogy szigorúan nézve az utóbbit helytelennek kellene tekintenünk.

2017. máj. 26. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 BringaManó ***** válasza:

#3: Van még egy dolog, ami a "sajnállak, hogy" szempontjából fontos lehet, ezért még egy kicsit tovább csűrném-csavarnám a témát:


[ugyanez a válasz a #6-osra is alkalmazható]


Van olyan, hogy pl.:

"Sajnállak amiatt, hogy így kibabráltak veled."

"Sajnálsz amiatt, hogy elhagyott a férjem?"

általánosan:

"sajnál vkit vmi miatt"

vagy összetett mondatként:

"sajnál vkit amiatt, hogy ..."


Namármost ebben a fajta alárendelésben ("amiatt, hogy") elvileg (= a saját nyelvérzékem alapján :-) nem volna elhagyható az utalószó – ha választékosan fogalmazunk –, szemben más esetekkel, amikor néha már szinte zavaró, ha ott van, pl. a fentebb már említett tárgyas alárendeléssel:

"Sajnálja azt, hogy..."

helyette teljesen jó, sőt jobb ez:

"Sajnálja, hogy..."


vagy ez az időhatározói alárendelés sem ragaszkodik az utalószavához:

"Sajnáltalak akkor, amikor nekimentél az oszlopnak fészbukozás közben"

helyette teljesen jó, sőt jobb ez:

"Sajnáltalak, amikor nekimentél az oszlopnak ..."


Szóval egy csomószor elhagyható az utalószó, és ez kihat(hat) a többi esetre is, így a – valóban létező –

ok/cél határozós keveredés nélkül, csupán emiatt a hatás miatt is lehetséges, hogy valaki ezt mondja:

"Sajnállak, hogy így kibabráltak veled."


Már csak azért is, mert nagyon hasonlít is ehhez:

"Sajnálom, hogy így kibabráltak veled."


(Élőbeszédben sokszor van olyan, hogy mondat közben fogalmazunk át valamit, kihagyunk nem igazán fontos részeket, két kifejezést eggyé "ötvözünk", stb., pl.:


eredetileg lenne:

"Sajnállak[ amiatt, hogy így kibabráltak veled.]"

újratervezés, mert rövidebb:

"[Sajnálom], hogy így kibabráltak veled."

és akkor ebből lehet egy ilyen:

"Sajnállak, hogy így kibabráltak veled."


'B' verzió:

eredetileg több mondat lett volna:

"Sajnállak. [Azt sajnálnom, hogy így kibabráltak veled.]"

közben újratervezés, mert inkább összesűrítem egy mondatba, kihagyom a második mondat főmondatát, és így ebből is ez lesz:

"Azt sajnálnom, hogy így kibabráltak veled."


Szóval vannak ilyenek. Sebaj. :-)

2017. máj. 27. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Hú, ez nem semmi...

Bringamanó, nagyon aranyos vagy, hogy vetted a fáradságot, és ilyen részletes választ írtál!

2017. máj. 27. 10:28
 9/9 BringaManó ***** válasza:

Az utolsót rosszul írtam, a nagy kopipésztelgetés közepette, ott is ez lett volna a végeredmény:

"Sajnállak, hogy így kibabráltak veled."

2017. máj. 27. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!