Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Útibeszámoló egybeírása/különí...

Útibeszámoló egybeírása/különírása. Mikor egybe, mikor két szóba?

Figyelt kérdés
Címként, vagy mondat elején szerintem egybeírandó, de pl. "Hegyi úti beszámoló" már külön. Ne a Morphologic WORD plugin határozza már meg a helyesírást! Nyelvészek véleményét, esetleg logikus nem nyelvész hozzászólásokat várok elsősorban.

2017. szept. 8. 13:21
 1/9 BringaManó ***** válasza:
100%
Ehhez nem kell se nyelvész, se logika: kinyitod a magyar helyesírás szabályait az u betűnél, és elolvasod, hogy úti beszámoló.
2017. szept. 8. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm BringaManónak a választ, én is megtaláltam, de a nyelvérzékem és korábbi tapasztalataim berzenkednek ellene, ezért írtam az Akadémiának is.
2017. okt. 16. 19:52
 3/9 BringaManó ***** válasza:

Akkor próbáljuk meg azt a kérdést feltenni, amelyre a választ várod:

tehát tudod, hogy jelenleg hogyan kell helyesen írni, de ez nem tetszik, ezért szeretnél érveket, illetve támogatókat találni ahhoz, hogy ez meg legyen változtatva – jól értem?

2017. okt. 16. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Már azzal is elégedett lennék, ha a magyar nyelv szabályait alkotók tanulmányoznák az elmúlt évtizedekben kialakult írásmódot, és nem diktálnák a szabályokat, hanem elfogadnák a létezőt.
2017. okt. 31. 01:16
 5/9 BringaManó ***** válasza:

Az ellen meg azok berzenked(né)nek, akik a "logikát", következetességet kérik számon a helyesíráson.

És/vagy azok, akik az állandóságot.


Mert ugye az világos, hogy azt meg tudja indokolni az Akadémia, hogy miért van külön. (Kb.: "Azért van külön, mert ez egy jelzős szerkezet, és semmi sem indokolja, hogy egybeírjuk (függetlenül attól, hogy »egy hangsúllyal« ejtjük).")


Valóban van sok egybe/különírási és hosszúval/röviddel írási dolog, amely nem követi a kiejtést – ugyanez okozza azt is, hogy "megtudom csinálni" –, hát ez van. Ha sikerül meggyőző, alátámasztott ötleteket felvetni –

sőt esetleg kisebb részterületeket koherensen kezelő, az eddigi szabályokat egyszerűbben alkalmazható szabályokra cserélő javaslatokat tenni –, akkor biztos elgondolkodnak rajta. Majd mesélj, hogy mit feleltek! :-)

2017. okt. 31. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Az Akadémia eddig nem válaszolt, szerintem már nem is fog. Még egy gondolatot felvetnék: a szövegkörnyezet hatását. Egyes esetekben valamit egybe írhatunk, másszor külön. "üvegmosóval tisztítom a palackot" "az üveg mosója csak felét kereste, mint a dugaszolója". Tudom, hogy itt jelentéseltérés is van, éppen ezért nem tudom elfogadni azt a szoftvert, amelyikbe beírom a két szót: üveg mosó és várom, hogy megadja, egybe, vagy különírva helyes. Pedig ezt teszi az Akadémia szoftvere. Ennél már az is jobb, ha azt mondjuk, az a helyes, amit a Morphologic helyesírtásellenőrzője a WORD-ben nem húz alá :) .
2018. jan. 31. 09:10
 7/9 BringaManó ***** válasza:

1. Nem értem, miért lenne jobb a Word, gondolod, hogy az vizsgálja a szövegkörnyezetet? (Mármint egybe/különíráshoz. Szerintem nem.)


2. Az MTA oldaláról eddig nem volt szó... Kicsit csapongsz. :-)

Az MTA szoftvere egyáltalán nem mindenható, "érteni" kell hozzá, ugyanúgy ismerni kell a korlátait, alkalmazhatósági területeit, mint a Google-nek, a Google Fordítónak stb., az egybe/különírásra pedig fokozottan igaz ez...

2018. febr. 4. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Kedves BringaManó, nagyon szépen köszönöm a válaszokat!
2019. jan. 8. 13:52
 9/9 BringaManó ***** válasza:
:-)
2019. jan. 8. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!