Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Fénynyaláb vagy fénnyaláb?

Fénynyaláb vagy fénnyaláb?

Figyelt kérdés
Mint a kérdés is mutatja, ez a kérdés merült fel bennem. Egyszerűsítve az egyszerűsítés elve miatt lenne logikus,viszont külön írva is logikus, mivel összetett szó.

2018. febr. 25. 17:43
 1/5 Pelenkásfiú ***** válasza:
93%
"A mássalhangzók hosszúságát betűkettőzéssel jelöljük. Az egyjegyűeket kétszer írjuk le: bb, cc, dd, ff, gg, hh, jj, kk, ll, mm, nn, pp, rr, ss, tt, vv, zz: add, aggot, kellett stb. A többjegyűeket csak az összetett szavak tagjainak határán kettőzzük teljesen, például: jegygyűrű, fénynyaláb, díszszemle; egyéb helyzetekben egyszerűsítve kettőzzük őket, vagyis csak első jegyüket írjuk kétszer: ccs, ddz, ddzs, ggy, lly, nny, ssz, tty, zzs, például: loccsan, eddzük, asszonnyal [vö. 92.]. De elválasztáskor, például: locs-csan, edz-dzük, asz-szony-nyal [vö. 226. f), 227.]."
2018. febr. 25. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
59%
Fénnyaláb? Lyézusom, ez totálisan természetellenesnek tűnne. Nem így helyes.
2018. febr. 25. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 EagleHUN ***** válasza:
63%
"Lyézusom" - Hát én is ezt mondom erre Jézusom...
2018. febr. 25. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 Wadmalac ***** válasza:
100%

Az a Lyézusom szerintem szándékos hüJeség volt. :D


Egyébként hallottam olyan nyelvtan-frissítési ötletről, hogy ez a "fénnyaláb" írásmód esetleg engedélyezetté válhat, én spec sikítófrászt kapok az ilyesmitől (lásd konzervatívnak is nevezhető véleményemet a J vs. Ly kérdésnél).

2018. febr. 26. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

A legújabb helyesírási szabályok szerint akkor is fénynyaláb lenne, ha azelőtt másképp írtuk volna. (Mint pl. az "aranynyúl".)

A régen ésszerűnek írt szó is észszerű lett.

[link]

2018. febr. 26. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!