Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Melyik mondat van helyesen írva?

Melyik mondat van helyesen írva?

Figyelt kérdés

Látom haza akarsz menni.

Látom,haza akarsz menni.

Köszi Peti.

Köszi,Peti.

Nem vagyok tisztában a vesszők használatával,ezekre mi a szabály? És melyik a helyes?


2017. jún. 8. 17:52
1 2
 1/11 chtt ***** válasza:
100%

Látom, (hogy) haza akarsz menni. (hogy előtt vessző, ha beleérzed a mellékmondat elé a 'hogy'-ot, nyert ügyed van:)

Köszi, Peti. - megszólítás, előtte vessző.

2017. jún. 8. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Oké,értem.Köszi,chtt. :D
2017. jún. 8. 20:00
 3/11 BringaManó ***** válasza:
100%

valamint második lecke:

vessző után szóköz, így. :-)

2017. jún. 8. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
3# Nekem úgy nem tetszik.
2017. jún. 9. 11:33
 5/11 chtt ***** válasza:
100%
Kedves kérdező, ez sajnos nem tetszés vagy nemtetszés kérdése. Ez a szabál, oszt annyi. Pont, vessző, kérdőjel, stb. után kell a szóköz... legalábbis, ha valami hivatalos dologról vagyon szó. Magadnak úgy írod, ahogy tetszik. :)
2017. jún. 9. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 BringaManó ***** válasza:
100%

Jó, hát ő felemás zokniban, félregombolt ingben szeret közénk járni, lelke rajta – az már a közösségre van bízva, hogy tolerálja, és szóba áll vele, vagy kinézni... :-) (Aki eddig írt, az az elsőt választotta. ;-)


Én pl. olyanokkal is szóba állok, akik a felsorolás végére írt „stb.” elé vesszőt tesznek – holott...

(;-)

2017. jún. 9. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 chtt ***** válasza:
100%

"a felsorolás végére írt „stb.” elé vesszőt tesznek – holott... "


Affenyő, nem kell? Akkor én ezt vagy negyven éve rosszul tudom (nem rémlik, hogy valaha is kijavították vón:(. És elé nem teszünk, azt tudom, de a stb. elé mér' nem? Azér' mert és a többi? (Most én mondom, hogy vessző nélkül hogy néz mán ki? :D) Egy világ omlott össze bennem...

2017. jún. 9. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 BringaManó ***** válasza:
100%

Pontosan azért. :-)


(Persze ha olyan felsorolás, ahol a vessző elé is kéne, vagyis mondjuk szép kis tagmondatkák sorakoznak, akkor kell:

Hazamentem, és csináltam a szokásos dolgokat: megettem a vacsorámat, lezuhanyoztam, megnéztem egy filmet, megvetettem az ágyat, stb.)


ld.: [link]


korábban:

[link]


40 évvel ezelőtt (54-től 84-ig):

AkH.10.:

„365. Felsorolásban az egyes elemek elé vesszőt teszünk, a felsorolás végén lévő stb. elé azonban nem: asztal, fogas, szék, szekrény stb. (Vö. 373.)”


(A hivatkozott 373. pedig a pontosvesszőről szól, amit viszont már akkor is ki kellett tenni, ugyanúgy, ahogy azóta is:

[link]

[link]

)

2017. jún. 10. 05:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 chtt ***** válasza:
100%
Köszi. :) Példák nélkül is rögtön elhittem, hiszen nyilván nem írnál le ilyesmit merő szórakozásból, de ettől még... Szerintem ezt világéletemben rosszul írtam. Most aztán figyelhetek, hogy leszokjak róla, ráadásul hátborzongató látvány (nálam felveszi a versenyt a "vessző után nincs szóköz"-zel, szóval lesz dolgom vele elég :DDD)
2017. jún. 10. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 BringaManó ***** válasza:
100%

ja?, láttam, hogy elhitted, nem is annyira igazolásképpen, mint inkább a széles néptömegeknek szánt tolt ismeretterjesztés gyanánt... :-)


(neked csak annyira szólt, hogy a 40-50-60 éves hivatkozások olyankor szoktak elhangozni, amikor valaki azt mondja, hogy ő még úgy tanulta anno, mert annak idején (szerinte) még úgy volt... – de rád még ez sem áll, mert te helyből elismerted, hogy eleve rosszul tudtad, és nem próbáltad a régi szabályzatra/tanárnőre hivatkozva "megúszni" ;-)))

2017. jún. 10. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!