Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogy írjuk helyesen: haggy,...

Hogy írjuk helyesen: haggy, hagy, hadd, had?

Figyelt kérdés

Például:

Hagy, haggy, hadd, had döntsem már el!

Hagy, haggy, hadd, had csináljam így!

Stb...


2010. máj. 25. 09:09
1 2 3
 21/21 anonim ***** válasza:
100%

Csak ösztönszerűen gondoltam, hogy én a hadd szót hogyan használom. De csak sejtés volt, igazad van, úgyhogy utánanéztem.


Azt találtam itt (9-10. oldal), hogy a hadd szó egy partikula, ami végülis alapszófajokból keletkező viszonyszókat jelent.

[link]


Utánanéztem a Wikipedián a partikulának, ahol kiderül, hogy a módosítószók közé soroljuk őket, és egy definíciószerűség szerint olyan viszonyszó a partikula, ami többek között nem toldalékolható!

[link]


Ezen az oldalon még meg volt jelölve egy forrás, ami a Magyar Nyelvőr 2001-es évfolyamának első számából való, ahol szó szerint le van írva, hogy a hadd szó a "hagyd, hogy..." alak rövidülésével keletkezett. Ilyen szó még a hiszen (hiszem, hogy...), lám (lássam, hogy...).

[link]

2011. aug. 13. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!