Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ha valaki azt mondja, hogy...

Ha valaki azt mondja, hogy addig fekve marad, amíg nem hat a fájdalomcsillapító, azt lehetne úgy mondani, hogy amíg hat a fájdalomcsillapító?

Figyelt kérdés
2017. nov. 8. 23:34
1 2
 1/12 A kérdező kommentje:
Úgy már az ellenkezőjét jelentené szerintem.
2017. nov. 8. 23:35
 2/12 A kérdező kommentje:

Szóval ez nem olyan, mint itt:

[link]

2017. nov. 8. 23:42
 3/12 anonim válasza:
63%
Nekem úgy tűnik , ugyanaz a kettő addig amíg nem (az egyszer igen lesz)-jobb esetben) meg amíg igen az ugyanaz szerintem
2017. nov. 8. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%

Nem.

A második azt IS jelentheti, hogy már hatott, és most azt várod, hogy mikor múlik el a hatása. Szövegkörnyezeten múlik.


Sajnos nem következetes a nyelv.

2017. nov. 9. 00:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

#4 Szerintem sokkal inkább azt jelenti, hogy amíg el nem múlik a hatása. Most éppen hat, és amíg teszi ezt, addig fekve marad az illető.

Nem is tudom hirtelen olyan szövegkörnyezetbe helyezni, ahol ne így értelmezném. Nagyon idegennek tűnik számomra másképp értelmezni.

2017. nov. 9. 02:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

Pedig simán lehet.

Ha éppen fetrengesz a fájdalomtól, és akkor veszed be, majd mondod, hogy megvárod míg hat - az bizony pont ezt jelenti.

Ha pedig éppen felkelsz, mert végre elmúlt a fájdalmad, és akkor mondod, hogy most gyorsan megcsinálsz valamit, amíg hat - na, az pedig az ellenkezőjét jelenti.

2017. nov. 9. 02:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

Az amíg szónak két jelentése is lehet:

- Egy adott időpontig, vagy esemény bekövetkeztéig bezárólag. Ilyekor viszont érdemes időpontot utána írni, nem időtartamot.

(Itt maradok, amíg eláll az eső.)

- Adott időtartam, valamilyen állapot fennállásával egyidejűleg, annak végéig.

(Itt maradok, amíg esik az eső.)


Ha úgy írod a mondat végét, hogy "hat a fájdalomcsillapító", akkor az egy folyamatos állapot, és ilyenkor azzal párhuzamosan értendő a másik cselekvés. Ebben az esetben viszont nem ez a cél.


Amíg nem hat a fájdalomcsillapító. (időtartam)

Amíg elkezd hatni a fájdalomcsillapító. (időpont)

2017. nov. 9. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:
De az is ugyanazt jelenti, hogy addig marad fekve, amíg el nem kezd hatni a fájdalomcsillapító?
2017. nov. 9. 20:35
 9/12 anonim ***** válasza:

Igen.


"nem (határozószó)

[...]

4. Eredmény kivárását jelzi; mindvégig, amíg.

Addig kérleltem, míg igent nem mondott. Várj, amíg meg nem fő."

[link]

2017. nov. 10. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Azt is jelentheti, hogy addig, amíg el nem múlik a hatása.

Attól függően, hogy hat már, vagy még nem.

2017. nov. 10. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!