Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogy írjuk helyesen: haggy,...

Hogy írjuk helyesen: haggy, hagy, hadd, had?

Figyelt kérdés

Például:

Hagy, haggy, hadd, had döntsem már el!

Hagy, haggy, hadd, had csináljam így!

Stb...


2010. máj. 25. 09:09
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
100%
hadd
2010. máj. 25. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 A kérdező kommentje:

Ez biztos?

Annyi helyen annyiféleképpen láttam már.


Nincs olyan, hogy egy esetekben így, más esetekben pedig úgy?

2010. máj. 25. 09:14
 3/21 anonim válasza:
100%
Hadd
2010. máj. 25. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
87%
Hadd....csak - sajnos - kevesen tudják. Még a tanult tévébemondók, de akár a szinkron színészek is rosszul mondják (gagyi példa, de Barátok közt-ben is rendszeres:))
2010. máj. 25. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
81%
Utolsó: rosszul mondani? Azt hogy? Hiszen kiejtésben torzulnak a betűk, ha tisztán gy-t ejt az nyílván hiba, de nem véletlenül írják sokan gy-vel: a hadd sok esetben gy-sen hangzik. Ez most kb olyan, hogy van az a Star Trekes sorozat, a Deep Space 9, és egyik hülyegyerek azzal menőzött, hogy "nem tudod kimondani", mert a Deep végén a p-t nem nyomtad meg hogy díPPPP szpész.
2010. máj. 25. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:
61%
Tenyleg sokan "hagy"-nak mondjak... Eleg szomoru.
2010. máj. 25. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:
79%
10.04. Nekem nem okoz gondot úgy kimondani, hogy az helyes legyen:) szerintem, másnak sem. Persze, torzulnak, de jelen esetben én arról beszéltem, hogy "tudatosan" mondják rosszul, nem pedig nem tiszta a kiejtésük.
2010. máj. 25. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
54%
Én se használom így, hogy "hadd", én "hagy"-nak mondom, nálunk ez a szokás. Én meg nem fogok se felvágni, se különcködni. Mint ahogy a "fázok"-ot se fogom "fázom"-nak mondani. Néhány dolog azért engem is idegesít, pl a "deviszont" meg a "nákolás" (=tudnék helyett tudnák) :S
2010. máj. 25. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:
100%

HAGY: ELHAGY valaki valakit; RÁHAGY valakire valamit stb

HAGGY nincs, viszont a HAGYJ(ÁL) a HAGY felszólító módja egyes szám második személyben.

HADD: engedd meg, hogy...

HAD: sereg

2010. máj. 25. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:
90%

A keveredés egyik oka, hogy a hadd és a hagyj esetén mindkettő felszólító, és használható ugyanannak a dolognak a kifejezésére, persze más nyelvtani formában:


Hagyj már tévét nézni! (Itt téged szólítalak fel.)

Hadd nézzem már a tévét! (Itt általában teszek felszólítást, és a felszólító ige saját magamra utal, azaz az igével kvázi "magamat szólítom fel".)


A hadd-hagyj jelentésbeli és hangzásbeli hasonlósága még párosul a hadd-nak a hagy formában való ejtésével, ami egy beszélt nyelvi forma, kb mint az "isten uccse". Az ilyesmit az írásban kerülni kell, vagy ha direkt vissza akarjuk adni valakinek a beszédét, akkor aposztróffal (felső vessző) jelöljük, hogy az adott dolog beszélt nyelvi:


Há' isten uccse' odamegyek, oszt' úgy megverlek, attó' kódulsz'.


Ilyen a hadd helyett a hagy:

Há' hagy' igyam má' meg a söröm!

(Hát hadd igyam már meg a söröm!)


Ugyanez másképp:

Haggy' (Haggyá) má' meginni a söröm!

Hagyj (Hagyjál) már meginni a söröm!

2010. máj. 25. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!