Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Mi a baj a szenvedő szerkezett...

Mi a baj a szenvedő szerkezettel, miért ódzkodik tőle a magyar ember?

Figyelt kérdés

Sok ember (talán a többség) magyartalanak tartja, és így kerüli is a szenvedő szerkezetet mondatépítés közben. De ez egy amolyan ördögi kör, hiszen mivel kerüljük a használatát, ezért nem is halljuk, nem is nagyon találkozunk vele, ezért aztán idegennek, "magyartalannak" hat, emiatt pedig kerüljük a használatát.


De miért? Miért nem szeretik sokan használni a szenvedő szerkezetet?



2017. nov. 4. 23:01
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:
68%
a szenvedő szerkezetet a magyarban is akkor érdemes használni ha nem a konkrét személyre utalunk hanem a cselekvésre pl a csek el lett küldve, a tehén meg lett fejve stb. de pl a macska fel van mászva ilyet mi nem mondunk ez így magyartalan. VAnnak elméletek amelyek szerint a magyarban fejlődött ki a szenvedő szerkezet és más nyelvek ezt tőlünk vették át. (német később angol)
2017. nov. 4. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 anonim ***** válasza:
100%
nálunk tárgytalan igékből is képezhető passzív szerkezet , de nem minden igéből ahogy előbb utaltam is. Angolban németben ugyanarra a mondtar is van 2-3 eshetőség is vagy a tárgyat kiemelve vagy az alanyt.
2017. nov. 4. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 anonim ***** válasza:
71%
Sajnos kikopott a magyar nyelvből. Pedig szükségeltetik.
2017. nov. 4. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 A kérdező kommentje:

Szerintem is egy teljesen jól használható koncepció, ha nem tudjuk, vagy nem érdekes a cselekvő kiléte. Mégis bármikor használom a szenvedő szerkezetet, szinte minden alkalommal megkapom, hogy ez magyartalan, ezt nem így mondják, meg ezt a macskás példát is (már a könyökömön jön ki). Angolt tanulok, és nagyon frappánsan lehet fogalmazgatni a mondatokat szenvedővel, és senkinek semmi baja sincs vele. Ezért nem értem, hogy miért problémás a szenvedő szerkezet a magyarban.


Egyébként miért "magyartalan" a macskás példa? Miért ne lehetne felmászva a macska a fára? És miért "magyaros", ha a csekk el van küldve? Meg mi köze ehhez az egészhez a tárgyas igéknek?

2017. nov. 4. 23:44
 5/25 anonim ***** válasza:
100%
Valószínűleg azért, mert a szenvedő szerkezetet úgy használjuk, hogy valamit külső behatás ért; a "csekk fel lett adva" esetén az a szerencsétlen csekk elszenvedte azt, hogy a jóember feladta a postán, míg "a macska fel van mászva a fára" esetén nincs külső behatás, a jószág magától került a fára. Analóg példa a "Józsi el van menve a boltba", talán ezen jobban érződik, hogy mennyire sérti a fület (meg a szemet, ha valaki olvassa).
2017. nov. 5. 01:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 anonim ***** válasza:
Hát nem van szeretve azt mondani, hogy a macska fel van mászva a fára.
2017. nov. 5. 04:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 anonim ***** válasza:

Mert ez nyelvi babonává lett téve: -tatik, -tetik nem használtatik. Ma túl régimódinak hat, kilóg.


A helyette kitalált kerülgetős szerkezettől pedig sokaknak feláll a hátán a szőr. Mert csúnya, nem hagyományos, nem szokták meg.

2017. nov. 5. 06:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 anonim ***** válasza:
Mondhatnánk, hogy a macska fel van mászva a fára, hiszen ott nyávog. Úgyis lejön majd.
2017. nov. 5. 06:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 anonim ***** válasza:
0%
Mert németes.
2017. nov. 5. 07:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 anonim ***** válasza:
94%

Azt mondta a nyelvész:

"Napjainkban országszerte el van terjedve az értelmiség körében az a tévhit, hogy a lenni + -va, -ve igeneves szerkezet magyartalan, német hatásra keletkezett ahogy régebben mondani szokták: germanizmus. Ezt a mérhetetlen kárt okozó babonát nyelvészek, nyelvművelők kezdték hirdetni a múlt század vége felé. Tőlük vették át a tanárok, akik vad fanatizmussal üldözték és üldözik ma is ezt az alaptalanul idegenszerűnek mondott szerkezetet.

Ezzel a babonával kapcsolatban kettős feladatot kell végrehajtanunk. Először is, ki kell mutatnunk, hogy a lenni + -va, -ve igeneves szerkezet járatos az irodalmi nyelvben és a köznyelvben, megvan a régi nyelvben és a népnyelvben is. Másodszor, be kell bizonyítanunk az idegenszerűség vádjának képtelenségét, amire - mint a nyelvhelyességi elvek alapján már tudjuk - több lehetőség kínálkozik. Ha e két követelmény közül bármelyiknek eleget teszünk, már félig nyert ügyünk van, mert akkor jogosan vádolhatjuk rövidlátással, gondatlansággal a babona híveit. Ha pedig mind a kettőnek eleget tettünk, akkor jogosan bélyegezhetjük nyelv-rontóknak a szerkezet üldözőit."


Viszont utána azt is mondta a nyelvész:

"A magyar nyelv minden rétegének tanúsága szerint a szerkezet a cselekvés vagy történés EREDMÉNYÉNEK jelzésére jött létre."


De aztán azt is mondta, hogy:

"Aki tanácstalanul áll, ha netalán döntenie kell, hogy mondhat-e, írhat-e ilyesmit: „Be van lépve a társaságba”; „Föl van mászva a fára” stb., az nem tud jól magyarul, vagy megromlott a nyelvérzéke. Magyar anyanyelvű ember ezeken egy pillanatig sem gondolkodik."

2017. nov. 5. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!