Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Megszólításban az üdvözlőszó...

Megszólításban az üdvözlőszó után teszünk vesszőt? Tehát "Szia, Orsi", vagy "Szia Orsi"?

Figyelt kérdés
2008. okt. 23. 11:29
 1/10 anonim ***** válasza:
71%
Szia Orsi!
2008. okt. 23. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
64%

tehát, nem

az elöättem író írta jól

a magyar helyesírás szerint

Szia Orsi! felkiálltó jel megy utánna.

az angolban van vesszö de a következö sor már kisbetüvel kezdödik.

Hello Orsi,

we going ...

2008. okt. 23. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a gyors válaszokat! Az utána következő írásjel már nem volt kérdés, csupán a köztes vessző, mert egy felettébb intelligens barátom írja így, és gondoltam, ő biztos nem ok nélkül teszi (szabályt nem találtam rá). Persze lehet, hogy most ő téved.
2008. okt. 24. 09:10
 4/10 anonim válasza:
65%
Én viszont úgy tudom, hogy kell a vessző. Legalábbis nem egy újságíró és egyéb értelmiség, hivatali személy tollából láttam már így írva, akik azért értenek a helyesíráshoz. Viszont vessző nélkül is helyes. Ez valami újítás nálunk mostanság, úgy veszem észre.
2008. okt. 24. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim válasza:
88%

Ne kavarjuk a dolgokat az angol írásmóddal, itt most nem arról van szó!

Az ilyen üdvözlések helyesírása valóban problematikus: a köszönés ugyanis önálló tagolatlan mondatként kapcsolódik a megszólításhoz, amely önmagában szintén alkothat tagolatlan mondatot. A helyes írásmód ezért a köszönést és a megszólítást vesszővel elválasztó változat (A magyar helyesírás szabályai. 254. szabálypont), mivel pragmatikai szempontból azonban ezek az elemek együttesen valósítják meg az üdvözlés, a kapcsolat megnyitásának beszédaktusát, a hétköznapi írásgyakorlatban szerepet kap a vessző nélküli változat is.

254. szabálypont: a mondat elején vagy végén álló üdvözléseket, megszólításokat vesszővel választjuk el az alanytól.

És a pl. 'szia', a 'szeretlek' végül is megszólítások, üdvözlések.

Amúgy eddig én is így írtam és néztem is, hogy miért nem tesz mindenki más vesszőt, el is gondolkoztam, hogy vajon én írom-e helytelenül, de most már megvan a válasz: jó, ha ott van a vessző ;)

2009. jún. 9. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a kimerítő választ!
2009. jún. 10. 10:19
 7/10 ●●●● válasza:
100%
Kell a vessző, úgy helyes. Sajnos szinte senki se teszi ki, mert szinte senki se tud helyesen írni, de attól még az a helyes, ha ott van a vessző. Szia, Orsi! Vessző nélkül nagyon bántja a szememet.
2013. jún. 17. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim válasza:
77%
Én Szia-nál és a Helló-nál nem teszem ki, de minden más köszönési formánál igen. Bár, fogalmazásban kitenném, csak facebookon hanyagolom..erőltetettnek érzem.
2013. aug. 13. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 BringaManó ***** válasza:
100%

OMG, 2008-ban még nem volt "állandó szakmai felügyelet" (pl. Berta ;-) ebben a kategóriában?...


Válasz: Természetesen kell vessző közéjük.


#1: Tévedés.


#2: Tévedés (ami a magyar helyesírásra vonatkozik).


#3: a "felettébb intelligens" nem jelenti, hogy tud és akar helyesen írni. (Mint látjuk.)


#4: Tényleg kell. De az tévedés, hogy "vessző nélkül is helyes".


#5: Na, itt már jó nyomon járunk, de:

"pl. a 'szia', a 'szeretlek' végül is megszólítások, üdvözlések" -- Nem, a ‘szeretlek’ nem az.

A 254. pont stimmel (sőt a 255. is ugyanennek a kiegészítése), és ennek alapján "Szia, Orsi!"-ba ‘duplán’ kell a vessző, hiszen az első fele üdvözlés, a második fele megszólítás...


#7: Éljen! Végre valaki.


#8: OK, akkor tehát tudod, hogy mi a szabályos (‘helyes’). Na, akkor javaslom, hogy a Helyesírás kategóriában elsősorban azokat a megfejtéseket osszuk meg egymással, amelyeket "fogalmazásban" is használnánk (a ‘facebooknyelvezetet’ tekintsük kiegészítő kisszínesnek :-).

2013. aug. 14. 07:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:
Mindenképpen ki kell tenni. Engem zavar, ha nincs kitéve, valahogy nem szipatikus úgy a mondat.
2014. nov. 26. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!