Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ez lehet értelmes mondat?

Ez lehet értelmes mondat?

Figyelt kérdés

Nem árt (valami), még akkor is, ha...


Pl. Nem árt az óvatosság, még akkor is, ha...


Vagy mindenképp "még akkor sem" jó ide?


(Tudom, ha kicsit változtatok a szerkezeten, az megint más: Nem árt az óvatosság, még akkor is hasznos, ha...)


2018. ápr. 12. 18:48
 1/4 TappancsMancs ***** válasza:

Igen, pl így mondanánk mint alább.


Nem árt, még akkor se, ha azt mondják is róla.


Nem árt, még akkor is figyelni, ha felkészültek vagyunk.


Nem árt az óvatosság, még akkor is, ha ismerjük a helyzetet.


Nem árt az óvatosság, még akkor se, ha ismerjük a helyzetet.


Nem árt az óvatosság, még akkor sem ha nem félünk.


Nem árt az óvatosság, még akkor is hasznos, ha sokszor csináltuk.

2018. ápr. 12. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Nem árt az óvatosság, még akkor is, ha ismerjük a helyzetet.


Nem árt az óvatosság, még akkor se, ha ismerjük a helyzetet.



De ezek ugyanazt jelentik?

2018. ápr. 12. 20:59
 3/4 BringaManó ***** válasza:

Igen, mindkettő jó, az #1-es jól írta (volt benne egy-két vesszőhiány, de most speciel nem ez a téma :-).


Amikor mindkettő jó, akkor a "sem/se" a precízebb, ha választékosan szeretnél fogalmazni, inkább azt használd.

Az "is"-es változatokban valami tömörítés van (vagyis valami "ki van spórolva" a mondatból), ami egyébként sokszor egyáltalán nem baj, de ebben az esetben a spórolásmentes változat a választékosabb.


Én az "is" esetén nem olyan spórolásra gondolok, hogy "még akkor is HASZNOS", mert ez már egy kicsit más mondat. Én az "is"-ben inkább azt érzem, hogy:

'még akkor is így van ez'

'még akkor is igaz ez'

'még akkor is elmondható ez'

Úgy érzem, hogy inkább ilyen jelentés (tehát az előző tagmondatra való utalás) rejlik ebben az "is"-ben.

Ha valami új dolgot "álmodunk" oda (pl. "akkor is HASZNOS", "akkor is FONTOS", "akkor is LÉNYEGES" stb., akkor ez már nálam inkább átfogalmazás, nem pedig a tömörített forma kibontása.


(Remélem, nem voltam túl követhetetlen... :-)

2018. ápr. 13. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Hú, ez profi válasz!

Köszönöm!

2018. ápr. 13. 16:38

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!